Probleme Cutie De Viteze - Lancer 2008

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Vin Iul 24, 2009 2:32 pm

Am verificat si eu daca apar alte zgomote si pana acum e totul ok.... oricum se pare ca vechea problema de la VW a ramas neremediata.

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Vin Iul 24, 2009 2:35 pm

si cam care ar fi vechea problema de la VW ?!
nu am observat nimic ciudat pana acum ...

Avatar utilizator
Dudu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 3:00 am

Mesaj de Dudu » Vin Iul 24, 2009 7:05 pm

Jinx.. nu e nimic in neregula.. am mai avut o masina cu motor vw, si..asa "face" toate.. motorul TDI are un sunet specific.. mie chiar imi placea mult sunetul scos de ambreiajul unei skoda, a unui prieten..un "trancanit" frumos.. mai observasem si pedala de ambreiaj, ca tremura atunci cand patinezi mai in forta ambreiajul.. asa facea si micutzul meu 1.4 TDI, si asa face si lancerul.. in schimb e alt sunet mai ciudat.. atunci cand apas brusc pe pedala de acceleratie....se tureaza..."sec" nu stiu cum sa exprim mai bine sunetul..ca si cum nu ar avea pic de ulei.. trancanit puternic..dupa care cand ajunge in turatii mai mari.. isi revine..e ciudat..dar atata timp cat ulei am.. putere nu pierd.. vad aia de la revizie in curand

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Lun Iul 27, 2009 8:40 am

In weekend masina a mers fara probleme ( cutia mai exact )... sper sa nu-mi mai faca probleme


@SickneS - Vechea problema de la VW este volanta.

Statistic vorbind nu apare des din cauza ca s-au vandut foarte multe VW .

Avatar utilizator
adim79
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 5:27 pm

Mesaj de adim79 » Vin Sep 18, 2009 4:24 pm

Salut,

La mine se simte ca si cum ar agata cand schimb treptele de viteza, dar am pus asta pe seama faptului ca nu aare decat 2000 km masina. A mai intalnit cineva aceasta problema?
Fişiere ataşate
P030909_19.34.jpg
P030909_19.34.jpg (1.62 MiB) Vizualizat de 1613 ori

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Vin Sep 18, 2009 7:25 pm

Din pacate va agata si la 100 de mii .
Important este nr ambreiajelor schimbate pana atunci .

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Sâm Sep 19, 2009 6:21 pm

Cutia de viteze mi-a facut si mie glume proaste...trecerea de la 1 la 2 era ok....cand trebuia sa trec spre 3 din punctul liber nu puteam impinge schimbatorul spre dreapta. Daca fortam, trecea ! Mergeau perfect trecerile 3-4-5-6, dar cand trebuia sa trec la 1 sau 2 iar trebuia sa fortez...si nu va ganditi ca era o simpla fortare...pt cei care cunosc notiunea de schimbat viteza la un camion "cu bataie" vor sti exact ce spun....trebuia lovit destul de tare.
Asta s-a rezolvat de la sine dupa vreo 2 k de mers spre service....am ajuns acolo...."nu am mai intalnit asa ceva, dar masina merge perfect"

Avatar utilizator
mfdunhill
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 22, 2008 8:43 pm

Mesaj de mfdunhill » Mar Oct 06, 2009 1:13 pm

salut,


si la mine am senzatia asta la primele 3 trepte de viteza ca agata, intra greu in viteza, ca si cum ar freca fier pe fier. acum o luna am fost la service si din pacate am uitat sa le spun de treaba asta, iar cand am plecat am avut placuta surpriza sa constat ca mergea pefect cutia. din pacate asta a tinut cam o saptamana si a reinceput treaba. cineva vreo idee? sa fie de vina lipsa de ulei din cutie cu toate ca n-am vazut nicio pata suspecta.

multam

Avatar utilizator
adrian lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 07, 2008 12:38 pm

Mesaj de adrian lancer » Joi Oct 08, 2009 4:48 pm

Salut!Dupa cat am observat eu,in componenta mecanismului de schimbare al vitezelor intra si doua cabluri,asemanatoare celor de la frana de mana,iar daca a intrat ceva praf in combinatie cu unsoarea de pe cablu,se poate crea un depozit intre cablu si camasa acestuia si de aici miscarea greoaie!
Varianta 2-O infasurare din cablu rupta care agata de camasa acestuia!

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Joi Oct 08, 2009 6:11 pm

eu nu am probleme la a mea ... se schimba excelent pot sa spun ...

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 34 vizitatori