Probleme Cutie De Viteze - Lancer 2008

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
speed29
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:20 pm

Mesaj de speed29 » Mie Apr 07, 2010 5:44 pm

Acum patru luni pentru chitul complet au spus ca este 1350 lei la M-Car.Acum am iesit din criza?

Avatar utilizator
alexx22
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 02, 2008 8:15 am

Mesaj de alexx22 » Mie Apr 07, 2010 9:38 pm

QUOTE (cix @ Apr 7 2010, 03:32 PM) Cutia si discul sunt tot de origine vw?
cutia, ambreiajul si volanta sunt facute de mitsu.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Apr 07, 2010 11:43 pm

Nu stiu ce origine au... maine o sa-i intreb cand imi spun cand vin piesele. O sa-i sun la ora 16. Cat despre pret, multe service-uri au schimbat tarifele si preturile la piese din 2010. Norocul meu este ca masina este pe firma si intra la cheltuieli.

@cix Cat despre rulment, la tine a fost defect din fabrica... kit-ul : rulment, placa si disc sunt piese de uzura. M-am interesat si la alte service-uri ( Renault , Suzuki si Mazda) si intradevar nici ei nu schimba pe garantie acest kit. ( am un insider acolo ).

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Joi Apr 08, 2010 9:57 pm

Am vorbit astazi cu ei dar n-am avut timp de discutii, mi-au zis ca piesele vin sambata sau luni. Deci masina ar trebui sa o am marti.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Vin Apr 09, 2010 12:45 am

QUOTE (COObra @ Mar 29 2010, 09:25 PM) .... ca si noi pe la colturi asteptam sa se beleasca un rulment.....desi nu am auzit pe nimeni inca sa il fi spart.

Nu rulmentul e de vina ci un sistem de prindere care capata joc...nu am fost foarte receptiv, insa din cauza asta rulmentul incepe sa joace...
Rulmentul asta nu a picat la nimeni, dar oricum inlocuirea lui nu rezolva problema ci e doar un minus de fabricatie, niste nituri, daca am inteles eu bine, din plastic...probabil ca am inteles prost.


QUOTE (Vibe @ Mar 29 2010, 09:48 PM) Nu cred ca are cutia in sine ceva. Mi-au spus ca e foarte posibil sa fie discul sau placa si discul. ...

Mai mult ca sigur nu are nimic cutia, insa rulmentul, placa de presiune pot da astfel de probleme.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Vin Apr 09, 2010 9:43 pm

Astazi mi-am luat masina. Se pare ca au venit piesele mai devreme cu o zi si au montat tot si am primit masina.

Am platit 2245 ron pe placa , disc si rulment. Iar volanta era undeva la 2400 din cate am citit eu pe acolo, scria schimbat garantie, defect de fabrica sau ceva de genu.

Ambreiajul tine mult mai jos acum. Am scapat de zgomote si vibratii... Am facut si testul cu masina tinuta pe loc la 2700 rpm si apasat usor ambreiajul, nu mai face deloc.

Parca ar mai fi un pic de parait dar o fi prin capul meu ca am tot mers asa 3 luni de zile, dar si cand am luat masina tot avea o chestie de genul.
Se simte o schimbare in bine.

Oricum de acum incolo nu o mai menajez deloc, am tinut-o numai in puf. Urmeaza sa-i ``trantesc``o resoftare si sa urc in ture .

Toate cele bune.

Avatar utilizator
exttortion
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 24, 2008 8:18 pm

Mesaj de exttortion » Mie Iul 28, 2010 9:40 pm

Salut am si eu un Lancer model 2008 , diesel , problema e ca se aude un huruit cand bag in a 1 a si marsarier in rest in celelalte viteza nu are nici o problema si chestia asta nu se aude tot timpu , de exemplu in oras nu imi face doar dupa un drum lung sa zic constanta - bucuresti mi se aude , adica la plecarea de pe loc si baietii astia de la service nu stiu la ce sa se uite , niste incompetenti , poate ma ajuta cineva


Ei vor sa desfaca cutia , eu ma gandesc la ambreiaj , voi?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Iul 28, 2010 11:00 pm

In cazul tau nu stiu ce sa zic, dar eu nu cred ca e de la ambreiaj pentru ca nu face in toate vitezele. Daca e scoasa din viteza si ridici ambreiajul nu se aude nici un zgomot? Lancerul este 1.8 sau 2.0DID ?
Pana la urma cred ca va trebui sa ii lasi sa se uite le cutie. De exemplu eu am lasat masina in service cu gandul ca vor desface cutia de viteze si nu au apucat sa desfaca cutia in bucati pentru ca au vazut problema la rulmetul de presiune. Asa ca poti sa fii sigur ca inainte de a umbla la cutie o sa se uite la ambreiaj.
Ai putea sa incerci si un alt service, dar daca in orasul tau e doar unul nu cred ca iti e foarte usor sa duci masina in alt oras.

Avatar utilizator
exttortion
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 24, 2008 8:18 pm

Mesaj de exttortion » Joi Iul 29, 2010 12:51 am

Lancerul este 2.0DID , cand e scoasa din viteza nu face nici un zgomot , o sa o las la ei , eu sunt din Constanta , o bag in teste la ei iau un baiat cu mine de la ei si merg cu ea pana se aude daca nu, sa-si bata frate capu cu ea

Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Joi Iul 29, 2010 10:41 am

QUOTE (exttortion @ Jul 29 2010, 12:51 AM) Lancerul este 2.0DID

Salut. Daca ti se intampla doar uneori si mai ales cand motorul e rece nu cred ca are nimic.

Intr-adevar cutia e mai pretentioasa in treapta 1 si R, dar e specificat si in manualul masinii ca trebuie sa mai ambreiezi o data daca nu iti intra fin din prima in aceste viteze. Nu trebuie fortat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori