Lancer Sport Sedan 1,5 Inform

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
the_don
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 23, 2009 5:16 pm

Mesaj de the_don » Mar Iun 23, 2009 5:51 pm

Zilele astea cautam pe net masini noi deoarece batrana dacie e cam in piuneze si nu stiu cat mai rezista si am gasit urmatoarea oferta de la mitsubishi: LANCER SPORT SEDAN 1,5 Inform la Pret REMAT fara TVA 10.958 EUR adica 13040 EUR cu TVA. Se merita aceasta motorizare? Am tot citit pe forum ca ar fi submotorizata dar nu stiu ce sa zic. Inca nu am reusit sa merg la dealer sa fac un test drive dar dupa 4 iulie merg sigur. O alta chestiune ar fi ca m-am cam speriat de problemele pe care le are ( vopsea, cutie viteze, si diverse zgomote ce apar de-a lungul anilor dupa un anumit nr de km). Stiu ca deja sunt multe intrebari dar as mai dori sa stiu un lucru. Sa presupunem ca fac rost de toata suma si masina e si pe stoc. Se poate negocia oare cu ei (niste optiuni sau o mica reducere suplimentara)? Imi poate da si mie cineva un sfat pentru negociere? Cam cum trebuie sa abordez subiectul? Ma gandeam sa ii zic pe fata ca ii dau banii integral si o iau si de pe stoc, stiu ca e criza deci sigur o sa cam stea cu ea pe stoc deci intr-un fel le fac un favor lor drept urmare le voi face oferta. Ce ziceti e abordarea buna?

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mar Iun 23, 2009 6:05 pm

Pe fata cu tupeu e cel mai bine . E o perioada cand, daca ai banii integral cash esti cel mai bun client al lor .
Mai cauta si orienteaza-te si spre alte modele . Un pro ceed e o oferta buna si poate mai ieftin .
Daca iti place mult exteriorul , asta e la inceput , inainte sa ramai fara vopsea sau sa o vezi zgariata de la un cap la altul .
Dar pe tine poate te intereseaza altceva .

Avatar utilizator
the_don
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 23, 2009 5:16 pm

Mesaj de the_don » Mar Iun 23, 2009 6:10 pm

Din pacate ai putina dreptate. Imi place exteriorul dar mai este un motiv pentru care ma gandeam la lancer. Doresc sa achizitionez o berlina nu un hatchback. M-am uitat si la Ceed dar... Nu stiu ce sa zic. Tot un lancer e mai mare. O alta sugestie mai ai? Trebuie sa mentionez ca mai mult de 13000 EUR nu imi permite bugetul din pacate. Din acest motiv am si ales motorizarea de 1.5 benzina.

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mar Iun 23, 2009 6:16 pm

da-mi un pm pentru tips-uri de negociere. eventual andrei_eurotrip pe mess

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mar Iun 23, 2009 6:22 pm

Eu m-am referit la PRO Ceed . E o diferenta .
Daca vrei sedan , pai la banii astia mai gasesti megane , octavia . Nu mai sunt la curent cu preturile , acum cu reducerile astea .
Oricum daca te-a impresionat asa mult exteriorul, e greu sa-ti mai schimbi parerea , orice te-am sfatui noi .

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Mar Iun 23, 2009 6:26 pm

QUOTE (the_don @ Jun 23 2009, 06:10 PM) Trebuie sa mentionez ca mai mult de 13000 EUR nu imi permite bugetul din pacate.

Parerea mea: mai faci un efort finaciar de 1000euro
si optezi pt echipare invite (acceasi motorizare)
se merita investitia!

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Iun 23, 2009 7:44 pm

ca sfaturi de negociere:
nu te duce la dealer " convins" ca vrei sa cumperi masina, fa-te interesat de masina, nu semna din prima zi hartiile, fa un drive test, mai fa din nou undrum la dealer, lasa-i pe ei sa-ti faca oferte, tu mai refuza, mai fa-i sa te sune.
du-te la mai multi dealeri si pe metalurgiei, si pe giulesti, si la mit motors pe dn1 si vezi care da mai mult.
daca alegi varianta informe pune cat mai multe acccesorii gratis pe care le pot pune ei in service: presuri originale, alarma, proiectoare, jante etc.
sunt de acord cu tanaka, merita sa incerci sa obtii un invite in banii astia, e diferenta intre variante de echipare, daca nu se poate fa rost e diferenta pentru ca merita.
1.5 e un motor bun, acum depinde si ce vrei de la aceasta masina si ce vrei sa faci cu ea.
cat despre problemele din topicul de probleme, eu le zic "problemute", sunt multe chestii subiective, care tin de asteptarile fiecaruia de la o masina.
succes la negocieri.

Avatar utilizator
Bucy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 19, 2008 8:16 pm

Mesaj de Bucy » Mar Iun 23, 2009 8:58 pm

Saluare

Vezi ca eu am primit personal (probabil si colegii de pe forum) oferta (in data de 3 Iunie 2009) pe mail de la Mitsubishi cu reduceri, iar pretul pentru Lancer Inform motor 1.5 este 11.700 Euro cu TVA. Daca vrei mai multe detalii despre persoana care mi-a trimis mail-ul da-mi un PM. Succes

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Mie Iun 24, 2009 10:00 am

E 11.700 fara tva si fara vopsea metalizata.

@the_don si eu recomand invite-ul, fa tot posibilul si ia ceva mai echipat, nu regreti.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Iun 24, 2009 10:12 am

Oferta care a primit-o el este pentru programul rabla, de-aia e mai ieftin.
@the_don eu zic ca nu o sa iti para rau daca o iei. Masina arata foarte bine, nici nu se compara cu un ceed (parerea mea). Mai ales dupa "batrana dacie" nu o sa ti se pare ca nu trage.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori