Vopsea Lancer 2008

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
republikbanat
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 03, 2010 2:39 pm
Contact:

Mesaj de republikbanat » Dum Apr 04, 2010 4:34 pm

SI EU AM UN LANCER 2008 ROSU...SI AM MICI ZGARIETURI SI MICI PUNCTE UNDE S-A LUAT VOPSEAUA DE LA PIETRICELE, NISIP SI SARE IARNA,ETC...
O MASINA ORICARE AR FI EA NU POATE SA NU SE ZGARIE IN PRIMA SAPTAMANA DE FOLOSINTA...NUMAI SIMPLUL FAPT CA MERGI CU 100 KM LA ORA PE DRUMURILE NOASTRE PLINE DE PRAF SI VANTUL SA BATA CU 10 KM LA ORA DIN SENS INVERS LASA URME MICI PE MASINA...ESTE DOAR UN EXEMPLU...MASINA SE MAI ZGARIE...MA INTERESEAZA CINEVA DACA STIE DE VREUN CREION CORECTOR,ETC PT MICI RETUSURI, PT MICI ZGARIETURI LA LANCER...

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Dum Apr 04, 2010 10:44 pm

Citeste mai constiincios pe aici pe froum , pentru ca exista . Undeva in vitan la un magazin de vopsele .
Vopseaua pe baza de apa , e cea mai proasta inventie de la roata la iPhone sau ce vrei tu ...
Eu l-as bate pe ala , cu tot cu ecologia lui . As vrea sa aud un argument forte legat de stupizenia asta cu apa .
Eu am incercat sa-mi fac pe garantie un defect al vopselei , si ala ma lua de prost , ca e de la pietre . Serios gogule ?
De fapt da , pietricelele au o traiectorie rectilinie uniform accelerata , si datorita rotatiei pamantului , lovesc DOAR colturile barii fata/spate .
Hai ca ma enervez iar ...

Avatar utilizator
krucifix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 26, 2010 10:56 am

Mesaj de krucifix » Joi Mai 27, 2010 5:45 pm

Corect! vopseaua nu e de cea mai buna calitate,.. am un loc unde a inceput sa rugineasca (capota - a sarit o pietricica) ,, insa nu-mi pare rau nici o secunda ca mi-am luat un Lancer 08 ; il iubesc si o sa am grija de el .

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Joi Mai 27, 2010 5:52 pm

Rugina ? E de c*#@% pe bune ...
Nu concep cum la o masina de 2 ani , da rugina in ea ?!?
La alte masini, mai vechi sau noi , nu trag pietricelele ?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Mai 27, 2010 6:32 pm

Domnu draga, daca sare o pietricica si iti ciobeste vopseaua asa incat sa ramana tabla goala pe un mm patrat, acolo o sa se faca rugina. Este chiar cazul de rugina care nu e acoperit de acea garantie la tabla. Teoretic toata tabla e protejata de rugina prin grunduire + vopsire. Daca se inlatura aceste straturi apare si rugina.
Asta se intampla la orice masina care are tabla din fier.
Cel mai bine e ca atunci cand ai gasit o urma noua de piatra, sa iei un corector cu vopsea si sa o pictezi ca sa nu mai ajunga apa la tabla.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Joi Mai 27, 2010 8:34 pm

Stiu dragutule , dar parca prea usor trece pietricica prin straturile acelea , fata de alte masini.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Mai 27, 2010 10:53 pm

Da, dar macar sta bine pe viraje

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Joi Mai 27, 2010 11:33 pm

Aici , nu incape indoiala , dar ti-e si frica din cauza fortei transversale (centrifuga) , sa nu ramana pete de vopsea prin viraje ..

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Mai 28, 2010 10:17 am

daca tu mergi in spatele unei alte masini pe ....sa zicem A2, viteza legala 130, ala din fata iti arunca o piatra, spre care te mai indrepti si tu cu 130 km/h.....sa nu imi spui tu mie ca nu se ia vopseaua. si asa e, poate nu la toate pietrele, dar din 2008 omu are UNA. o fi nimerit piatra aia mai cotzuroasa si mai mare. si eu am si merg in fiecare zi pe A1.
hai sa mergem la orice masina de 2 ani care iese pe autostrada macar oadata pe luna si sa vedem daca are puncte de vopsea sarita (chiar mici pete de rugina). dar sa nu fie revopsite.

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Vin Mai 28, 2010 11:13 am

A mea vede A2 foarte des, 1/3 din km ei cred ca sunt facuti pe Cta-Buc-Cta si nu se vede rugina pe capota. Da, e ciobita vopseaua pe partea de jos a capotei, dar se vede ceva gri inchis sub vopsea (grund?) nu rugina.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori