Stergatoare

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
AvionarU
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 21, 2010 12:47 am

Mesaj de AvionarU » Sâm Apr 09, 2011 3:26 am

Eu am fost extrem de multumit de stergatoarele stock, au fost impecabile. S-a stricat ala din dreapta de la niste nisip, asa ca am luat ca omu, Bosch Aero Twin. nu sterg rau, dar ma enerveaza ca lasa mici dungulite pe geam (unele se evapora imediat, altele raman asa). Si ala din dreapta lasa cam un centrimetru urme naspa. De suparare, m-am dus in real si am luat unele no name de 15 lei bucata. Sunt intr-adevar mult mai proaste, dar pot spune ca maretele Aero Twin m-au dezamagit.

Acum ce sa fie? Champion?

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Sâm Apr 09, 2011 5:49 pm

Eu am de vreo luna si ceva Valeo aero si pana acum sunt foarte multumit. Fara dungi, fara zgomot, sterg impecabil. Sa vad cum se vor comporta in timp.

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Sâm Apr 09, 2011 6:28 pm

ca cele ale ei nu mai gasim noi .....

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Lun Apr 11, 2011 12:56 am

Au la reprezentanta 150 ron parca cel de la sofer

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Mai 27, 2013 7:52 pm

Intrucat stergatoarele originale s-au uzat trebuie sa cumpar si eu un set nou pt lancerul meu.

As vrea sa schimb doar lamela de cauciuc si sa pastrez suportul OEM dar nu gasesc, in supermarket sunt stergatoare cu tot cu suport. Unde sa mai caut?

Ce firma imi recomandati daca e sa cumpar stergatorul cu totul? Vreau tot stergator clasic cele tip aero nu-mi plac cum vin pe lancer.

Avatar utilizator
al_eugen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 19, 2009 6:34 pm

Mesaj de al_eugen » Lun Mai 27, 2013 10:19 pm

La mine la Outlander am luat Valeo din real de lungimi potrivite sau mai mari, am scos cauciucul din ele si l-am montat pe suporturile originale (si cu lamele de otel originale)

In principiu merg ok, dar:
- Cel de luneta are suportul putin mai ingust decat lama Valeo
- Cel de la sofer are suportul mai larg decat lama Valeo si lamele mai groase - m-am cam chinuit cu el
- cel de pasager s-a potrivit ok

la 15-20 lei per stergator eu zic ca am iesit rezonabil (alea mai ieftine am senzatia ca zgarie uneori)

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mar Mai 28, 2013 9:34 am

@ Flipper, ce pot eu sa-ti spun este ca din punctul meu de vedere stergatoarele standard sunt o gluma proasta, si asta o zice un fan al marcii. Nu vreau sa iti dau sfaturi ca sa nu crezi ca sunt eu partinitor, dar iti sugerez sa arunci o privire la orice altceva mai putin cele OEM. Sunt vreo suta de ron, dar mai bine imi iau din benzinarie la 5 ron, nu e nicio diferenta.

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Mar Mai 28, 2013 9:38 am

eu imi iau de la un magazin de piese auto, e in zona pietei tp noi, 10 lei, dar e genial, tot clasic, sterge super ok, nu face zgomot, e perfect

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Mar Mai 28, 2013 10:00 am

Am schimbat si eu stergatoarele originale cu unele Valeo First(sunt normale nu aero), unul de 60cm si unul de 40cm.
Sterg foarte bine, nu lasa urme, chiar m-au surprins in mod placut. Costul total 36 lei ambele.
De ce nu am investit in stergatoare care costa mai mult (tot de la Valeo evident)? Pentru ca stau in bucuresti si nu as vrea sa ma trezesc fara ele cand cobor din bloc.
Astea nu atrag atentia, isi fac treaba foarte bine. Am avut modelul asta si pe masina anterioara si au rezistat 2 ani fara nicio problema.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Mai 28, 2013 12:36 pm

Nici nu se pune problema sa cumpar OEM. Eu as vrea sa cumpar doar lamela de cauciuc si sa pastrez suportul original.
Am intrebat de curiozitate la reprezentanta si doar cele 2 lamele costa 100RON, mi se pare enorm pt 2 bucati de cauciuc.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori