Stergatoare

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Mai 28, 2013 9:03 pm

Am cumparat stergatoare Valeo de 60 si 45cm din supermarket. Lancerul are printerea stergatoarelor tip U, cel de 60cm cumprat era tip A asa ca am scos lamele de cauciuc de pe stergatoarele noi si le-am pus pe stergatoarele OEM aproape ca s-au potrivit perfect am fost nevoit sa tai 3cm din lamela de 45cm. Deocamdata sterg bine atept sa vad cum se comporta in timp. Toata afacerea a costat 32RON eu zic ca e bine fata de 100Ron cat erau lamele originale sau mai rau 200RON cat erau 2 stergatoare OEM noi.

Pe viitor o deschid mai bine ochii sa iau stergatoare care se potrivesc la prindere e chin mult sa schimbi lamele daca nu sunt perfect identice.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mie Mai 29, 2013 9:53 am

Te-ai cam complicat , dar fiecare cu piticii sai...

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Mie Mai 29, 2013 1:53 pm

Cred ca si la mine unul din stergatoare avea A si altul U. Dar au mers ambele prinse de brate.

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Dum Iun 02, 2013 5:08 pm

salut,

am avut valeo pe colt. in primele 3 luni au fost exceptionale, apoi s-au degratadat rau de tot.
de atunci folosesc doar bosh si sunt extrem de multumit. pe lancer am e 1 an de zile si sterg la fel de bine ca in prima zi . pe colt am avut un set ~1.5 ani.
nu am avut ocazia de a le cunoaste pe cele OEM pentru ca am luat masina sh si avea tot unele lamelare , dar no name. si alea erau bune, inca le pastrez de backup.
recomand bosh.

numai bine

Avatar utilizator
adi30_mitri
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 21, 2015 7:58 pm

Mesaj de adi30_mitri » Mar Iun 23, 2015 9:16 pm

Salut! In sfarsit mi-am schimbat azi parbrizul fisurat si m-am hotarat sa imi innoiesc si stergatoarele. Aveam unele de 30 lei care si-au facut datoria un an inclusiv 2 ierni dar la parbriz nou am zis stergatoare noi. Vanzatorul mi-a recomandat unele Bosch la 95 lei setul tip nou cu lamela si asta seara le-am si ridicat si montat. Fata de vechile stergatoare cel de la sofer este mai lung cu vreo 2 cm (60 cm) iar cel din dreapta este mai scurt cu tot atatia ( 40 cm). Parbrizul fiind nou nu am incercat inca sa l stropesc si sa probez setul nou dar cel de la pasager mi se pare prea mic desi am fost intrebat daca este vb. de Lancer limuzina de la 06.2008 incoace si acum vad ca pe ambalaj scrie Lancer din 2007 incoace sau Sportback.
Intrebarea este daca mi s-a dat un set necoresp. ca dimensiune sau asa vine Bosch ul pe Lancer?!.Stiu ca in standard este de 42 cm cel scurt...

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Mie Iun 24, 2015 5:46 pm

Stergatoarele Bosch care vin la set (sofer+pasager) pot sa aiba dimensiuni diferite fata de cele OEM, asa e si la Colt. Dar cam tot aceasi suprafata o sterg amandoua tipurile.
Va sfatuiesc sa incercati si stergatoarele Alca. Sunt de buna calitate si au pret mai bun decat alte marci. Se gasesc la Dedeman.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mie Iun 24, 2015 6:38 pm

Asa este.
Si eu folosesc stergatoare Alca si sunt foarte multumit de cum se comporta. Sunt deja la al doilea set, iar primul m-a tinut 2 ani (iarna + vara).
Raportul calitate pret este foarte bun.

Avatar utilizator
robertina1924
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 03, 2013 5:25 pm

Mesaj de robertina1924 » Mie Iul 01, 2015 2:12 pm

Dupa un an si 8 luni m-au lasat stergatoarele, la cel din dreapta s-a detasat aproape complet partea aceea ascutita in contact direct cu parbrizul. Mi s-a parut cam ciudat aveam asteptari mai mari fiind cele originale.

Avatar utilizator
outl
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 03, 2013 5:29 pm

Mesaj de outl » Mie Iul 01, 2015 7:50 pm

Te-au ținut destul de mult timp.In mod normal se pun ștergătoare de iarna și de vara .Da exista .Cele de iarna sunt mai moi în cauciuc iarna la temperaturi joase. Oricum Îți recomand de la Bosch .

Avatar utilizator
robertina1924
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 03, 2013 5:25 pm

Mesaj de robertina1924 » Sâm Iul 04, 2015 11:08 am

Unde am si folosesc eu Lancer-ul e numai vara, din ce stiu sunt mai afectate de vremea rece cand se rigidizeaza cauciucul, probabil le afecteaza si caldura, desi masina a venit cu specificatii pt zona respectiva. Am luat unele ieftine din supermarket ca doar de astea am gasit, pt inceput sterg bine sa vedem cat tin...

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori