Variante, dotari, preturi...opinii, impresii Lancer 2008

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Lun Dec 14, 2009 3:19 pm

QUOTE (redbyst @ Dec 13 2009, 10:02 PM) fenomenul e prezent si in alte orase din tzara? ar fi interesant de stiut. se duce la vale mitzu?

Confirm si in alte orase din provincie acelasi fenomen.
la cateva luni dupa deschiderea unui showroom, poate si din cauza vanzarilor slabe, se inchide.
nu stiu daca se duce la vale sau nu, cert este ca sunt mai putini dealeri in tara...

PS: totusi, discutia legata de asta e offtopic, intrucat aici se vb de variante de echipare si motorizari ale modelului Lancer 08

Avatar utilizator
redbyst
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 12, 2009 6:32 pm
Contact:

Mesaj de redbyst » Lun Dec 14, 2009 5:51 pm

nu e chiar offtopic pt ca nu prea mai are cum sa isi faca o parere romanul despre lancer daca dispar dealerii. de ex eu am in continuare de. gand sa achizitipnez unul insa pana strang suma de bani necesara ma duceam si mai vede ce modificari, etc dar acum unde? sa vin la bucale? nici un caz! plus ca mai multi dealeri inseamna concurenta si oferte mai bune.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Lun Dec 14, 2009 7:47 pm

Dealerii dispar din 2 motive :
-unii care au fost seriosi dar din cauza volumului extrem de scazut al vanzarii nu mai au cum sa se mentina pe piata,efectiv nu mai fac fata cheltuielilor,chirii,salarii,etc,sau pur si simplu nu mai merita tinuta afacerea,nu se mai justifica profitul,si atunci inchid,inainte de a ajunge la faliment.

-unii sau intins mai mult decat le-a fost plapuma : de exemplu credite mari pt investitii in noi showroom-uri.In acest caz au vandut masinile catre cumparatorul final fara sa le plateasca la importator,deci fara a avea actele masinilor,fara sa fie proprietari sau mai grav le-au finantat/gajat dublu sau triplu catre diverse banci sau institutii de creditare.

Putem cumpara o masina de la dealer fara ca acesta sa fie proprietar,va dati singuri seama de consecinte....in acest caz o sa ne uitam la masini cum zac prin diverse curti pana vine si le ia proprietarul de drept.

In al doilea caz dealerii dispar pt ca le este retrasa concesiunea de catre importator sau sunt executati silit de creditori.

Scuze de offtopic,cred insa ca este interesant ce am descris mai sus.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Dec 14, 2009 8:03 pm

tot offtopic:
am un prieten care lucreaza la un dealer toyota si imi spunea ca daca nu aveau si service nu puteau trece anul, doar din vanzarile de masini dadeau faliment din primele luni ale anului 2009.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Ian 07, 2010 7:04 pm

QUOTE (allexino @ Dec 13 2009, 10:31 AM) Dupa o discutie avuta cu unul din reprezentantii dealerului din GL reiese faptul ca de cateva luni nu se mai fabrica Lancer cu motorul de 1.5 si nici nu mai exista stocuri cu acest motor. Oare l-au scos din productie sau fac o pauza?

Salutare tuturor,
As vrea sa imi cumpar si eu un lancer cu motorul de 1.5 varianta a2a de echipare parca invite se numeste, undva prin primavara e cel mai posibil sa fac acesta achizitie stiti cumva chiar este adevarat ce zice colegul mai sus ca NU SE MAI FABRICA??? Daca nu sar s-ar mai vinde lancer cu motorul de 1.5 pentru mine ar fi o tragedie pentru ca mi-am dorit foarte mult masina asta si nu am bani de un motor mai mare si nici nu vreau motor mai mare pt ca consuma mult. Stie cineva e adevarat zvonul sau nu??????????

Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Joi Ian 07, 2010 7:13 pm

Nu se aduce in Romania pe moment,pana isi epuizeaza stocurile actuale,ma indoiesc sa nu se mai fabrice.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Joi Ian 07, 2010 10:48 pm

Asa stiu si eu... ca in perioada asta nu se aduce nimic pe comanda... se lichideaza stocurile.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Vin Ian 08, 2010 11:14 am

Deci sa inteleg ca mai sunt stocuri cu lancer cu motorul de 1.5 nu?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Ian 08, 2010 11:36 am

Cred ca cea mai sigura informatie o poti obtine chiar telefonic de la un dealer, in cazul in care nu ai timp sa mergi pana acolo. Din experienta mea am observat ca astia sunt destul de disperati sa vanda si o sa iti gaseasca ce ai nevoie. Trebuie doar sa iti arati intentia de a achizitiona un model si o sa iti gaseasca unul. Daca e adevarat si nu se mai face va trebui sa te reorientezi.

Avatar utilizator
mirciut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 05, 2009 1:15 pm

Mesaj de mirciut » Vin Ian 08, 2010 2:25 pm

QUOTE (Flipper @ Jan 8 2010, 11:14 AM) Deci sa inteleg ca mai sunt stocuri cu lancer cu motorul de 1.5 nu?


Sa stii ca preturile s-au dus serios in jos. Saptam?na trecuta era expus in EuroMall ?n Pitesti un Invite 2.0 diesel cu tot cu vopsea metalizata la 12.500 fara TVA ....
Eu am dat in feb 2009 aproape 16.500 pe Invite cu 1.5 benzina... ma oftic de mor....

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori