Cruise Control Pe Lancer 1.5

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Joi Dec 10, 2009 12:13 pm

Tehnic da, practic nu. Reprezentanta nu vrea.
Vorbesc aici de solutia originala Mitsubishi. Dar am inteles ca exista si solutii aftermarket.

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Joi Dec 10, 2009 12:20 pm

Ai idee si de un pret aproximativ?

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Joi Dec 10, 2009 12:57 pm

QUOTE (goangaus @ Dec 10 2009, 12:13 PM) ...am inteles ca exista si solutii aftermarket.

520euro sistem cruise control cu butoane originale (OEM) pe volan (incluse)
produs in Danemarca, instalare plug-in, garantie 3ani fara limita km...

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Joi Dec 10, 2009 1:06 pm

Cam mult.
Este posibil ca masina sa fie deja echipata cu sistemul, trebuie doar activat din soft si puse butoanele si ceva senzori pe la ambreiaj.
Cel putin asa este la Opel. Stie cineva mai bine cum e la mitse?

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Joi Dec 10, 2009 1:31 pm

Si eu sunt curios.

QUOTE (Tanaka @ Dec 10 2009, 12:57 PM) 520euro sistem cruise control cu butoane originale (OEM) pe volan (incluse)
produs in Danemarca, instalare plug-in, garantie 3ani fara limita km...


Nu e chiar asa rau. Cine le monteaza? Tot MCar?

Avatar utilizator
comfort_auto
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 07, 2010 11:38 pm

Mesaj de comfort_auto » Sâm Mar 27, 2010 10:00 pm

in principiu service-urile autorizate se inmoaie cand e vorba de a primi bani, iari din instalare se pot face ceva bani. din experienta cam asa s-au muiat si cei de la suzuki si cei de la kia. incet incet se vor muia toti dealerii astfel incat sa accepte sisteme de cruise control aftermarket care nu au cum sa afecteze garantia.

se poate monta pe orice masina cruise control aftermarket. pentru cele cu acceleratia electronica e mai usor pentru celelalte se foloseste un acutator care comanda cablul original de acceleratie printr-un alt cablu. in principiu actuatorule electric, cel pe cvacum nu se mai foloseste.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Dum Mar 28, 2010 8:11 am

eu pentru niste clienti am incercat sa rezolv aceasta problema impreuna cu colegii din service si cei de la piese.
problemele de care ne-am lovit au fost urmatoarele:
- software si hardware este in computerul de bord? (ca noi vedem doar butoanele). daca da trebuie schimbat computerul? daca da = cost f mare
- ca sa probezi daca merge doar cu butoane montate (adica or fi toate computerele cu softul in ele), tre sa iei volanul cu comenzi de pe o masina, sa il montezi pe una care nu are si sa incerci. care din voi ar vrea ca masina lui noua sa fie cobai? noi nu ne-am riscat ca nu avem decat masini noi.
- toate informatiile de care ai nevoie nu ti le da producatorul ca el considera ca nu ai ce face cu ele.
- ca sa instalezi aftermarket ceva de genul asta si netestat, deci nu stie nimeni de unde sa le ia si daca merg (mai povestea cineva ca a cumparat din state si nu se potriveste).....iar nu se risca nimeni cu garantia masinii si cu bani dati pe niste piese care nu stie nimeni daca merg sau nu.

cu alte cuvinte, care e curajos si are pilot automat, sa isi scoata volanul sa il monteze la cine nu are (responsabilitatea declansarii airbagurilor e la voi), eventual si spirala de la volan (e posibil informul sa nu o aibe de loc), si vedeti daca merge. dupa aia facem lista de cumparaturi (capac de volan, butoane, ornamente, etc) - la cei cu informul cred ca trebuie volanul cu tot ca nu ai unde sa montezi butoanele.

Avatar utilizator
comfort_auto
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 07, 2010 11:38 pm

Mesaj de comfort_auto » Dum Mar 28, 2010 10:50 am

QUOTE (Tanaka @ Dec 10 2009, 12:57 PM) 520euro sistem cruise control cu butoane originale (OEM) pe volan (incluse)

nu cred ca vei gasi solutia full plug-and-play niciunde.

dar daca esti foarte sigur ca exista, te rog sa ne-o prezinti aici

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Lun Mai 03, 2010 9:11 am

Speram si noi... :-)

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Dum Mar 25, 2012 11:57 pm

Am inviat acest topic din dorinta de a afla mai multe informatii.
Am vazut ca s-a discutat dar pana la urma nimic concret. Imi aduc aminte de un topic tot la noi cu cativa colegi care au reusit sa-si monteze pe Lancer Clasic.
A reusit cineva pe 1.5 ? Sau... macar a incercat ?
Informatiile lui COObra sunt utile, dar a trecut anul. Iar tehnologia evolueaza.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori