Cruise Control Pe Lancer 1.5

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Lun Mai 11, 2009 4:43 pm

Inspirat de colegii care au cumparat Lancerele din Germania, m-am dat si eu un pic pe mobile.de si am dat de postul asta:

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showD ... geNumber=6

Mi-a sarit in ochi faptul ca are Cruise Control pe Lancer 1.5 Invite. Sa fie oare o greseala sau in Germania se poate?
Eu chiar am intrebat aici la service daca exista optiunea asta, dar se pare ca nu.

Pe alt anunt am gasit scaune incalzite, tot pe INVITE.

Avatar utilizator
dominus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 11:38 am

Mesaj de dominus » Lun Mai 11, 2009 4:53 pm

in ultima vreme au aparut/disparut optiuni de pe masinile gasite pe mobile.de

s-ar putea sa fie venite direct din fabrica asa.. de ex, masina mea a fost adusa din Suedia..

pe mai toate invite-urile pe care le-am vazut erau intr-adevar scaune incalzite.. dar de ex, pe instyle.. a cam disparut navigatia

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Mai 12, 2009 12:33 am

Si Mitsubishi ca si alti producatori isi adapteaza modelele pentru zona in care sunt vandute. De ex intr-o tara nordica nu cumpara nimeni o masina daca nu are scaune incalzite. Pentru cruise controlul de pe 1.5 cred ca de vina sunt autostrazile din vest care la noi lipsesc. Intr-o tara ca Germania o astfel de dotare conteaza mult.

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Mar Mai 12, 2009 11:11 am

Stiu masinile sunt echipate diferit in functie de zona si este normal.
Eu sunt surprins sa vad Cruise Control pe 1.5 pentru ca am intrebat in service si mi-au spus ca nu se poate monta sub nici o forma. Apoi DeBogdan a spus ca Mitsubishi Romania nu o sa ofere vreodata asa ceva.
Nu inteleg de ce nu se poate nici macar optional in Romania. Ma bucur sa vad ca se poate afara, asa ca, daca o sa am ocazia, o sa incerc acolo. Deocamdata nu sunt convins ca se poate monta CC in afara fabricii.

Avatar utilizator
rep
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 17, 2008 1:59 pm

Mesaj de rep » Mar Mai 12, 2009 5:12 pm

Intradevar, masinile din vest au ceva dotari in plus. Eu am luat un lancer clasic break 1.6 invite din Danemarca si are scaune incalzite, volan momo, jenti oz, sistem spalare faruri. E cam aiurea ca la noi sunt mai putin dotate dar si ceva mai scumpe.. Dealerul spunea ca break-ul nu s-a pus in vanzare in ro pentru ca romanii nu cauta break iar pretul final era undeva peste 16000 euro. si eu am luat-o cu 10500.. Foame mare pe dealerii din ro atat la achizitie cat si la service. Noi suntem mai cu ciunga in par si trebuie sa platim mai mult decat vesticii si primim mai putin decat ei.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Mai 12, 2009 11:10 pm

sunt multe chestii care nu se pot rezolva la dealer-ii de la noi din tara.
raspunsul cu montatul cruise control aftermarket " ca nu se poate " eu nu o cred, cei drept nu sunt nici electronist si nici informatician dar nu o cred.
la masinile nemtesti poti sa iti alegi ce optiuni sa iti pui pe masina din momentul in care o comanzi, in afara de optiunile cu care vine varianta aleasa de cumparator, si in al doilea rand nu cred ca are mitsubishi cablaje separate, relee, computere si alte componente diferite pt fiecare varianta de echipare acum in plin sezon al " project global "

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Mie Mai 13, 2009 12:03 pm

QUOTE (rep @ May 12 2009, 05:12 PM) Intradevar, masinile din vest au ceva dotari in plus. Eu am luat un lancer clasic break 1.6 invite din Danemarca si are scaune incalzite, volan momo, jenti oz, sistem spalare faruri. E cam aiurea ca la noi sunt mai putin dotate dar si ceva mai scumpe.. Dealerul spunea ca break-ul nu s-a pus in vanzare in ro pentru ca romanii nu cauta break iar pretul final era undeva peste 16000 euro. si eu am luat-o cu 10500.. Foame mare pe dealerii din ro atat la achizitie cat si la service. Noi suntem mai cu ciunga in par si trebuie sa platim mai mult decat vesticii si primim mai putin decat ei.

N-as vrea sa spun prostii pentru ca eu n-am fost in Danemarca, dar cred ca pretul pe care l-ai platit tu este cel fara taxe, gresesc? Pentru rezidentii danezi taxele sunt atat de mari incat dealerii isi pun un adaos minimal, pentru ca oricum masina ajunge la preturi astronomice in urma taxarii (vreo 70% parca sunt taxele). Este cunoscut faptul ca daca vrei masina ieftina in conditiile in care nu platesti taxele acolo trebuie sa faci o excursie in nord...
Daca ipoteza mea este corecta, atunci tu n-ai platit cumva TVA in Romania, sau ceva de genul asta? Merci!

Avatar utilizator
rep
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 17, 2008 1:59 pm

Mesaj de rep » Mie Mai 13, 2009 5:27 pm

da, cei care nu au rezidenta in danemarca nu platesc taxele de aprox 180%. Chiar sunt reclame auto pentru turisti in ziarele in limba engleza ce incurajeaza achizitiile auto la preturi avantajoase pentru turisti. In tara am platit taxa de inmatriculare 160 euro, cam cat era la inceputul lui 2008.

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Mie Mai 13, 2009 5:31 pm

@back on topic

Problema este ca in Germania nu se comercializeaza modelul de 1.5, asa ca nu cred ca pot monta acolo. Am intrebat in Ungaria, si mi-au spus ca nu se poate monta nici la ei. De unde naiba vin masinile astea cu CC? O sa-i dau un mesaj vanzatorului, poate e o greseala.

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Joi Dec 10, 2009 12:03 pm

Pe un Inform+ se poate pune ulterior Cruise Control?

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori