Protectia Lacului Si A Vopselei

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Sâm Mai 09, 2009 12:09 pm

Nu stiu ce sa zic....nici n-am masina de prea mult timp....da' ink n-am zgarieturi pe niciuna din zonele expuse si am facut cateva drumuri in afara Bucurestiului....

Avatar utilizator
Daniumfcv
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 19, 2008 10:36 am

Mesaj de Daniumfcv » Vin Iun 19, 2009 8:13 am

eu am luat la pietre si bolovani in masina, crengi si alte treburi ... este o adevarata masina de razboi

nu stiu cat de rezistenta este acea folie ?! cat se rupe de lejer :-??

daca dai 500 ron ar fi bine sa te tina 2-3 ani ca altfel eu nu ma deranjez anual cu treaba asta

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Vin Iun 19, 2009 8:23 am

dar ca sa aplice acea folie tre sa demonteze ceva de la masina ? care stiti ?

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Vin Iun 19, 2009 9:27 am

Ce sa demonteze???
folia transparenta se aplica direct pe caroseria perfect curata
in zonele vulnerabile (capota, praguri usi, etc..)

Avatar utilizator
t3chm4g3
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 10, 2007 10:33 am
Contact:

Mesaj de t3chm4g3 » Vin Iun 19, 2009 11:53 am

Eu unul am masina de aproape un an si jumatate. Am vopsit elemente de caroserie gramada, din cauza vopselei ecologice. La un moment dat m-am dus cu 4 dosare de dauna in service. Toate zgarieturi, pietre si tot asa. Iar despre pasari nici nu vreau sa mai amintesc.

In concluzie, cat de curand posibil imbrac toata masina in folie auto, negru mat. Am inteles ca ar fi undeva in jur de 1000 de lei. Iar de tinut va poate spune orice taximetrist cum tin(aici mai conteaza si calitatea foliei aplicate).

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Vin Iun 19, 2009 6:20 pm

Am vazut un bmw facut total cu folie carbon si arata super bine .

Avatar utilizator
taviono
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 23, 2009 3:21 pm

Mesaj de taviono » Dum Iun 21, 2009 11:11 pm

Stiti cumva unde se poate pune folie transparenta pentru caroserie?

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Lun Iun 22, 2009 12:05 am

QUOTE (santto @ Jun 19 2009, 08:23 AM) dar ca sa aplice acea folie tre sa demonteze ceva de la masina ? care stiti ?

Din cate stiu eu se demonteaza bara fata, bara spate, grila de la radiator..........Cel putin asa se face in cazul foliei mate sau care imita carbonul, iar folia transparenta se aplica la fel.

Se procedeaza in felul acesta pentru ca folia sa nu se desprinda la colturi si in zonele mai expuse la mudarie.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Lun Iun 22, 2009 3:47 pm

Eu am renuntat la ideea de a pune folie.. dupa 3200 de km din care peste 2500 in afara orasului, nu am decat zgarieturile fine cauzate de spalare. Sper sa o tina tot asa

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Iun 22, 2009 5:39 pm

mi-a spus azi un prieten despre o "solutie minune" cu teflon pe care o dai pe masina si cica o protejeaza impotiva pietricelelor, caca de pasari, si alti asemenea inamici.
a vazut aceasta solutie la teleshopping, unde au lasat o masina intr-o cusca de pormbei, dupa 2 zile era plina de caca, dupa care au spalat-o cu apa si s-a luat imedita fara sa ramana pete, de asemenea au tras cu o pusca cu aer comprimat in caroserie si la un anumit unghi de tragere ( circa 45 grade ) alica nu lasa semne pe caroserie.
eu nu am vazut aceasta reclama, nu stiu nimic despre aceasta solutie, de aceea v-am spus si voua poate cineva a vazut reclama, sau a auzit din alta parte.
astept pareri.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori