Casco Pentru Lancer

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Oct 05, 2011 1:51 pm

In nici un caz sa nu-ti faci la Astra...

Avatar utilizator
gmodrogan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 03, 2011 9:52 am

Mesaj de gmodrogan » Mie Oct 05, 2011 3:26 pm

Salut,
Eu am incheiat saptamana trecuta casco la Groupama si am dat 4800 ron pentru optiunea Total (inclusiv vandalism si altele dar fara jante si cauciucuri).
Am inteles ca mi-a iesit mai mult si din cauza ca am 24 de ani (sub pragul de 25) .
Sper ca de la anul sa scada cu cel putin 30% daca nu am evenimente neplacute.
Am intrebat si la Astra cat mi-ar iesi si am primit un raspuns undeva intre 600-900 euro, depinzand de cat de multe vreau sa asigur.
Am hotarat sa fac la Groupama pentru ca are acord de debitare direct cu dealer-ul de unde am luat masina (Astra nu are).

RCA am incheiat la Astra cu 450 ron.

O zi faina!

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Mie Oct 05, 2011 3:36 pm

Salut, Eu am incheiat acum in septembrie casco la Group Ama. Iar Rca am la Euroins. In jur de 30 35 de milioane platesc pentru casco. Prietena mea are firma de asigurari si ea se ocupa cu asta. Acum depinde, ce varsta proprietarului, de masina, de capacitate cilindrica.... sunt multe......

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Oct 05, 2011 3:39 pm

Si mie anul trecut la groupama mi-a iesit o prima de peste 6000ron si aveam tot 24ani, sa vad anul asta cat iese ca am mai imbatranit:D
Oricum am sa iau oferte de la cat mai multi asiguratori si apoi o sa vad care e cea mai convenabila, nu neaparat ca pret.

Alex44 de ce spui sa nu fac la astra? Ce experiente neplacute ai avut cu ei?

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Mie Oct 05, 2011 3:48 pm

Salut.

De curiozitate am sunat -o pe prietena mea care are firma de brokeraj si am intrebat-o cat ma costa casco si rca.

Eu am noul lancer2.0 did 140 cp 2009, varsta 24 de ani. Pt varsta de 24 si pentru faptul ca am am o masina puternica, am la Euroins 215 ron rca , iar la casco la Group Ama 2500 lei... fara fransiza, cu vandalism roti si dotari suplimentare 1200 euro.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Oct 05, 2011 4:00 pm

QUOTE (Flipper @ Oct 5 2011, 03:39 PM) Si mie anul trecut la groupama mi-a iesit o prima de peste 6000ron si aveam tot 24ani, sa vad anul asta cat iese ca am mai imbatranit:D
Oricum am sa iau oferte de la cat mai multi asiguratori si apoi o sa vad care e cea mai convenabila, nu neaparat ca pret.

Alex44 de ce spui sa nu fac la astra? Ce experiente neplacute ai avut cu ei?


Conditii dubioase de despagubire in caz de dauna totala. Iti scot masina la licitatie, iar daca preferi varianta epava+bani trebuie sa licitezi pt masina TA. Sictir maxim la sediu, la constatari, program de toata jena la constatari la service...tot ce tine de PR e la pamant.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Oct 05, 2011 7:47 pm

Am adunat azi cateva oferte.
Radu-lancer nustiu cum ai tu prima asta la casco ca mie la groupama mi-a iesit 7300ron cu tot cu dotari suplimentare. Omniasig 1150euro. Allianz 4800ron cu fransiza 400ron. Cea mai buna oferta o am de la Astra 850euro cu tot uc dotari suplimentare si 436 rca. Problema este ca multe companii de asigurare imi cer factura pt dotari suplimentare si eu nu am. Oare as putea obtine o hartie oficiala de la mitsubishi sau ceva de genu cu preturile accesoriilor ca asiguratorii nu accepta varianta sa le vada pretul pe site, vor ceva oficial. La bcr anul asta asa le-am asigurat cu print screnuri la preturi de pe situl mitsubishi. O sa ma duc maine si la bcr sa vad ce oferta imi fac pt reinoire desi nu cred ca o sa fie convenabila avand in vedere ca am avut 2 daune care au costat in total de aproape 3 ori prima platita

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Mie Oct 05, 2011 10:09 pm

Flipper, daca vrei da o copie de pe talon , lista cu dotarile suplimentare si pretul lor , cnp , de cand ai permis si km la bord.

alina.gadea@globasig.ro aceasta este adresa de email a prietenei mele care are firma de brokeraj. Trimite datele

pe email, si vezi ce obtii......

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Oct 06, 2011 9:49 pm

Daca este cineva care a avut sau are casco sau a fsot lovit de cineva cu rca la ASTRA il rog sa imi impartaseasca si mie cum a decurs repararea daunei. Am o oferta buna de la astra dar pe net am gasit pareri impartite in ceea ce preiveste solutionarea daunelor si sunt in dubii daca sa fac casco la ei sau nu.
Cei de la bcr e posibil sa nu mai colaboreze cu mine asa a zis cel caruia i-am cerut o oferta pentru reinoire. Trebuie sa ceara acord de la bucuresti si o sa imi trimita oferta pe mail daca va fi cazul, cica sa ma astept la o prima care cu sigurantan u imi va conveni.

Avatar utilizator
valentin neagu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 04, 2011 6:11 pm

Mesaj de valentin neagu » Lun Oct 10, 2011 4:55 pm

QUOTE (radu-lancer @ Oct 5 2011, 08:09 PM) Flipper, daca vrei da o copie de pe talon , lista cu dotarile suplimentare si pretul lor , cnp , de cand ai permis si km la bord.

alina.gadea@globasig.ro aceasta este adresa de email a prietenei mele care are firma de brokeraj. Trimite datele

pe email, si vezi ce obtii......



salut am vazut ca ati postat adresa de email a unei colege de-a mea , daca este cazul pot sa va ajut si eu dar cu oferta mult mai buna , a se vedea in avatar .multumesc

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori