Actiune In Instanta Mitsubishi Romania

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Vin Apr 17, 2009 11:51 am

QUOTE (Marty @ Apr 17 2009, 11:49 AM) Am vrut sa editez, dar n-am mai apucat. Te rog frumos sa nu intelegi ca ma cert cu tine, imi exprim si eu propria opinie.
Stai linistit, nu sunt asa certaret cum par, dar dupa un an si patru luni de umblat prin serviceuri din doua in doua saptamani m-au apucat pandaliile

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Vin Apr 17, 2009 11:52 am

QUOTE (goangaus @ Apr 17 2009, 11:36 AM) Nu conteaza ca s-au schimbat in garantie atata timp cat nu s-a rezolvat problema. Daca tu cumperi un televizor fara sunet, il schimbi pe garantie cu unul nou, si ala face la fel, inseamna ca nu mai ai ce face?
Daca problema reclamata nu se rezolva, se poate cere inlocuirea produsului sau in ultima instanta returnarea banilor. Cel putin asa scria la un moment dat prin legislatie. Nu stiu acum daca mai e in vigoare aceasta prevedere legala, dar merita investigat.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Vin Apr 17, 2009 12:17 pm

QUOTE (goangaus @ Apr 17 2009, 09:35 AM) Eu zic sa te calmezi si sa folosesti un ton mai temperat. Daca pe tine nu te deranjeaza acest aspect nu inseamna ca pe altii nu-i deranjeaza.
Daca tot spui de directivele astea poate dai si un link.

Si daca aceste directive exista, inseamna ca nu sunt respectate de toti producatorii. Eu merg zi de zi cu un Focus 2008 care nu baga rece pe la geam.
Si inca ceva foarte important: la Lancer, baga rece doar pe pozitia dezaburire + picioare. In pozitia Dezaburire rapida baga cald pe la geam. Ce s-a intamplat cu directivele UE in aceasta pozitie?

Nu compara mere cu pere, eu n-am folosit exprimarea rece pe sus ci aer cu o temperatura mai scazuta decat ceea ce baga pe jos. Daca masori temperaturile de sus si de jos de la Focus vei vedea ca ai o diferenta si situatia e identica. Nu stiu care e pozitia ta la volan si cum stai tu cu picioarele fata de consola, dar iti sugerez sa te duci la service si sa ceri mutarea senzorului de temperatura din habitaclu undeva sus unde sa nu mai fie acoperit. E doar o parere si un sfat.

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Vin Apr 17, 2009 1:34 pm

QUOTE (Apple @ Apr 17 2009, 12:17 PM) Nu compara mere cu pere, eu n-am folosit exprimarea rece pe sus ci aer cu o temperatura mai scazuta decat ceea ce baga pe jos. Daca masori temperaturile de sus si de jos de la Focus vei vedea ca ai o diferenta si situatia e identica. Nu stiu care e pozitia ta la volan si cum stai tu cu picioarele fata de consola, dar iti sugerez sa te duci la service si sa ceri mutarea senzorului de temperatura din habitaclu undeva sus unde sa nu mai fie acoperit. E doar o parere si un sfat.
Nu inteleg de ce iti imaginezi tu ca Fordul are acelasi comportament dar nu ma deranjeaza si cand ma urc in Lancer devin brusc pretentios si caut nod in papura.
OK, nu are rost sa mai continuam, nu ajungem nicaieri. Scopul acestui topic era sa vad daca mai este cineva interesat. Am primit ceva mesaje, e OK.

Va doresc tuturor sa aveti parte de sarbatori fericite alaturi de cei dragi.
Paste Fericit!

Avatar utilizator
fastcarjunkie
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 09, 2008 1:33 pm

Mesaj de fastcarjunkie » Vin Apr 17, 2009 2:13 pm

Varianta cu instanta ar fi mare consumatoare de timp si nu stiu cat de garantat e rezultatul. Ar fi varianta cu ANPC sau, destul de viabila, cea cu contactarea Mitsu Europe, cum bine zicea cineva.


Stimabililor, va doresc Paste fericit si sa vi se-mplineasca minim 99% din tot ce va doriti!

Avatar utilizator
razvan353
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mar 31, 2010 4:31 pm

Mesaj de razvan353 » Vin Oct 14, 2011 5:30 pm

salut ,
am si eu probleme de aproximativ aceiasi natura . am 48 de mii km cu masina (lancer limuzina 2009 , motor de 1.5 ) si nu am avut nicio problema semnificativa pana acum . am simtit acum vreo 1 luna ca imi tremura masina cand franam ,mai putenic de la viteze mari ...130+ si pe langa asta se auzea un troncanit suspect cand treceam peste limitatoare de viteze sau denivelari in asfalt . M-am dus la Tiriac la Otopeni si mi-au zisa ca discurile nu se schimba , se rectifica pt ca nu sunt grav ovalizate si telescoapele nu au nimic ....doar bucsile de la bara stabilizatoare pe care mi le-au schimbat (toate astea pe garantie ) .
Dupa ce am plecat de la ei am simtit ca franele erau putin mai moi decat eram eu obisnuit si la a 2-a pedala se intareau dar am crezut ca face asa pana se aseaza placutele pentru ca erau recent schimbate .
Astazi am fost la service-ul unui amic si dupa ce a mers putin cu masina si a pus-o pe elevator mi-a zis ca am urmatoarele :
--pompa de frana pierde presiune si in curand o sa cedeze ---de aici pedala moale
--telescoapele au joc sus la sistemul de prindere de caroserie
--rulmentul sau placa de presiune a ambreiajului e pe duca ----- uneori se aude un clantanit ciudat de la ambreiaj si daca apas pedala dispare zgomotul
--bucsile pe spate sunt si alea defecte pentru ca si acolo are masina joc

asta in conditiile in care la Tiriac l-am "cinstit" pe cel care a preluat masina si l-am rugat sa ii faca o verificare amanuntita si cand am plecat de acolo mi-a zis ca masina functioneaza perfect si nu are nicio problema .

mi s-a sugerat sa fac plangere dar dupa ce vad aici nu stiu cat de multe o sa rezolve plangerea ....pe care oricum nu prea stiu cui sa o adresez .

orice sugestie sau sfat e binevenit .

Va multumsc , Razvan

Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Sâm Oct 15, 2011 6:26 am

Razvan, lucrez in cadrul sistemului de justitie din Romania si crede-ma ca nu vei face mare branza daca dai pe cineva in judecata pe motivele de mai sus. Ai putea sa faci plangere la ANPC (protectia consumatorului) si aditional o sesizare la Mitsubishi Europe deoarece este vorba de un service autorizat.

off topic
Si eu am 1.5 din 2008 si am acea bataie la ambreiaj care dispare dupa ce apas pedala. Fenomenul e prezent de peste 1 an de zile. Cand am fost la Mitsu GL au spus ca nu e nicio problema. Am sa verific si eu la alt service.

Keep in touch

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Sâm Oct 15, 2011 6:47 am

Draga Goangaus,

Stiu ca parerile mele sunt intarziate dar nu reusesc sa ma avtin si vreau sa ti le impartasesc:

Sa te judeci in Romania...boala lunga...moarte sigura...

Reclamatie la OPC: plangi la mormant strain...

Mai degraba cred ca ai putea incerca sa faci un tuning masinii si sa-ti bage aer cald pe parbriz. Vezi daca este rar-ul de acord.

Ai mai putea sa investesti intr-o caciulita ca sa-ti feresti materia cenusie de necazuri. Daca o tragi mai pe ochi si locuiesti mai pe la margine de metropola vei avea dublu efect: scapi si de curent si-ti creste si cota printre baietii de cartier.


SERIOS: cred ca exagerezi...numai bine!

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori