Actiune In Instanta Mitsubishi Romania

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Joi Apr 16, 2009 4:04 pm

QUOTE (Lancerlot @ Apr 16 2009, 02:06 PM) Reprezentantii producatorului nu vor avea nici o dificultate sa demonstreze ca acestea sunt probleme care intra sub incidenta garantiei si tot rahatul va fi transferat la asistenta din serviceuri. Ai fost la service, ti-au schimbat piesele si tot asa face? Iti vor spune sa mergi din nou, pana se rezolva, ori da-i in judecata pe cei de la service.
Pai tocmai asta e ideea cu care pot sa-i prind, am fost la service, s-au inlocuit componentele cu probleme cu unele noi, de ultima generatie, dar problemele au ramas la fel. Din punctul meu de vedere serviceul nu mai are ce sa faca. Singura chestie ar fi ca nu au schimbat ce trebuie, dar putin probabil.
Eu zic ca este clar pentru toata lumea ca producatorul este in culpa aici...

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Apr 16, 2009 4:47 pm

goangaus, actiunea asta cu instanta e soldata esecului din start!
Treburile astea functioneaza afara, unde exista legislatie, legi si oameni care sa le aplice.
Aici se acopera unii pe altii si doar banu' dicteaza!

In alta ordine de idei incercarea ta de strange eventualii nemultumiti nu va avea nici un rezultat.
1. Fiecare tzipa doar cand are el o problema, in rest nu se baga, nu-l intereseaza.
2. Sunt multe curve care daca au rezolvat ceva in service si s-au imprietenit (asa cred ei) cu unul sau cu altul, considera ca le stiu pe toate si ca detin solutiile la orice problema.
3. Se pare ca sunt masini care nu au aceste probleme.
samd

Imi amintesc ca la inceput erai un inversunat "aparator" al lancerului...
Tin minte ca am avut niste discutii in contradictoriu la inceputuri...

Pacat ca se ajunge in astfel de situatii si lucrurile simple devin complicate si invers!

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Joi Apr 16, 2009 4:55 pm

De obicei dealer-ul e foarte bine acoperit in ceea ce priveste defectele/diferentele de pret/intarzieri la livrare care survin din pricina producatorului. Se prea poate ca intentia ta, laudabila de altfel si care ar trebui dusa la bun sfarsit pentru ca asa au altii "civilizatiile" pe care le au, sa se impotmoleasca inca de la inceputuri.Poti sa faci o astfel de actiune dar trebuie indreptata impotriva celor care sunt responsabili direct.
Sa nu uitam de cei care au dat McDonalds in judecata ca era placinta/ cafeaua fierbine, cei care au alunecat pt ca era podeaua uda pana la englezoaica care a dat in judecata un hotel pentru ca nu i-a pus la dispozitie o camera cu 2 paturi(cum ceruse pt ea si logodnic) ci cu un pat dublu si din pricina asta ea a ramas insarcinata.
Succes!

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Joi Apr 16, 2009 5:16 pm

QUOTE (Cristi @ Apr 16 2009, 04:47 PM) goangaus, actiunea asta cu instanta e soldata esecului din start!
Treburile astea functioneaza afara, unde exista legislatie, legi si oameni care sa le aplice.
Aici se acopera unii pe altii si doar banu' dicteaza!

In alta ordine de idei incercarea ta de strange eventualii nemultumiti nu va avea nici un rezultat.
1. Fiecare tzipa doar cand are el o problema, in rest nu se baga, nu-l intereseaza.
2. Sunt multe curve care daca au rezolvat ceva in service si s-au imprietenit (asa cred ei) cu unul sau cu altul, considera ca le stiu pe toate si ca detin solutiile la orice problema.
3. Se pare ca sunt masini care nu au aceste probleme.
samd

Imi amintesc ca la inceput erai un inversunat "aparator" al lancerului...
Tin minte ca am avut niste discutii in contradictoriu la inceputuri...

Pacat ca se ajunge in astfel de situatii si lucrurile simple devin complicate si invers!
Incercarea moarte n-are...
Nu stiu de ce discutii in contradictoriu zici tu, mi-ai mai zis o data, eu nu-mi aduc aminte. Tu esti simpatic si de multe ori m-am relaxat citing posturile tale.
Intr-adevar, la inceput am fost foarte incantat de masina, acum... ma abtin.
Noroc ca nu trebuie sa merg cu ea zi de zi, ca nu stiu ce mai faceam.
Intr-adevar, nu sunt probleme grave, dar pe mine ma afecteaza si daca pot face ceva in privinta asta o voi face.

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Joi Apr 16, 2009 5:22 pm

QUOTE (Cristi @ Apr 16 2009, 04:47 PM) 1. Fiecare tzipa doar cand are el o problema, in rest nu se baga, nu-l intereseaza.
...
3. Se pare ca sunt masini care nu au aceste probleme.

Logic ca nici mie nu mi-ar conveni ca, daca imi apare o problema grava la masina, sa mi se intample faze de genul asta. Dar nici nu pot sa ma inscriu intr-o asociatie si sa ma prezint in fata instantei, iar cand ma intreaba cineva ce problema am la masina sa zic "niciuna, am venit sa il ajut pe colegu'...". Nu merge, decat daca sunt mai multi cu aceeasi problema, doar ei pot face scandal.
La mine din fericire nu se manifesta problema climatizarii, doar a radio-ului, dar nu cat sa ma agit atat de mult (adica o patesc de 2-3 ori pe saptamana iar daca ma deranjeaza dau pe CD ca sa nu enervez).

Off-topic: ca sa mai glumim putin, nu intentam proces si pe faza ca tanti de la bluetooth nu intelege aproape nimic din ce-i spui ?

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Apr 16, 2009 5:38 pm

QUOTE (goangaus @ Apr 16 2009, 05:16 PM) Nu stiu de ce discutii in contradictoriu zici tu, mi-ai mai zis o data, eu nu-mi aduc aminte. Tu esti simpatic si de multe ori m-am relaxat citing posturile tale.
Nu mai caut posturile, nu era cearta...eram eu mai glumet si totodata dezamagit de aparitia jenanta la lancerului, la siab parca...
Ziceai ca a fost devastat... )


QUOTE (diablo_666 @ Apr 16 2009, 05:22 PM) Logic ca nici mie nu mi-ar conveni ca, daca imi apare o problema grava la masina, sa mi se intample faze de genul asta. Dar nici nu pot sa ma inscriu intr-o asociatie si sa ma prezint in fata instantei, iar cand ma intreaba cineva ce problema am la masina sa zic "niciuna, am venit sa il ajut pe colegu'...". Nu merge, decat daca sunt mai multi cu aceeasi problema, doar ei pot face scandal.
...

Corect, insa ati putea sa-l ajutati pe colegul de forum intr-un mod foarte simplu.
Intalnire posesori lancer, masini, discutii, comparatii, verificari... si daca dupa toate acestea, reiese clar cum ca la masina lu' goangaus, se comporta altfel AC-ul si radio-ul...incolonarea 2-3 lancere care sunt ok si mers in service pentru DEMO.

Asta se numeste comunitate!
Intalniri, berica,...cand cineva are o problema se vad mai multe....

Avatar utilizator
Dudu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 3:00 am

Mesaj de Dudu » Joi Apr 16, 2009 6:19 pm

am si eu problema cu climatizarea, dar o rezolv repede dand la temperatura maxima si ventilatorul pe minim, la pozitia picioare/fata, iar dupa ce se face cald, sa bage pe la parbriz..nu ma deranjeaza atat de tare, pentru ca daca e frig in masina baga aer cald..pana la un anumit moment..inclusiv in fata si la parbriz..
in orice caz, nu as vrea sa particip la un proces..daca se gaseste 1 masina care nu are problema asta.. cazul e pierdut..adica se va invinui serviceul la care te-ai dus..

ma gandesc eu..poate nu e calculatorul devina, ci clapeta care lasa aerul de afara sa intre e dereglata..calculatorul da o comanda, dar..cine stie..motorasul, sau garnituri pe acolo..habar n-am..parerea mea..incearca si la alt service.

despre problema radio-ului...cred ca de 2 ori am pus sa caute posturi..habar n-am daca face probleme..pe mine ma streseaza cdu, pt ca dureaza mult sa citeasca melodiile, cate-odata se blocheaza si nu citeste deloc cdul..imi apare mesajul.. eroare de cd, reintroduceti discul.. dar probabil se intampla pentru ca am scris cdurile la viteza prea mare.

sunt multe chestii de reprosat la lancer, la fel si la alte masini..daca as avea maybach v-as zice sigur ceva ce ma deranjeaza.atata timp cat cauti ceva sa nu fie ok, nu o sa fi multumit de nici o masina..zici ca la banii astia ai pretentii..adica daca ai fi primit masina cadou nu te stresau problemele astea?

parerea mea, ce as face eu.. as cauta sa rezolv problema..daca tot nu merge rezolvata, schimba-l pe un aer conditionat manual..eu sincer oricum nu vroiam automat,oricum trebuie sa reglez temperatura daca sunt imbracat mai subtire sau mai gros, si invart de temperatura aia..si din diferite motive invart si de pozitia aerului, si de viteza..in plus merg de obicei cu ac off, deci care e diferenta?

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Joi Apr 16, 2009 6:29 pm

QUOTE (Dudu @ Apr 16 2009, 06:19 PM) am si eu problema cu climatizarea, dar o rezolv repede dand la temperatura maxima si ventilatorul pe minim, la pozitia picioare/fata, iar dupa ce se face cald, sa bage pe la parbriz..nu ma deranjeaza atat de tare, pentru ca daca e frig in masina baga aer cald..pana la un anumit moment..inclusiv in fata si la parbriz..
in orice caz, nu as vrea sa particip la un proces..daca se gaseste 1 masina care nu are problema asta.. cazul e pierdut..adica se va invinui serviceul la care te-ai dus..

ma gandesc eu..poate nu e calculatorul devina, ci clapeta care lasa aerul de afara sa intre e dereglata..calculatorul da o comanda, dar..cine stie..motorasul, sau garnituri pe acolo..habar n-am..parerea mea..incearca si la alt service.

despre problema radio-ului...cred ca de 2 ori am pus sa caute posturi..habar n-am daca face probleme..pe mine ma streseaza cdu, pt ca dureaza mult sa citeasca melodiile, cate-odata se blocheaza si nu citeste deloc cdul..imi apare mesajul.. eroare de cd, reintroduceti discul.. dar probabil se intampla pentru ca am scris cdurile la viteza prea mare.

sunt multe chestii de reprosat la lancer, la fel si la alte masini..daca as avea maybach v-as zice sigur ceva ce ma deranjeaza.atata timp cat cauti ceva sa nu fie ok, nu o sa fi multumit de nici o masina..zici ca la banii astia ai pretentii..adica daca ai fi primit masina cadou nu te stresau problemele astea?

parerea mea, ce as face eu.. as cauta sa rezolv problema..daca tot nu merge rezolvata, schimba-l pe un aer conditionat manual..eu sincer oricum nu vroiam automat,oricum trebuie sa reglez temperatura daca sunt imbracat mai subtire sau mai gros, si invart de temperatura aia..si din diferite motive invart si de pozitia aerului, si de viteza..in plus merg de obicei cu ac off, deci care e diferenta?
Cred ca am fost mai mult de cat rabdator. Masina face un an si patru luni si am peste 20 de drumuri in service!! Crezi ca nu am incercat sa fac tot ce este omeneste posibil? Probabil oamenii din service ma considera nebun, ca nu ma las.
Si da, sunt multe de reprosat la Lancer, dar astea doua probleme puse in acest topic pot fi demonstrate cu acte ca nu sunt in regula.
Am si o hartie din partea serviceului cum ca este normal sa bage cald pe la picioare si rece pe la geam

Cica "sfidez legile fizicii" daca am pretentia sa-mi bage cald pe la geam ...

Avatar utilizator
Dudu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 3:00 am

Mesaj de Dudu » Joi Apr 16, 2009 6:33 pm

) atunci ia-ti un aer conditionat manual-extraterestru )

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Joi Apr 16, 2009 8:09 pm

eu am impresia ca baietii de la service se cred atat de smecheri incat pot schimba legile fizicii dupa cum vor ei.
in legatura cu actiunea in instanta nu stiu ce sa zic, dar sistemul nostru judiciar difera de cel din alte tari mai civilizate.
sa te astepti la costuri mari pentru ca trebuie facuta o expertiza la masina de un expert al tau si de un expert al dealerului/service-ului, expertiza pe care tu va trebui sa o platesti, plus alte cheltuieli.
iti recomand sa stai de vorba cu un avocat bunicel si cu cineva de la protectia consumatorului inainte de a lua o hotarare finala.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori