Noul Lancer = To Be Or Not To Be

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Mar Mar 24, 2009 5:55 am

greierasi sunt si la mine ,nu pot sa spun ca duc lipsa
si eu am optat pt "dizal" cu gandul la consum, dar daca ma gandesc mai bine acum, as fi mers pe 1.8 instyle, cred ca erau cam aceeasi bani 20.500 cu tot cu tva

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Mar Mar 24, 2009 8:28 am

tot dizal am .....greierasi am si eu si au inceput sa faca pui . in ritmul asta o sa am o intrega ferma .

am mers 2 zile cu o kia care avea pe bord 25.000 km si nu a fost deloc menajata . am ramas impresionat DOAR de interiorul bine facut al acestei masini ..am auzit un singur greier amortit care era insa mai tot timpul in coma .

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Mar 24, 2009 9:13 pm

@nini: oricum, decat cutia si ambreiajul pe care le am la masina mea ... oricand prefer o cutie CVT, oricat de mult mi-ar reduce din "sportivitate". Sa iti dau un mic preview al "placerii mele la condus" - ambreiaj cu cursa lunga ce tine foarte sus si nu da deloc fee-back, cutie de viteza absolut imposibil de manevrat astfel incat sa nu creada cineva ca de abia te-ai suit pe o masina si aici ma refer la bruscare inevitabila la schimb treapta 1 cu treapta 2 si mai ales treapta 2 cu treapta 3 care intra frumos doar daca esti atent si "o gadili". Asta e, poate nu stiu eu sa conduc, poate e masina noua, poate sunt probleme la cutie si/sau ambreiaj ... inca nu am aflat dar e sub investigatie problema
[/quote]

si mie imi surade idea unei cutii cvt,( mai ales in bucuresti ), dar eu ma refeream la faptul ca, la lancerul de 1,5 nu este cutia cvt de pe 1,8 ci o cutie automata "clasica"- invecs II - daca nu ma insel.

Avatar utilizator
redbyst
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 12, 2009 6:32 pm
Contact:

Mesaj de redbyst » Dum Apr 12, 2009 6:42 pm

tot citesc si ma minunez in continuare.

Singura concluzie pe care o desprind este " pe afara vopsit gardul, inauntru leopardul"!

Avatar utilizator
andreicepoi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 9:08 pm

Mesaj de andreicepoi » Dum Apr 12, 2009 9:33 pm

QUOTE (redbyst @ Apr 12 2009, 06:42 PM) Singura concluzie pe care o desprind este " pe afara vopsit gardul, inauntru leopardul"!

Si ce leopard

Sincer vorbind, are si plusuri, are si minusuri, incearca sa fi obiectiv in cantarirea lor si daca pentru tine punctele bune descrise aici cantaresc cel mai greu ... go for it.

Eu unul am luat-o pentru plusuri. Ce m-a dearnjat pe mine au fost doar:

1. clima - se poate ca pentru mine sa fie o problema si pentru altii nu
2. greierasii - nu e obligatoriu sa ii ai sau sa iti apara
3. cutia de viteze putin cam imprecisa - pot fi subiectiv

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Dum Apr 12, 2009 11:57 pm

Faza cu cutia la diesel n-o cunosc prea bine, n-am condus DID-ul prea mult ca sa imi dau seama, doar am testat diesel vreo 2 zile insa nu sunt fan, prefer benzina. Cred ca e o mica defazare datorita volantei mai usoare de la mitsu fata de volanta originala VAG.
Acum, cine stie poate omului ii plac benzinarele. La 1.8 mie mi se pare superba cutia si chiar imi place etajarea.

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Lun Apr 13, 2009 9:58 am

Mie ambele versiuni imi par precize, atat cea de pe 1.8 cat si cea de pe 2.0, acum sincer, tine de cumparator ce alege ... parerea mea, ia-ti benzina.

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Lun Apr 13, 2009 10:24 am

QUOTE (Danyutz @ Apr 13 2009, 09:58 AM) Mie ambele versiuni imi par precize, atat cea de pe 1.8 cat si cea de pe 2.0, acum sincer, tine de cumparator ce alege ... parerea mea, ia-ti benzina.
Parerea mea, de posesor MITSUBISHI LANCER SPORT SEDAN, gandeste-te la alta marca.
Cauta posturile mele din "Probleme new Lancer" si "Climatizare automata" pentru mai multe detalii. Mai specific aici ca am peste 20 de vizite in service intr-un singur an.

Avatar utilizator
andreicepoi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 9:08 pm

Mesaj de andreicepoi » Lun Apr 13, 2009 11:29 pm

QUOTE (Danyutz @ Apr 13 2009, 09:58 AM) ... parerea mea, ia-ti benzina.

De acord, si o spun ca posesor de diesel.

Daca nu vrei neaparat un comportament foarte "sportiv" ti-as recomanda chiar si cu CVT.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 35 vizitatori