Insonorizare

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Dum Apr 12, 2009 11:07 pm

Cix, daca te hotarasti si vrei sa o faci pe undeva pe linga Brasov, te ajut daca vrei...

A, expresia "daca vrei sa o faci, ...te ajut", nu este ceea ce pare la o prima vedere... intelegi tu la ce ma refer.

Avatar utilizator
bobu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 15, 2008 6:33 pm

Mesaj de bobu » Sâm Mai 30, 2009 10:13 pm

Salutare,
intre timp am mai studiat problema insonorizarii. Am ajuns la un material de compromis, STP vibroplast M1:
http://www.be-loud.ro/produse/Accesorii ... _40_folii/

Pachetul are 4 m2, pentru toate usile. In functie de rezultate, o sa mai folosesc un pachet pentru podea. Cum ramane cu intalnirea pentru aplicare?
Haideti ca a venit caldura...

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Mai 31, 2009 1:29 pm

Daca iese treaba cu comanda de pe tuning-lancer.ru o sa cumpar ASTA. Acolo e tot ce trebuie pentru portbagaj, usi plafon, podea chiar pe polita de sub luneta.
Eu cred ca voi face operatia asta acasa in curte pentru ca sigur va dura mai mult de o zi pentru tot montajul. Oricum voi face un topic how to

Avatar utilizator
Daniumfcv
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 19, 2008 10:36 am

Mesaj de Daniumfcv » Mie Iun 17, 2009 4:20 pm

Am stat si eu de vb cu service-ul local despre instalarea materialului asta in portiere si a zis ca nu se poate face domne ca nu mai are loc plasticul peste el :|


ce parere aveti ?

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Mie Iun 17, 2009 4:37 pm

QUOTE (Daniumfcv @ Jun 17 2009, 04:20 PM) a zis ca nu se poate face domne ca nu mai are loc plasticul peste el
ce parere aveti ?

Expeditiv, ca majoritatea..
nu vor sa se deranjeze.. pozele de pe forum cu portiere, podea, capac portbagaj, etc..
insonorizante cu STP, aluband sau diverse materiale fonoabsorbante spun totul despre
faptul ca platicul acestora nu este deranjat in nici un fel...

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mie Iun 17, 2009 7:37 pm

Am insonorizat si eu portbagajul cu aluband. Am ales acest material pentru ca, in cazul meu, a fost free. Am pus aluband pe "capacul" portbagajului, pe peretii laterali si pe "podeaua" portbagajului, inclusiv in locul unde vine roata de rezerva.

La indicatiile unui prieten care monteaza sisteme audio pe masini, am acoperit cu aluband si toate gaurile prin care trece presiunea generata de subwoofer din portbagaj in habitaclu (gaurile care sunt pe ranforsarea masinii, in partea de sus a portbagajului). Spunea el ca in acest fel se elimina orice posibilitate sa apara zdranganituri sau alti greieri in habitaclu, zdranganituri ce pot fi produse de presiunea de la subwoofer.

Ma stresa si faptul ca, atunci cand loveai cartonul cu aspect de mocheta suna "a gol", asa ca am pus pe spatele cartonului cu pricina vatelina, dar ma bate ghandul sa o inlocuiesc cu pasla pentru ca este mai densa. Am indesat bucati de vatelina si sub "policioara" de plastic de la luneta pentru ca zdranganea ca toate cele.

Rezultatul este satisfacator: policioara de la luneta nu mai zdrangane, portbagajul se inchide mai usor (fiind mai greu), iar subwooferul se aude mai bine.

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Joi Iun 18, 2009 2:19 pm

normal ca la dealerii locali nu se poate mai nimic.....am vb eu la bucuresti si au facut ei o insonorizare la lancerul lor insa chiar ei mi-au spus ca nu se merita investitia...... insa se poate face....

Avatar utilizator
schultz_bz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 4:47 pm

Mesaj de schultz_bz » Vin Iun 19, 2009 6:33 pm

QUOTE (Devik aka Alex @ Mar 11 2009, 09:19 PM) Cu dynamat, masina aceea castiga in greutate 100 de kg cel putin !
Buna treaba, dar parca ma doare sufletu' sa vad masina dezmembrata asa din propria initiativa.




Prietene 1 mp de Dynamat sau Standartplast are aproximativ 2.2 kg deci dupa ce faci o socoteala aflii si cate kg are masina ta in plus.

Eu am acoperit plafonul, usile, portbagajul si spatiul de sub bancheta spate - cu aproximatie 7 mp

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Iul 24, 2009 12:59 am

A inceput operatia de insonorizare. Pana acum am portbagajul si usile. Zgomotul s-a redus semnificativ, iar muzica se aude mai bine. Mai e ceva zgomot de rulare si de motor dar o sa se mai reduca cand fac podeaua tavanul si capota.

Si la usi este burete ca in portbagaj, dar am uitat sa fac poza dupa ce l-am pus. Maine o sa pun si un filmulet cu zgomotul care il face cand ciocani in tabla inainte si dupa.










Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Vin Iul 24, 2009 10:15 pm

De curiozitate,oare cam cit cintareste materialul?

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori