Livrare Mitsubishi Lancer pe vreme de criza

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
andreicepoi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 9:08 pm

Mesaj de andreicepoi » Mie Feb 18, 2009 5:16 pm

M-am hotarat sa deschid acest topic in speranta in care poate primesc un sfat de la cei aflati in situatia in care ma aflu eu acum.

O sa incep printr-o mica istorie a achizitiei unui Mitsu lancer 2.0 DID INTENSE Dune Beige.

In urma cu o luna ma aflam in show-room-ul dealerului REVO CARS Tg-JIU pentru a testa un Lancer diesel deoarece stiam masina dar nu condusesem dieselul. Totul bine si frumos, oamenii de acolo exceptional de amabili.

Am hotarat ca asta e masina pe care o vroiam. Din cauza bugetului, am optat pentru varianta INVITE dar pe negru, imi placea foarte mult. Dupa cateva telefoane si o relatie f buna cu directorul dealerului, respectiv dl. Leonard Fasuiescu caruia ii multumesc pentru tot ajutorul am reusit sa obtin un pret exceptional (zic eu) pentru varianta INTENSE. Am zis ok, super. Dar sa fie neagra.

De aici au inceput problemele ... nu mai era in stoc negru asa ca a trebuit sa accept Dune beige (nu ma intelegeti gresit, nu am nimic cu aceasta culoare dar nu era preferata mea). Dupa aceea, telefoane zilnice cand platesc avansul, cand semnez cu leasingul, etc. ... nu de alta dar " pierdem masina si dupa aceea asteptam mult pana vine alta".

Zis si facut, am strans avansul (20% ... nu a fost usor) ... am platit, i-am zapacit pe cei de la leasing cu telefoane si interventii si in sfarsit ieri au platit tot la dealer.

Pana sa se vada cu banii in cont, mi se promisese ca pot ridica masina cam in 48 de ore de la intrarea banilor in cont, respectiv cat masina vine de la Pitesti de la depozitul centrul in Bucuresti in blvd. Expozitiei, cei de acolo in 4-5 ore o pregatesc de vanzare si pot sa o ridic ( nu am optionale ce trebuiesc montate pe ea).

Sun astazi la dealerul din Tg-Jiu si ... "stupoare" ... transportul POATE se va face din Pitesti in Bucuresti saptamana asta si cel mai devreme o iau Marti sau Miercuri. Deci ... la mai bine de 1 saptamana de la momentul in care ei au banii in cont.

Mi se pare absolut inacceptabil. Am avut pana acum VW (ridicat de la PBN), OPEL (ridicat de la OPEL GTT) si LOGAN (ridicat de la IPSO) ... toate in leasing ... nicidata pentru masini aflate in stoc nu am asteptat mai mult de 48 de ore de la intrarea banilor in contul dealerului.

Nu pot sa trag decat o concluzie ... chiar pe criza asta cand sunt sigur ca mari vanzari nu au ... nu ii intereseaza de satisfactia si servicrea prompta a clientului si ... tot in ritmul "timpul trece leafa merge" le fac pe toate. Bine ca au banii in cont, clientul e important numai pana plateste, nu si dupa aceea.

Ma iertati daca am pus un post care se mai regaseste pe undeva dar ... simteam ca pe acest forum e singurul loc unde ma poate intelege cineva.

Oricum, jos palaria pentru dl. Leonard Fasuiescu de la REVO CARS TG-JIU ... singura persoana din toata reteaua Mitsubishi Romania care chiar s-a agitat la fiecare etapa a procesului de vanzare.

Poate imi puteti da un sfat la cine sa urlu sau ce sa fac sa se intample mai repede aceasta livrare ... nu mai am rabdare si deja consider ce mi se intampla bataie de joc, mai ales ca de la 48 de ore cat am sot anuntat aflu ca sunt defapt 7 zile.

multumesc anticipat

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mie Feb 18, 2009 8:03 pm

Mai e un topic despre dealeri asa " seriosi " .
Greseala ta, e ca ai platit inainte . Nu ai decat sa astepti , oricat de mult ai urla .
Am mai vorbit despre preocuparea si comporatmentul lor pe vreme de criza .
Ai obtinut un pret bun pe masina asta din cauza ca era pe stoc, nu ca esti tu in relatii bune cu sefu' .
Trebuie lichidat sau micsorat acest stoc . Sunt bani blocati . O noua comanda ar fi insemnat un risc , pentru ca te puteai razgandi .
Avans de 20 % ? Parca era 10 % .
Pana la urma ce afacere ai reusit sa faci ?
Oricum, bafta in continuare .

Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Mie Feb 18, 2009 8:06 pm

Nu stiu daca ai ce face,din cite am inteles daca sint mai multi clienti la acelasi dealer a caror masini trebuie livrate in aceeasi perioada,se asteapta pina se string mai multe masini sa le urce pe tir,nu aduc fiecare masina pe rind.
Citeste si tu in contract ce scrie daca ei intirzie cu livrarea,dupa ce le-ai bagat banii in cont si fa gura poate scoti niste optionale gratuite de la ei.

Avatar utilizator
andreicepoi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 9:08 pm

Mesaj de andreicepoi » Mie Feb 18, 2009 8:39 pm

Multumesc mult pentru suport ... asa este ... e si vina mea si intr-adevar nu am facut mare afacere ... acum imi dau seama.

Asta este ... am trimis un mail conform sfaturilor voastre si sper ca macar alarma sa o obtin

Numai bine si revin cu imagini la jurnal de bord

Avatar utilizator
Bozgoru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 04, 2008 2:37 am

Mesaj de Bozgoru » Joi Feb 19, 2009 12:42 am

da.. stiu despre ce sa spui.. pe mine m-au sunat de m-au spart ca sa platesc.. nu doar avansul ci intreaga masina.. caci am luat-o cu banii jos.. un 1.8 benzina tot negru... am asteptat 3 luni sa vina in romania si cam 10 zile pana cand pot ridica masina dupa efectuarea platii ( aceeasi poveste.. sunt la pitesti masinile etc si etc numai ca trebuia sa o aduca in Bucuresti..) singura diferenta e ca mie mi-au spus ca va dura 10 zile din momentul platii.. eu zic ca acele 48 de ore sunt o minciuna a dealarului..

Avatar utilizator
andreicepoi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 9:08 pm

Mesaj de andreicepoi » Joi Feb 19, 2009 12:57 am

QUOTE (Bozgoru @ Feb 19 2009, 12:42 AM) da.. stiu despre ce sa spui.. pe mine m-au sunat de m-au spart ca sa platesc.. nu doar avansul ci intreaga masina.. caci am luat-o cu banii jos.. un 1.8 benzina tot negru... am asteptat 3 luni sa vina in romania si cam 10 zile pana cand pot ridica masina dupa efectuarea platii ( aceeasi poveste.. sunt la pitesti masinile etc si etc numai ca trebuia sa o aduca in Bucuresti..) singura diferenta e ca mie mi-au spus ca va dura 10 zile din momentul platii.. eu zic ca acele 48 de ore sunt o minciuna a dealarului..

Pe mine ma sunau sa platesc avansul la leasing, nu la ei. La ei, de ieri sunt TOTI banii in cont. Cele 48 de ore mi le-au dat ca termen de livrare din momentul incare toti banii intrau la ei. Prin urmare, am crezut, datorita experientelor abterioare cu alte marci, povestite in primul post pe acest topic.

Ca romanul credul ... mi-am facut planuri sa plec in weekend sa ii fac si rodajul (am zis ca totusi un 1000 - 1500km e bine).

Evident ca totul s-a dus de rapa.

Nu era oare mai simplu sa fi zis de la inceput ca imi vine in 14 zile si sa fi venit in 7 sau 10 si atunci ar fi avut si un client multumit ca vezi doamne ei au facut tot posibilul sa o aduca mai devreme ? Asa, eu sunt nemultumit si te asigur ca si ei vor fi deoarece le-am spus ca nu o ridic daca nu imi pun si alarma si presuri si cateva elemente de decor.

Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Joi Feb 19, 2009 8:51 am

Eu am platit restul banilor doar in momentul in care masina a ajuns la dealer,dupa care am ridicato in 2 zile,ca si la mine pina a ajuns din pitesti in bucuresti si dupa aceea in cluj a durat vreo saptamina,deci daca plateam cind a intrat in tara tot cam 1 saptamina si ceva dura pina ridicam masina,da le-am zis ca eu nu platesc pina nu le ajunge masina la dealer.

Avatar utilizator
andreicepoi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 9:08 pm

Mesaj de andreicepoi » Joi Feb 19, 2009 12:13 pm

QUOTE (Nahkri @ Feb 19 2009, 08:51 AM) Eu am platit restul banilor doar in momentul in care masina a ajuns la dealer,dupa care am ridicato in 2 zile,ca si la mine pina a ajuns din pitesti in bucuresti si dupa aceea in cluj a durat vreo saptamina,deci daca plateam cind a intrat in tara tot cam 1 saptamina si ceva dura pina ridicam masina,da le-am zis ca eu nu platesc pina nu le ajunge masina la dealer.

Nahkri, inteleg perfect ce spui si asa vroiam sa fac si eu.

problema era ca eu nu am vrut sa platesc avansul la dealer din motive ce tineau atunci de posibilitatea ca leasingul sa nu se aprobe datorita conditiilor ciudate de finantare de acum. Daca plateam avans la dealer si nu aproba leasingul ? Nu pierdeam acei bani ?

Asa, cand s-a aprobat dosarul, am platit cei 20% la leasing + comisioanele aferente (aprox. 20.000 RON TVA inclus) dupa care a doua zi (adica Marti 17.02.2009) leasingul a platit tot in contul REVO CARS Valcea.

Asta este, nu vreau sa mai fac trafic pe forum intr-o problema in care practic nu mai depinde decat de ei cat de repede se misca, nici unul din noi nu mai avem ce face. Puteau doar sa fie cinstiti si sa imi spuna de la inceput ca dureaza 7 - 10 zile si nici nu mai exista acest topic pe forum.

Ca "update", am dat ieri mail conform sfaturilor voastre si ... "STUPOARE" azi m-au sunat de 3 ori sa ma impace (dupa ce pana acum nu sunam decat eu). Se pare ca o sa obtin ceva optionale ... va anunt care si postez la "Jurnal de bord"

Mii de multumiri ca m-ati inteles si ati fost alaturi de mine.

Sper ca la urmatoarea intalnire din Bucuresti sa ma primiti si pe mine si sa ma anuntati unde si cand va fi.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Feb 19, 2009 1:15 pm

E bine ca doresc sa isi spele pacatele...

Iti urez de pe-acum sa o stapanesti sanatos si sa ai partea de cat mai multi km fara incidente!

Si poate ne vedem la munte!

Avatar utilizator
andreicepoi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 9:08 pm

Mesaj de andreicepoi » Mar Feb 24, 2009 12:30 pm

In sfarsit astazi am reusit sa dau de agentul de vanzari de la REVO CARS ... am uitat sa va mentionez ca de Joi nu imi raspundea nimeni la telefon.

Se pare ca masina a ajuns ieri la Bucuresti in Expozitiei si ca o sa o pot ridica Joi sau Vineri. Am sunat si in Expozitiei si mi-au confirmat ca a ajuns dar nu pot sa mi-o dea decat dupa ce o pregatesc si oricum trebuie sa vina la receptie cineva de la REVO CARS din TG_JIU sau Valcea.

Acestea fiind spuse, se pare ca ne vedem Vineri la 19:00 la Polivalenta sau in cafenea.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori