Aditivi in motorina pentru lancer diesel

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
paulie
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 12, 2008 3:48 pm

Mesaj de paulie » Mie Noi 12, 2008 12:49 am

Incepe sa se faca foarte frig afara si ma gandesc sa pun ceva aditivi in motorina, nu doar din cauza frigului si si pt efectul protector ( cica creste si puterea si scade consumul, chestie de marketing) :wink: . Se gasesc de toate pt toti cam la toate benzinariile, dar cam ce ar fi mai bun in cazul lancerului, sau ma rog tdi-urilor? Cam ce marci de aditivi si ce tipuri?

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Noi 12, 2008 8:58 am

Eu am folosit de prin supermarket-uri cativa aditivi pentru benzina la masina pe care o aveam inainte... se simtea diferenta... putin dar se simtea... bine ... acelasi efect era cand bagam OMV super 100 ... iar super 100 + aditiv eu nu am simtit nimic

A folosit cineva pentru Diesel?

Avatar utilizator
Jinx
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 21, 2008 9:31 am

Mesaj de Jinx » Mie Noi 12, 2008 10:50 pm

O sa pun si eu. E foarte sanatos iarna sa pui cel putin o data la 2 plinuri o sticla de aditiv

Avatar utilizator
goldeye3002
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 9:57 pm

Mesaj de goldeye3002 » Mie Noi 12, 2008 11:54 pm

Nu stiu cat de sanatosi sunt aditivi aia, si nu vad la ce ar folosii, este o masina noua, o masina care banuiesc ca a fost testata la temperaturi mult mai scazute decat in romania. Mai bine bagi un omv alpin diesel sau o motorina buna de la alte statii si nu cred ca vei avea probleme.
Daca era o masina veche cu tehnologie invechita, da, dar asa cred ca e ''apa de ploaie''

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Noi 13, 2008 12:35 am

QUOTE (goldeye3002)Nu stiu cat de sanatosi sunt aditivi aia, si nu vad la ce ar folosii, este o masina noua, o masina care banuiesc ca a fost testata la temperaturi mult mai scazute decat in romania. Mai bine bagi un omv alpin diesel sau o motorina buna de la alte statii si nu cred ca vei avea probleme.
Daca era o masina veche cu tehnologie invechita, da, dar asa cred ca e ''apa de ploaie''

Foarte de acord!
Acum sunt aditivi si aditivi si unii nu sunt buni deloc pentru motor.
Eu am bagat aditiv in rezervor la intervale de 10.000 km pentru curatarea injectoarelor, samd.
Dar nu oricare ci Mitsubishi.

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Joi Noi 13, 2008 6:01 pm

La fiecare masina pe care am avut-o pina acum am folosit astfel de aditivi, insa doar pentru curatarea injectoarelor.
In urma cu ceva vreme, cind in motorina tinuta la temperatura scazuta se depunea parafina, foloseam la fiecare plin insa acum nu mai este cazul.

Avatar utilizator
cris_tian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 28, 2008 12:22 am

Mesaj de cris_tian » Sâm Dec 27, 2008 9:21 pm

QUOTE (Cristi @ Nov 13 2008, 12:35 AM) Foarte de acord!
Acum sunt aditivi si aditivi si unii nu sunt buni deloc pentru motor.
Eu am bagat aditiv in rezervor la intervale de 10.000 km pentru curatarea injectoarelor, samd.
Dar nu oricare ci Mitsubishi.

Si zici ca ti-a mers bine dupa aceea? Am pus si eu aditiv Mitsubishi la un drum lung inainte de revizia de 15K si m-a dezamagit. Nu mai tragea masina de nici un fel. Primii 150 Km trageam de ea mai rau decat de D1300 ca sa intre in depasire. Cred ca mai bine o lasam fara, cu toata tehnologia inovatoare bla bla.

Avatar utilizator
crazynemo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 03, 2009 12:25 am

Mesaj de crazynemo » Sâm Ian 03, 2009 12:29 am

eu folosesc metabond de cativa ani buni la toate masinile pe care le posed eu + familia mea... si sunt fff multumit de rezultate. sincer pentru mine e absolut cel mai bun atat de bun incat am ales sa ma alatur celor care distribuie acest produs.

daca vreti mai multe info... puteti sa ma contactati (0761 678 183 / 0744 33 55 59)

nu intentionez sa fac reclama sau ceva de genul. pana acuma nimeni nu s-a plans de absolut nimica sii nu vand de ieri sau alalataieri.
:thumbsup:

Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Mar Ian 18, 2011 4:15 pm

Dupa un an de zile de la ultima postare pe acest topic, ce alti aditivi ati incercat pentru motoarele diesel?

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori