Mitsubishi Lancer Sportback X - A IESIT PE PIATA!

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Joi Mar 12, 2009 5:24 pm

Sa-l intrebeti pe andrei.pex cati bani i-au fost ceruti pe grilele de la un Lancer clasic si cum le-a gasit el pe net mult mai ieftin

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Joi Mar 12, 2009 5:49 pm

poate bara din spate e mai ieftina si atunci se echilibreaza pretul

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Joi Mar 12, 2009 5:55 pm

Baietii de la Automarket nu-s chiar cea mai credibila sursa si nici cei mai informati din domeniu. Da' asta-i o stire care mi se pare, in mare, destl de adevarata.Legata destul de bine cu cotidianul pe care-l traim, in legatura cu discutia de mai sus.

http://www.automarket.ro/stiri/studiu-d ... 19113.html

Avatar utilizator
Jon
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mar 25, 2009 7:24 pm

Mesaj de Jon » Mie Mar 25, 2009 7:37 pm

Buna,
As vrea si eu o parere... doresc sa imi schimb masina... si ma gandesc la doua variante:

1. Lancer Sportback 1.8 MPI MT 143 CP Invite ? 14789
2. Ford Focus Hatckback 1.6 Ti-VcT 16V 115 CP Ghia ?14600

Sa fiu explicit de la inceput vreau sa mentionez ca nu va fi o masina cu care sa ma plimb toata ziua prin oras... o voi scoate din garaj de 2-3 ori pe saptamana... maxim... nu sunt pasiont de curse si nici "obsedat" de viteza... siguranta este cea mai importanta pentru mine... stiu sa ma duc si cu 30 km/h acolo unde drumul nu permite mai mult... si numeroase sunt zonele acelea... pentru mine masina face parte din mine si imi place sa o ingrijesc si sa o "protejez"... am un condus mai mult preventiv decat sportiv... insa unde se poate ii dau podea...
Daca ma puteti ajuta cu vreo parere... ceva... multumesc anticipat

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Mie Mar 25, 2009 8:04 pm

Jon, in primul rand ai pus intrebarea in locul gresit

Aici sunt pasionati de Mitsubishi care vor raspunde in cor: Mergi pe Sportback ! Asta daca am fi toti cu dealeri poate

Acum fiind cat se paote de obiectiv. Am mers cu ambele masini . Focusul selectat de tine e destul de bine accesorizat. Dar nici sportback-ul Invite nu se lasa mai prejos. Din punctul meu de vedere atuul Lancerului este tinuta de drum. Este adevarat ca nici Focusul nu stau ra capitolul asta dar parca e un pic peste Lancerul.

Motorul de pe Lancer este o incantare. Nici masina de F1, nici bicicleta E un motor cu care nu te faci de ras. Aici Lancerul are un plus peste Focus. Poate cineva va spune ca 1.6 de pe Focus consuma mai putin. este adevart. Dar mie nu se pare mult pentru motorul 1.8 de pe Lancer un consum de 11-12 in aglomeratia din Bucuresti.

Interiorul tine de gusturi. Lancerul prin simplitatea lui m-a cucerit. La focus e ok interiorul dar doar atat dupa mine. Daca mai vin alte idei le scriu. Succes in a face alegerea corecta.

Avatar utilizator
andreicepoi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 9:08 pm

Mesaj de andreicepoi » Mie Mar 25, 2009 10:35 pm

Jon,

Din cate am vazut pentru tine conteaza cel mai mult siguranta.

Daca o sa o scoti din garaj doar ocazional dar ai nevoie de o masina sigura care sa aiba si un motor suficient de puternic sa te scoata dintr-o depasire in care poate din neatentie sau vina cuiva ai intrat gresit, Lancer-ul e intr-adevar varianta corecta.

Eu cand am luat lancer-ul am avut de comparat cu: Ford Focus, Opel Astra, VW Jetta, Skoda Octavia, Honda Civic Sedan.

La pretul, dotarile si siguranta oferite de Lancer 1,8 MT INVITE cred ca este varianta cea mai corecta tinand cont si de destinatia masinii pe care vrei sa ti-o achizitionezi.

Avatar utilizator
Jon
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mar 25, 2009 7:24 pm

Mesaj de Jon » Mie Mar 25, 2009 10:47 pm

Multumesc mult shadow2blade .... pentru obiectivitate ... vorba ta nu cautam sa vindem masini ci ceream un sfat la care v-as ruga foarte mult ... pe cei care doresc sa ma ajute... sa fiti cat mai obiectivi.

Sincer nu am mers niciodata cu Lancer ... am citit doar prin revistele de specialitate ca are o tinuta foarte buna de drum si se comporte aproape ireprosabil.
Posed un Ford Focus 1.6 TDCI din 2006 si sunt foarte multumit de el din toate punctele de vedere... nu am avut nici-o problema pana acum.
Vroiam sa-mi iau Focus-ul 1.6 benzina insa am vazut prin reviste Lancerul si m-a atras foarte mult motorul. Interiorul este super ok, iar la exterior mi se pare un pic mai indraznet decat Focusul. Legat de consum, Focus-ul consuma 6,5% insa nu cred ca Lancer-ul ar lua mai mult de 7,5-8% mixt.... intr-un stil de condus normal.
As mai vrea sa stiu si ceva legat de costurile de intretinere... piese de schimb... revizii... sau orice altceva ce mi-ar putea fi de folos.

Ms andrei de sfat... astept si altul.... Opel Astra, VW Jetta, Skoda Octavia, Honda Civic Sedan nu mi se par la fel de competitive, sa zic asa, ca Focus-ul sau Lancer-ul.
Intradevar pentru mine sigurante primeaza... insa daca ai cativa caluti in plus nu strica... daca ai nevoie ii folosesti daca nu nu... parerea mea este ca poti merge la fel si cu o masina de 90-100 CP ca si cu una de 140-150 CP.

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Vin Mar 27, 2009 9:21 pm

Sportback-ul ce l-ati vazut cu Diamond-uri
Fişiere ataşate
IMG_0843.JPG
IMG_0843.JPG (1.41 MiB) Vizualizat de 6670 ori
IMG_0844.JPG
IMG_0844.JPG (1.31 MiB) Vizualizat de 6680 ori

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Vin Mar 27, 2009 9:45 pm

mdea... frumoasa papusa... sora cu a mea...

Avatar utilizator
andreicepoi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 9:08 pm

Mesaj de andreicepoi » Vin Mar 27, 2009 10:18 pm

QUOTE (Danyutz @ Mar 27 2009, 09:21 PM) Sportback-ul ce l-ati vazut cu Diamond-uri

Yep, pe asta l-am pozat si ... imi pare cunoscut si Colt-ul rosu

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori