Placute de frana la lancer di-d

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
anghelush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 25, 2012 5:10 pm

Mesaj de anghelush » Vin Aug 23, 2013 12:01 pm

Salut, eu anul trecut mi-am schimbat discurile de frana si de curand volanul imi trepideaza foarte tare la franare. Nu mai stiu exact ce discuri mi-am pus dar cred ca erau Nipparts. Am cautat ATE (am inteles ca is cam cele mai bune) dar nu am gasit niciunde. Am un lancer 2.0 DI-D din 2008. Imi puteti recomanda o marca de discuri mai bune si pe care sa le pot gasi online?

Avatar utilizator
romeo
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 02, 2009 5:38 pm

Mesaj de romeo » Mie Noi 06, 2013 2:34 pm

salut, mi-a venit si mie randul sa schimb placute + discuri, setul original a tinut 47k... mie mi se parea putin, dar citind ce-ati scris voi aici inteleg ca trebuie sa fiu multumit revin dupa ce schimb, sa va actualizez cu impresii si scoruri

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mar Dec 03, 2013 9:29 pm

"eu am 64k kilometri si inca is placutele originale"

Te invidiez...

Pe mine cel mai mult m-au tinut 16000km un set de ebc blackstuff (punte fata)...per total am incercat: originale (in afara setului cu care a venit masina), ebc blackstuff, greenstuff, redstuff, texar, TRW, ferodo.
Cele mai performante in ceea ce priveste calitatea franarii au fost ebc redstuff, cele mai longevive ebc blackstuff, cele mai prafuicioase TRW, iar cele care au tinut cel mai putin au fost cele originale (doar 11000 km)

Ce sa mai zic sa tina in jur de 60k km...vise, tat, vise...

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Dec 03, 2013 10:39 pm

Frate sa tocesti un set de placute in 11.000km inseamna sa stai cu piciorul pe frana mereu. Ori te-au mintit cei din service si le-ai schimbat cand inca mai mergeau ori stai cu un picior pe frana si cu celalat pe acceleratie.
Eu am schimbat placutele originale la 50.000km si mai mergeau vreo 5.000km poate chiar 10.000km, am pus EBC greenstuff...o sa vad cat tin dar mai devreme de 100.000km nu cred ca o sa le schimb.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mie Dec 04, 2013 12:11 am

Mai exact stau cu 2 picioare pe frana si cu al treilea pe acceleratie
Gandeste-te ca lancerul 2.0 did este mai greu pe puntea fata decat lancerul 1.6 ceea ce inseamna ca este nevoie de o forta mai mare pentru a frana / opri masina, deci placutele se tocesc mai repede. De schimbat le-am schimbat pentru ca se tocisera pana la placuta metalica de te avertizeaza ca s-au dus si nu pentru ca m-a "vrajit" vreun mecanic in service.

@ anghelush - la o scurta cautare am gasit Ashika, TRW, SWAG, Texar, EBC, Zimmermann plus altele care nu prea se gasesc pe stocurile magazinelor online. Eu am avut EBC turbogroove si ma numar printre cei multumiti de aceste discuri, insa parerile sunt impartite intrucat au fost si cazuri mai nefericite cand alti posesori au avut probleme cu ele. Le-am avut pe masina aprox. 50000 km dupa care le-am schimbat (pentru ca se tocisera) si acum am unele Nipparts de care sunt multumit (deocamdata...le am pe masina de un an jumate). Despre celelalte marci enumerate nu pot sa ma pronunt.

Avatar utilizator
PaulAdrian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 28, 2011 5:52 pm

Mesaj de PaulAdrian » Lun Dec 16, 2013 11:11 am

Se poate face un top cu cele mai rezistente placute? trebuie sa le schimb si eu (cele originale) dupa 18.000km

Avatar utilizator
Adriancar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 15, 2008 3:38 pm

Mesaj de Adriancar » Lun Dec 16, 2013 1:54 pm

Ce inseamna DID ?

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Lun Dec 16, 2013 8:31 pm

Sper sa nu ma insel, Direct Injection Diesel.

Avatar utilizator
PaulAdrian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 28, 2011 5:52 pm

Mesaj de PaulAdrian » Sâm Dec 28, 2013 3:09 pm

Saptamana viitoare trebuie sa-mi schimb placutele pe fata.(deja incep sa faca zgomot)
Am gasit ATE - 215 lei, NIPPARTS - 211 lei, TEXTAR - 106 lei (!?!)
V-as ruga sa ma ajutati sa aleg cea mai buna varianta.
Va multumesc!

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Dum Dec 29, 2013 7:17 am

Eu am pus EBC greenstuff si sunt foarte multumit. Nu vad diferenta fata de cele OEM inafara de faptul ca acum nu mai scartie frana.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori