Placute de frana la lancer di-d

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Liquidd
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 14, 2008 8:43 pm

Mesaj de Liquidd » Mar Sep 16, 2008 7:51 pm

Salut,

am si eu o intrebare ... azi am fost la showroom si am 30.200 km la masina si trebuie sa schimb placutele de frana IAR, ca le-am schimbat si la 14.000... zic acolo ca masina e prea grea :shock: ... dar cireasa de pe tort este ca ar trebui sa schimb si discurile de frana din fata ceva ce in mod normal se schimba dupa 100.000 km, cum stiu eu ... chiar este asa sau isi bat joc de mine??? si toate astea costa undeva la 350 euro ... en zic ca nu e normal un raspuns de genul ... masina este grea si de aceea.

:| :shock:

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mar Sep 16, 2008 9:31 pm

QUOTE (Liquidd)Salut,

am si eu o intrebare ... azi am fost la showroom si am 30.200 km la masina si trebuie sa schimb placutele de frana IAR, ca le-am schimbat si la 14.000... zic acolo ca masina e prea grea :shock: ... dar cireasa de pe tort este ca ar trebui sa schimb si discurile de frana din fata ceva ce in mod normal se schimba dupa 100.000 km, cum stiu eu ... chiar este asa sau isi bat joc de mine??? si toate astea costa undeva la 350 euro ... en zic ca nu e normal un raspuns de genul ... masina este grea si de aceea.
:| :shock:

Placutele...sa zicem ca se pot uza desi mai toate rezista pana pe la 30000 km dar discurile, sa le schimbe pe garantie. Nu e vina ta ca masina e grea. E vina producatorului ca a proiectat-o prost. Totusi, tu simti ca ar fi probleme la discuri? Simti vibratii cand franezi?

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mar Sep 16, 2008 9:46 pm

Eu zic ca cel mai bine e sa faci o sesizare in scris si sa ceri un raspuns in scris. Pe vorbe nu merge. Masina e in garantie. Daca trebuie sa le platesti inseamna ca e utilizare defectuasa. Altfel de ce tre sa platesti tu?

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mie Sep 17, 2008 10:22 pm

cam des sa le schimbi la max 15000, si destul de usturator la buzunar. si eu iti recomand sfatul lui andrei_rc si sa comunici cu ei prin hartii ca altfel ne fac de bani........ e o vorba : mortii se ingroapa cu pamant si vii cu hartii. cat mai multe hartii cu confirmare de primire si numere de inregistrare. fara e-mailuri ca nu au valoare juridica si probatorie.
eu am cu ea 12000 dar pana acum nu am observat ca ar trebui schimbate placutele, cei drept nu am ridicat-o pe rampa sa ma uit pe dedesupt, dar eu u simt ca ar trebui schimbate

Avatar utilizator
Liquidd
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 14, 2008 8:43 pm

Mesaj de Liquidd » Vin Sep 19, 2008 6:17 pm

QUOTE (nini)cam des sa le schimbi la max 15000, si destul de usturator la buzunar. si eu iti recomand sfatul lui andrei_rc si sa comunici cu ei prin hartii ca altfel ne fac de bani........ e o vorba : mortii se ingroapa cu pamant si vii cu hartii. cat mai multe hartii cu confirmare de primire si numere de inregistrare. fara e-mailuri ca nu au valoare juridica si probatorie.
eu am cu ea 12000 dar pana acum nu am observat ca ar trebui schimbate placutele, cei drept nu am ridicat-o pe rampa sa ma uit pe dedesupt, dar eu u simt ca ar trebui schimbate

salut, am fost azi la service... si am platit ca nu am mai putut astepta pentru-ca imi trebuia masina ... dar de acum incolo o sa am grija ca inainte sa merg la ei sa ma uit eu starea placutelor de frana ... si tot cu acest raspuns au venit ... ca daca conduci mai sportiv ... si ca recordul a fost stabilit la cineva caruia au fost schimbate la 11000, ok acum am 30.000 si au fost schimbate de 2 ori(500 ron 1 set de placute) Din pacate se fura rau in service dupa parerea mea... aveti si voi grija de exemplu cand iese masina de la revizie deschideti acolo capota si uitati la filtrul de aer dace e schimbat sau doar curatat :evil: am patit eu asa la skoda ...
Stine cineva daca avem si noi aici un de de protectia consumatorului pentru auto... gen D.A.S www.das.de ?

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Sep 19, 2008 6:41 pm

nu cred sa avem ceva pt protectia consumatorului auto, dar eu cred ca trebuie sa fim atenti sa nu ne dea teapa cei din service, si sa nu luam de buna tot ce zic ei fara sa verificam noi, ceea ce ei zic ei ca trebuie schimbat ( asta in masura priceperii fiecaruia ). urmatorul pas ar fi sesizari la " vocea clientului " , fiecare dealer are un asemenea serviciu si din cate mai stiu eu la cativa dealeri ( nu stiu daca la mitsubishi este asa) la sfarsitul anului se dau bonusuri si prime pentru cat mai putine sesizari primite. daca e asa eu zic ca daca ii ameninti cu aceasta chestie s-ar putea cata de cat sa se " sperie".
daca nu oficiul pentru protectia consumatorului.

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Dum Sep 21, 2008 12:39 am

pai eu inteleg de la tine ca nu ai stat linga masina .......scuze daca gresesc..... trebuia sa te certi cu ei pana cand te lasau sa stai linga masina

Avatar utilizator
The Hammer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 23, 2008 8:44 am

Mesaj de The Hammer » Mar Sep 23, 2008 11:28 am

intr-adevar placutele se uzeaza foarte foarte repede .... drept dovada si eu le-am schimbat la vreo 12.000 , setul vechi mi-a fost dat ca dovada . e curios intr-adevar dar nu mi se pare ceva exceptional....data viitoare vreau sa imi cumpar eu placutele , poate alta marca sa vad cat o sa ma tina

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Sep 23, 2008 2:27 pm

Azi la revizia de 15000km s-a constatat ca placutele sunt uzate 50%. Mi s-a spus asta prin: "Va place sa conduceti asa, mai sportiv, nu?", la nu am avut nici un raspuns . Mi-a spus sa ma duc sa mi le schimbe dupa inca 5000km.
Apropo, mi-a mai spus ca la nici un model mitsubishi nu exista avertizare cand s-au tocit placutele.

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Mie Sep 24, 2008 12:41 am

Salut, acelasi raspuns l-am primit si eu la revizia de 15.000 km . Placutele de pe fata sunt uzate 50% si in maxim 7000km vor trebui schimbate. Sincer cam la fel am patit si la alte masini pe care le-am avut dar eu macar stiu ca circul cat se poate de sportiv.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori