Motoare Lancer 2008

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Lun Oct 20, 2008 10:21 pm

Comparativ cu celelalte dizeluri e gurmand, intr-adevar.
La drum intins toate consuma putin si foarte putin, in oras insa, diferentele sunt destul de mari.

Sunt de acord cu batranu' ca la o astfel de caroserie bla bla bla...era nevoie si de un motor pe masura, dizel sau benzina.

Apropo de caroserie, sportivitate, stabilitate, manevrabilitate...la MRC, timpii scosi de lancerele noi nu spun nimic.
Privite din exterior, lancerele vechi luau curbele mult mai bine si mult mai lejer decat lancerele noi.
Deocamdata nu vad acest mare progres in ceea ce priveste stabilitatea...

Avatar utilizator
paulie
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 12, 2008 3:48 pm

Mesaj de paulie » Mie Oct 22, 2008 7:22 pm

Nu stiu ce cauta comparatia cu BMW, intradevar seria 1 e cea mai ieftina dar tot mai scumpa ca un lancer diesel intense de ex care e 21k euro iar cel mai ieftin bmw 118d e 25k euro care e modelul de baza, apoi e spatiul, mai mic la bmw. Iar motorul diesel de origine VW montat pe lancer a fost unul din cele mai bune atunci cand a fost cumparat patentul, in timpul proiectarii lancerului nou, acum vreo 2 ani si bineinteles ca de atunci lucrurile s-au mai schimbat. VW a introdus noul motor cu rampa comuna doar anul trecut pe tiguan si anul acesta pe restul modelelor.

Avatar utilizator
Raven
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 01, 2008 8:46 pm

Mesaj de Raven » Lun Oct 27, 2008 2:54 pm

Cristi, dac? ma?ina (Lancer nou) este variabila comun?, atunci caut? la variabila variabil?, adic? ?oferii.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Lun Oct 27, 2008 5:16 pm

Asa sa fie, dar nu cred!

Avatar utilizator
Raven
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 01, 2008 8:46 pm

Mesaj de Raven » Lun Oct 27, 2008 8:18 pm

?i nici m?car motorizarea (benzin?, motorin?) nu te afecteaz? ?n socoteli ?

Avatar utilizator
LAV77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 01, 2007 6:51 pm

Mesaj de LAV77 » Mar Oct 28, 2008 3:00 pm

Cam ce a fost lancer-ul de-alungul timpului - mai ales ca motorizare:
http://en.wikipedia.org/wiki/Mitsubishi_Lancer

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Oct 28, 2008 3:17 pm

sa citeasca si nepotii...

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Vin Feb 06, 2009 12:27 pm

Revin si eu cu o intrebare, legat de noul Lancer : doar motorul e de provenienta VW sau este si cutia + ambreiajul ? stie cineva ceva?

Avatar utilizator
andreicepoi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 9:08 pm

Mesaj de andreicepoi » Vin Feb 20, 2009 6:05 pm

QUOTE (Vibe @ Feb 6 2009, 12:27 PM) Revin si eu cu o intrebare, legat de noul Lancer : doar motorul e de provenienta VW sau este si cutia + ambreiajul ? stie cineva ceva?

Din cate am inteles doar motorul (patentul ... zic ei ca si la motor ar fi adus mici modificari). Cutia si ambreiajul zicese ca ar fi design mitsu.

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Mie Ian 11, 2012 10:19 am

Salut.

Eu am un Lancer 2009 Orient Red , a doua echipare 2.0 DID si sunt multumit de el. Si l am incercat pe toate terenurile. L am incercat si singur sa vad ce stie sa faca, la viteza, la plecarea de pe loc,l am incercat si cu 5 persoane si portbagajul full de la Bucuresti la Piatra Neamt, dus-intorsm l am bagat pe toti coclaurii . Una peste alta este o super masina si o motorizare ok. Si la depasiri si la sprinturi te ajuta cand ai nevoie. Pacat ca nu se mai face2.0 . Am incercat si 1.8 diesel dar parca nu are acelasi zvac. Se simte o diferenta. Daca mai exista motorizarea de 2.0 did , urmatoarea masina tot 2.0 did era. Pe youtube gasiti cateva filmulete pe unde am fost cu masina, cand am putut sa filmez.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori