Schimb De Ulei

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
candrei92
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 06, 2017 9:50 pm
Contact:

Mesaj de candrei92 » Dum Feb 11, 2018 11:58 am

Salutare tuturor. Am un mitsubishi lancer 1.5 benzina din 2009 cu 180.000 km. Masina a fost cumparata acuma 2 ani din italia, cand am luat-o avea ulei castrol gtx 10w40 insa cand am ajuns in tara trebuia sa ii fac schimbul de ulei si nu am gasit atunci acel model de ulei. Am pus castrol magnatec 10w40 insa dupa 2000-3000 km parcursi a inceput sa bata un tachet plus ca in iarna mi-a facut spuma la buson. La urmatorul schimb de ulei am mai cautat aici pe forum si am mai vorbit cu baietii si mi-au recomandat sa bag 5w40. Am pus motul 8100 x-cess 5w40 nu am nici o problema cu uleiul nu a consumat deloc nu mi-a facut spuma la buson in aceasta iarna, insa tot tacane tachetul. Acuma a venit momentul sa fac iarasi schimbul de ulei. Intrebarea mea este sa trec inapoi la 10w40 (mecanicul care il am acuma mia recomandat sa pun 5w30). Tachetii la acest model sunt auto-reglabili ? As dori niste pareri ca sunt intr-o mare dilema. Multumesc frumos si sper ca nu am postat intr-un loc gresit.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori