Antigel Lancer ( Doar Pentru Motoarele Pe Benzina )

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
devision
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 12, 2010 11:04 am

Mesaj de devision » Mie Aug 09, 2017 10:42 am

Pentru cine cauta tipul de antigel pentru Lancer:

DIA QUEEN SUPER LONG LIFE COOLANT PREMIUM

ethylene glycol based nonsilicate, nonamine, non-nitrate and non-borate coolant with long life hybrid organic acid technology

Echivalent ar fi in Romania:

GlycoXpert G30 (Glysantin G30) rosu/roz - aprox 22 lei/l
Mol Evox premium g 30 roz - aprox 20 lei/l



Deci, ca o concluzie generala, NU ARE IMPORTANTA culoarea ci ceea ce contine antigelul. (Dia Queen are culoarea verde dar cele de mai sus se incadreaza in norme)
Atata timp cat intruneste conditiile de la Dia queen totul e ok. In principiu, antigelul bazat pe Glysantin G30 e ok.


Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Sâm Aug 19, 2017 10:35 am

Sa facem o corectie aici.
Sunt 2 tipuri: dia queen super long life coolant care este verde si dia queen super long life life coolant premium care este albastru. Ambele vin in bidoane de 5l gata preparate 50%-50%. Lancer-urile pana in 2010-2011 il aveau pe cel verde iar dupa au venit cu cel albastru. Eu cand l-am schimbat acum 2 ani am pus dia queen super long life coolant premium adica pe cel albastru. Au intrat cam 5l si a costat un bidon 254 lei. Daca vrei codul pe original mergi in jurnalul meu de bord si ai acolo poze cu bidonul si codul + modalitatea de a-l comanda.

Avatar utilizator
devision
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 12, 2010 11:04 am

Mesaj de devision » Mar Aug 22, 2017 12:21 pm

QUOTE (ursul_bipolar @ Aug 19 2017, 10:35 AM) Sa facem o corectie aici.
Sunt 2 tipuri: dia queen super long life coolant care este verde si dia queen super long life life coolant premium care este albastru. Ambele vin in bidoane de 5l gata preparate 50%-50%. Lancer-urile pana in 2010-2011 il aveau pe cel verde iar dupa au venit cu cel albastru. Eu cand l-am schimbat acum 2 ani am pus dia queen super long life coolant premium adica pe cel albastru. Au intrat cam 5l si a costat un bidon 254 lei. Daca vrei codul pe original mergi in jurnalul meu de bord si ai acolo poze cu bidonul si codul + modalitatea de a-l comanda.


Multumesc pentru precizari
Sunt doua tipuri de solutii 50-50 capac albastru si 70-30 capac rosu.
Se poate cumpara antigel original 50/50 la radacini motors, bidon de 4l cu un pret mult mai bun ~80 lei.
antigel lancer 4l

Eu am incercat sa explic faptul ca nu are importanta culoarea ci continutul.
Si in caz de urgenta poti cumpara foarte ieftin de pe piata. (vezi mai sus)
Fişiere ataşate
img_sllc_01.jpg
img_sllc_01.jpg (21.89 KiB) Vizualizat de 5909 ori

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Mie Aug 23, 2017 11:33 am

Sunt mai multe coduri iar cel albastru adica MZ320130 este cel in cauza. Asta este cel pe care il au la reprezentanta si care poate fi comandat si de aici la pretul de 178 lei 5l deja preparat, la reprezentanta mai pui 100 lei.

Ai dreptate cand spui ca sunt si echivalente care strica absolut nimic. Eu am facut precizarea legata de cate tipuri originale sunt.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori