Rugina La Sinele Scaunelor

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
Catalina
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 11, 2016 5:51 pm

Mesaj de Catalina » Joi Aug 11, 2016 6:08 pm

Buna ziua!

Sunt posesoarea unui Mitsubishi Outlander 4x2,cutie automata, anul 2011, achizitionata in leasing ce urmeaza a se termina in curand .
Dupa doi ani de la achizitionarea si utilizarea autoturismului am intampinat o problema , si anume coroziune (rugina) in anumite parti ale interiorului vehiculului, in special la sinele scaunelor din fata. Am fost la serviceul autorizat din pentru constatarea problemei si situatia de atunci a fost rezolvată foarte usor si rapid , cred ca prin desfacere, curățare, au fost date cu o soluție specială și vopsite, nu cred ca piesele au fost înlocuite . Dupa o perioada am constatat aceeasi problema la scaunele sin spate si in portbagaj, de data aceasta insa, service ul refuza reparatia pe motiv ca aceasta coroziune a aparut dupa ce masina a depasit o vechime de 3 ani si ca nu dauneaZa bunei functionari si utilizari a scaunelor. S a mai confruntat cineva cu o astfel de problema?
Rugina aceea este si inestetica si ma indoiesc ca in timp nu va dauna cumva si mai ales nu consider normal sa apara la o masina care costa ceva banuti si care are nici 5 ani:(.. Poate gresesc, si de aceea va cer parerea..
Documentandu-ma în prealabil dacă beneficiez de garanție, am observat că în manulul PAN EUROPEAN SERVICII capitolul 2 ,pag-2-4 este menționat astfel: ”În conformitate cu următoarele termene și condiții, MME garantează că, dacă în interval de 12 ani de la DATA ÎNCEPERII GARANȚIEI, în funcție de model, indiferent de mărimea parcursului, oricare din panourile de tablă ale acestui vehicul MME nou, fabricat de și pentru MME și care a fost întreținut corect, prezintă perforații datorate coroziunii (produse prin ruginire) din interiorul panoului respectiv și care sunt cauzate de defecțiuni de material sau de manoperă, orice punct de service autorizat MME va repara sau înlocui gratuit panoul perforat al caroseriei.

Observație:
RUGINA SAU COROZIUNEA FĂRĂ PERFORAȚIE (FĂRĂ PRODUCEREA DE PERFORAȚII PRIN RUGINĂ) PE PANOURILE DIN TABLĂ PRECUM ȘI DEFECTELE LEGATE DE VOPSIRE SE AFLĂ SUB INCIDENȚA ARIEI PRINCIPALE DE ACOPERIRE A GARANȚIEI. ”

Avatar utilizator
Paul27
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 13, 2016 8:02 am

Mesaj de Paul27 » Mar Aug 30, 2016 9:31 am

Si Outlanderul meu prezinta rugina pe sinele scaunelor (fata - spate), fabricatie 2011. La randul meu, voi incerca rezolvarea problemei cat timp masina inca este in garantia extinsa. In mod normal, trebuie acordata garantie 12 ani pentru rugina, asa cum este mentionat in carnetul service. Daca nu se respecta garantia, sunt sigur ca ANPC-ul poate imparti niste amenzi.
Mi se pare inacceptabila calitatea pieselor respective pentru o masina cu pretentii de peste 30k Euro.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori