Compatibilitate Anvelope

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
PaulAdrian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 28, 2011 5:52 pm

Mesaj de PaulAdrian » Mie Mai 28, 2014 12:41 pm

Salut, in scurt timp trebuie sa imi schimb cauciucurile de vara. Cum preturile pentru anvelopele 215 45 R18 sunt destul de mari, m-am orientat spre alte dimensiuni. Mi s-au propus doua variante si anume:

- 225 40 R18 - Diferenţa ?n circumferinţă -42,41mm > -2,07% - C?nd vitezometrul indică 50 km/h viteza cu care rulaţi este de fapt de 48,96 km/h
C?nd vitezometrul indică 90 km/h viteza cu care rulaţi este de fapt de 88,14 km/h

- 225 45 R18 - Diferenţa ?n circumferinţă 28,28mm > 1,38% - C?nd vitezometrul indică 50 km/h viteza cu care rulaţi este de fapt de 50,69 km/h; C?nd vitezometrul indică 90 km/h viteza cu care rulaţi este de fapt de 91,24 km/h

Se recomandă o diferenţă de +/- 2,5 % drept urmare noua anvelopă este COMPATIBILĂ.
Prin urmare variantele de mai sus ar fi compatibile.
Binenteles, ar urma un drum la RAR sa-mi trec in talon si noile dimensiuni sa fie totul legal.

Intrebarea ar fi daca masina ar avea de suferit datorita noilor anvelope. (stabilitate, etc)

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mie Mai 28, 2014 1:32 pm

La RAR nu treci tu in carte ce dimensiuni ai chef. La RAR treci dimensiunile cu care a fost omoloagata masina de catre importator. Altfel, omologare individuala, deci mai bine cumperi ce trebuie.

Te uiti in cartea masinii si din ce dimensiuni sunt acolo poti spera sa le fi trecut pe toate MCar. Daca cele dorite de tine nu sunt acolo, ori renunti, ori mergi pe burta. La RAR nu are sens sa mergi.

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Mie Mai 28, 2014 2:22 pm

salut!
Ce rost are sa bati drumul la RAR sa te puna aia sa faci 10000 de lucruri ca sa fii legal cu un set de cauciucuri pe care cand se duc nu ai idee daca pui tot dinalea? ? de cate ori ai fost oprit de politie si te-au luat la rost de cauciucuri? eu unul am alte dimensiuni decat cele din talon si nu s-a luat nimeni de mine si nici nu cred ca or sa se ia atat timp cat cauciucurile arata ok si nu sunt cu mult mai mari.
nu cred ca o sa se simta ceva la masina diferenta este mult prea mica(eu am sesizat diferenta de la 17" la 18" dar de la 205 60 16" la 205 55 16 nu am simtit nimica)

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mie Mai 28, 2014 4:20 pm

Este a treia vara de cand am trecut si eu la 225 40 R18 si tot din considerentul pretului. Acum ma gandesc ca ar fi fost mai bune 225 45 R18 pentru ca au talonul putin mai mare, iar drumurile la noi sunt de la foarte proaste in jos.
Singura diferenta sesizabila (in cazul meu) este aceea ca directia este putin mai rigida din cauza latimii de 225 fata de 215. Teoretic ar trebui sa se castige si in stabilitate, dar eu nu am sesizat nicio diferenta fata de 215. In ceea ce priveste legalitatea...acest aspect presupune, pe langa drumurile la RAR, si cateva drumuri la importator pentru a lua un act din care sa reiasa ca si noile dimensiuni ale anvelopelor sunt compatibile atata timp cat in carte nu sunt trecure decat anvelopele 215 45 R18 si 205 60 R16...asa ca...fiecare cum doreste...

Avatar utilizator
PaulAdrian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 28, 2011 5:52 pm

Mesaj de PaulAdrian » Mie Mai 28, 2014 7:19 pm

Din cate stiu nu e obligatoriu sa ai la tine cartea de identitate in cazul unei verificari, iar pe talonul nou nu sunt trecute dimensiunile anvelopei.
ITP-ul il fac in februarie cand sunt cu cauciucurile de iarna (205 55 R16) deci doar daca vreun domn politist face exces de zel ar putea sa ceara cartea (nu mi s-a intamplat asta niciodata)
Am sa fac un drum pana la reprezentanta sa cer dimensiunile compatibile...
La fosta masina am patit ca pe talonul vechi sa am trecute doua dimensiuni iar pe cartea de identitate doar una...am cerut reprezentantei toate dimensiunile compatibile (erau destul de multe), am mers la RAR si am cerut sa fie trecuta pe carte doar dimensiunea de pe talon...195 65 r15 se gaseau pretutindeni...

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Mie Mai 28, 2014 7:39 pm

Exceptand cazurile in care mai mergi cu masina la "track days" pe Hungaroring sau in alte locuri, pt drumurile noastre mai bine 225/45/18 decat 225/40/18.
Masina va fi mai inalta cu 4.5mm (225mm*0.45-215mm*0.45=4.5mm) asta la inceput, pt ca apoi incep sa se toceasca

Singurul dezavantaj: greutatea ceva mai mare a anvelopei (dar asta depinde si de marca/tip) combinata cu circumferinta usor mai mare, o sa-ti dea la inceput senzatia ca masina e ceva mai lenesa/greoaie.
In schimb te vei simti mai bine cand vei trece peste linii de tramvai si alte denivelari.

Un aspect important: la toate anvelopele relativ late cu talon mic, baga min 2.5-2.6 bari in roata din doua motive: (1) se simte mult mai bine pe viraje si (2) e mult mai ieftin sa schimbi un cauciuc care a facut o galma decat sa schimbi o janta sparta/indoita PLUS un cauciuc cu galma.

Avatar utilizator
haimi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 11, 2013 10:57 pm
Contact:

Mesaj de haimi » Mie Mai 28, 2014 11:08 pm

QUOTE (PaulAdrian @ May 28 2014, 06:19 PM) Din cate stiu nu e obligatoriu sa ai la tine cartea de identitate in cazul unei verificari, iar pe talonul nou nu sunt trecute dimensiunile anvelopei.
ITP-ul il fac in februarie cand sunt cu cauciucurile de iarna (205 55 R16) deci doar daca vreun domn politist face exces de zel ar putea sa ceara cartea (nu mi s-a intamplat asta niciodata)
Am sa fac un drum pana la reprezentanta sa cer dimensiunile compatibile...
La fosta masina am patit ca pe talonul vechi sa am trecute doua dimensiuni iar pe cartea de identitate doar una...am cerut reprezentantei toate dimensiunile compatibile (erau destul de multe), am mers la RAR si am cerut sa fie trecuta pe carte doar dimensiunea de pe talon...195 65 r15 se gaseau pretutindeni...


Te rog,dupa ce faci drumul la reprezentanta,sa ne spui ce dimensiuni au zis ca sunt compatibile.Multumesc...

Avatar utilizator
fleanta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 10, 2010 3:24 am

Mesaj de fleanta » Joi Mai 29, 2014 9:17 am

Salut, si eu am avut aceiasi dilema, 215 vs 225; am optat pt a doua varianta; de anul trecut sau de acum doi ani importatorul echipeaza Lancer-ul cu 225/45/18, am vazut cateva in showroom-uri. Din aceiasi perspectiva ca moro am ramas pe inaltimea de 45 mm, si asa avem drumurile praf iar cu suspensia sport pe lancer iti omoara spatele la drumuri mai lungi jantele pe 18 daca e drumul prost. Daca ajungi la reprezentanta si iti da vreo hartie cu ce e omologat pt lancer, fa un scan si ataseaz-o si tu, pe mine ma batea gandul pana sa imi iau cauciucurile de vara trecerea la 225/45/17, costurile cauciucurilor, greutatea jantelor mai acceptabile.
O zi placuta,
Marius

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Joi Mai 29, 2014 10:43 am

Nu uitati ca pe langa posibiliele controale in trafic ale ARR, in caz de accident cu victime vi se poate cere exprtiza la sistemul de directie si de franare. Daca politistului ii trece prin cap sa va faca poze la roti... nu zic ca sunteti vinovati, dar s-ar putea sa alergati dupa expertize care sa demonstreze ca respectivele cauciucuri nu influenteaza parametrii masinii. Cand in discutie mai intra si familie de tigani pusi pe procese si pe stors bani...

Nu zic sa fiti ca in povestea cu drobu, dar sa stiti ce se poate intampla. Vorbesc din experienta proprie, nu din auzite.

Avatar utilizator
PaulAdrian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 28, 2011 5:52 pm

Mesaj de PaulAdrian » Joi Mai 29, 2014 11:43 am

Am trimis un mail la reprezentanta din Cluj.
Raspunsul: "Singurele dimensiuni de anvelope admise sunt 205/60 R16 92 H si 215/45 R18 89 W."
Nu cred ca mai are sens sa mai fac un drum pana la ei, raspunsul va fi acelasi.

Cred ca voi renunta la ideea de 225 si voi merge pe varianta 215, Falken ZE914 (631 lei) sau Kumho KU31 XL (556 lei)

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori