Rugina Lancer X

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Feb 18, 2014 5:58 pm

De cam un an am observat ca mi-a aparut rugina sub portbagaj pe lonjeroanele spate si pe suportul de tractare de sub bara spate in partea stanga. Mici pucte am observat si pe armatura metalica de sub bara spate. In octombrie la revizie am avut ocazia sa inspectez un alt lancer pe dedesupt si acesta avea pucte de rugina pe armatura de sub bara spate dar nu avea si pe lonjeroane. Deci pare o problema relativ raspandita. Toata apa, sare, nisip, pietris aruncata de rotile spate se duce direct in partea inferioara a lonjeroanelor spate. Probabil asta e un factor favorizant.

Sunt sanse ca rugina sa se extinda si la podeaua portbagajului?

O poza cu zona ruginata : http://mitsu.ro/forum/index.php?act=Att ... t&id=19964

In utimul timp am impresia ca se extinde din ce in ce mai mult zona cu rugina. Am mai auzit cativa colegi pe forum ca au avut aceasta problema. Poate reusiti sa ma sfatuiti mai in detaliu cum as putea rezolva problema (home made) ca banuiesc garantia aticoroziva acopera doar elementele aflate la vedere(portiere, aripi).

Cineva imi zicea sa dau cu deruginol, ce este? e grund? Are efect daca il dau fara sa smirgheluiesc zona ruginita?

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Feb 19, 2014 9:36 am


Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Feb 19, 2014 6:52 pm

As merge pe solutia Deruginol Stiky(link 2) dar de unde as putea sa o cumpar in bucuresti?

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Iul 18, 2017 12:54 pm

Salutare,

Din pacate rugina s-a accentuat pe lonjeroanele spate. Mi-e frica sa nu se extinga la podeaua portbagajului. De curand am mai descoperit un puct de rugina in pasajul rotii stanga fata, spre compartimentul motor. Am impresia ca Lancerul nu e asa pine protejat anticoroziv pe dedesupt. Am rugamintea ca si alti posesori de Lancer sa verifice de rugina aceste zone, eventual poate uploadeaza si ceva poze.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Re: Rugina Lancer X

Mesaj de Flipper » Mie Mar 27, 2019 2:27 pm

Salutare,

Inca nu am facut nimic in privinta ruginii de pe lonjeroanele spate. Acum zona inferioara a lonjeroanelor e acoperica complet de rugina, ba chiar incep sa apara mici puncte si pe podeaua portbagajului. Puteti sa-mi recomandati un service bun in Bucuresti care sa-mi curate rugina si sa trateze suprafata lucrand intr-un mod cat mai profesional?

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori