Recomandare Service In Bucuresti Dupa Perioada De Garantie

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
rep
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 17, 2008 1:59 pm

Mesaj de rep » Lun Feb 10, 2014 4:52 pm

Salutare,

Am tot cautat pe forum fara succes un service recomandat pentru cei care au Lancerurile iesite din perioada de garantie. Sunt la prima revizie cu un Lancer 1.6 2011 dupa acesti trei ani si dupa ce am vazut cum lucreaza cei de la Expozitiei as prefera sa incerc altceva si la preturi mai decente. Aveti ceva recomandari in Bucuresti?

Merci mult!

Avatar utilizator
m_mosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 06, 2010 3:11 pm

Mesaj de m_mosu » Mar Feb 11, 2014 5:57 pm

QUOTE (rep @ Feb 10 2014, 04:52 PM) Salutare,

Am tot cautat pe forum fara succes un service recomandat pentru cei care au Lancerurile iesite din perioada de garantie. Sunt la prima revizie cu un Lancer 1.6 2011 dupa acesti trei ani si dupa ce am vazut cum lucreaza cei de la Expozitiei as prefera sa incerc altceva si la preturi mai decente. Aveti ceva recomandari in Bucuresti?

Merci mult!
daca e vorba de o revizie poti merge la un Norauto sau Ausburg, preturi mai mici cred eu, dar nu te astepta sa gasesti marii meseriasi! Acum nu stiu ce sa iti zic cu recomadarile ,mie mi-a fost recomandat un mecanic si serviceul lui pentru cea de-a doua masina din familie, o Skoda, el bun spre foarte bun dar, ca marea majoritate a unitatilor de service mai mici nu e autorizat RAR asa ca una dintre piesele schimbate acolo (rulment dreapta fata) a cedat in peroada de garantie dar producatorul nu da garantie daca piesa nu e montata in service autorizat RAR sa faca manopera respectiva asa ca acum sunt la mana lui si se cam da lovit sa o schimbe pe banii lui. Sfatul meu e sa incerci si la Mitsubishi de pe Metalurgiei, masina mea e din Iunie 2010 dar continui sa merg acolo pentru revizii,platesc manopera si duc eu fluidele si filtrele, iese un pret decent,am garantie, factura,parca sunt mai linistit decat la "Alin care a lucrat la Skoda" !

Avatar utilizator
rep
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 17, 2008 1:59 pm

Mesaj de rep » Mie Feb 12, 2014 12:54 pm

M_mosu, multumesc pentru raspuns.
Imi poti spune de unde iei piesele? Si cam cat de decent este pretul de la Metalurgiei? Mie de ex cu piesele lor, pentru ulei, filtru ulei, buson si filtru aer plus manopera mi-au facut o oferta de 800 lei.

Avatar utilizator
AvionarU
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 21, 2010 12:47 am

Mesaj de AvionarU » Mar Feb 18, 2014 4:04 pm

Eu am luat piesele pentru prima revizie dupa garantie (inclusiv placute) de la http://www.epiesa.ro/. Preturile mi s-au parut acceptabile, am luat intai codurile pieselor de pe nipparts.com si le-am gasit la ei. Sunt undeva pe Eminescu, catre Romana, intr-o casa inghesuita, dar livreaza, dau acte si sunt serviabili. Ma apropii de urmatoarea revizie si nu am avut nici o problema cu nici unul din produsele lor.

Am gasit comanda pe mail:
Filtru ulei NIPPARTS J1315026 1 23 23
Filtru aer habitaclu NIPPARTS N1345010 1 82 82
Filtru aer NIPPARTS N1325056 1 102 102
Placute frana HERTH+BUSS JAKOPARTS J3615014 1 161 161
Placute frana NIPPARTS J3605046 1 207 207
Total: 575 RON

Stiu ca am luat si uleiul de motor de la ei, era pret decent- in zona cu celelalte magazine online, dar nu stiu de ce nu imi apare in comanda asta.
Am fost cu piesele la Mcar Expozitiei, ca m-am obisnuit acolo (si ei cu mine), totul a mers fara probleme. Pt ca am iesit din garantie, a fost ora de manopera mai ieftina cu 20% parca.

Ca sursa alternativa de piese, am mai fost foarte multumit si de http://autopiesa.ro/ - e un tip prin Lacul Tei, aduce repede, exact ce spune, intelegator si cu preturi f bune - INSA mentionez ca am colaborat cu el pentru alt model de masina. Face oferta pe mail, raspunde repede, in mod cert as cauta o piesa si la el daca ar fi nevoie.

PS: nu dati in cap, e prima oara cand am facut o revizie in afara garantiei, m-am descurcat cum am putut, nu stiu daca sunt variantele optime, dar eu am fost multumit

Avatar utilizator
m_mosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 06, 2010 3:11 pm

Mesaj de m_mosu » Mie Feb 19, 2014 11:38 am



daca am timp de alergat iau piesele de la www.autokarma.ro. daca sunt mai "pe viteza" stau prin Rahova asa ca e o strada pe aici plina de magazine de piese auto si fac omanda la ei. daca ma "tiganesc" cu ei un pic iau cam pretul de pe autokarma. una peste alta cu ulei mobil1 si filtre mann + manopera costul unei revizii ajunge pa la 5-600 ron cred. daca nu ma insel manopera e vreo 200 ron si restul vezi si tu cat sunt uleiul si filtrele.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori