VIN Decoder pentru Lancer 2008

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
Adriancar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 15, 2008 3:38 pm

Mesaj de Adriancar » Mie Iul 23, 2008 11:14 am

QUOTE (lucicop)Ok, atunci sa vedem ce putem face pentru a creste si noi (deja ma consider facand parte din comunitatea Mitsu, desi nu il conduc inca )

Pentru VIN, site-ul din linkul de mai sus pare a fi cel mai complet din ce am gasit, numai ca nu interpreteaza datele specifice producatorului si nu ofera alte informatii despre data de fabricatie, motorizare, nr de usi, culoare. Spune insa unde e fabricata masina si in ce an

Nici la Ford nu apar toate aceste date in VIN-ul masinii.
Doar fabrica unde a fost asamblata (Valencia,Genk, Saarlouis...),modelul (Mondeo,Focus,...) tipul caroseriei(Wagon,Sedan...), luna si anul fabricatiei.

Avatar utilizator
lucicop
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 14, 2008 8:05 am

Mesaj de lucicop » Mie Iul 23, 2008 11:18 am

Asta ma interesa si pe mine. In special luna si anul fabricatiei ca restul le cunosc.

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Vin Iul 25, 2008 12:36 pm

Am postat eu in jurnal de bord, vezi aici:
http://www.mitsu.ro/forums/viewtopic.php?p=5574#5574

LE: Se pare ca este doar pentru state, nu prea corespunde cu ce VIN am eu...

Avatar utilizator
lucicop
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 14, 2008 8:05 am

Mesaj de lucicop » Vin Iul 25, 2008 5:11 pm

Codul meu incepe cu JMB si deja nu se mai potriveste Ceea ce scrie acolo pare sa fie pentru un standard mai vechi, sau nu e ala VIN-ul, pt ca VIN-ul se gaseste langa parbriz, nu pe eticheta cu AIRBAG.

Avatar utilizator
Cip_
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 22, 2007 6:15 pm

Mesaj de Cip_ » Dum Iul 27, 2008 1:34 pm

Aveam eu un VIN Decoder mai bunicel gasit prin analele unui forum rusesc. Oferea informatii privind mototizare, numar de usi, etc... Daca il gasesc o sa il urc pe vreun site ceva si postez linkul.

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Dum Iul 27, 2008 9:47 pm

Ce-ati gasit voi nu se potriveste, pentru simplul motiov ca nu sunt VIN-uri pentru piata europeana.
VIN-ul asta este standardizat la nivel mondial; in functie de piata difera si ceea ce gasiti in codul VIN.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Lun Iul 28, 2008 9:22 am

QUOTE (Adriancar)QUOTE (lucicop)Ok, atunci sa vedem ce putem face pentru a creste si noi (deja ma consider facand parte din comunitatea Mitsu, desi nu il conduc inca )

Pentru VIN, site-ul din linkul de mai sus pare a fi cel mai complet din ce am gasit, numai ca nu interpreteaza datele specifice producatorului si nu ofera alte informatii despre data de fabricatie, motorizare, nr de usi, culoare. Spune insa unde e fabricata masina si in ce an

Nici la Ford nu apar toate aceste date in VIN-ul masinii.
Doar fabrica unde a fost asamblata (Valencia,Genk, Saarlouis...),modelul (Mondeo,Focus,...) tipul caroseriei(Wagon,Sedan...), luna si anul fabricatiei.

la ford exista un soft Microcat care te poate ajuta sa schimbi orice ansamblu/ subansamblu al oricarei masini ford; de altfel se regasesc si toate piesele cu toate codurile de reprezentanta. acolo iti introduci vin-ul si iti da toate informatiile masinii de la data fabricarii la cea mai mica optionala

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Mar Iul 29, 2008 2:48 pm

Aproape orice marca de masini are soft specializat pentru piesele modelelor pe care le comercializeaza, inclusiv Mitsubishi...nici ei nu mai folosesc microfilme de decade.. :-D

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori