Probleme New Lancer. Discutii. Dezbateri.

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Prime
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:59 am

Mesaj de Prime » Mar Iun 02, 2015 10:52 am

Mai aud si eu scartatit in spatele scaunului soferului. Dar se intampla rar, cred ca in anumite conditii de temperatura si momentan nu e enervant. Posibil din cauza caldurii?
Eu am 145k si e din 2008

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mar Iun 23, 2015 10:05 am

Deci gata. E oficial. Imi bubuie capul.

Masina este verificata integral. Amortizoare, capete de bara, bielete si alte nenorociri. IN-TE-GRAL.
Totusi... se aude un zgomot venind din zona portbagajului, zgomot pe care eu am sa-l descriu ca o placa care bate-n ceva usor metalic... Sau chiar placa pe placa... Am verificat chestia aia, placajul ala, care acopera roata de rezerva, nu e aia... Am verificat roata de rezerva, e bine infipta in locasul ei. Am mutat inclusiv mica trusa de scule venita by default de la Mitsubishi, am zis ca poate loveste aia in ceva. Nu, nu e aia. Sau poate cred eu ca nu sunt alea, si-or fi...

Service-ul Mitsu confirma sunetele obscure (test drive cu mecanicii), dar nu reusesc sa identifice cauza. Masina nu are nevoie de nicio piesa de schimb! (verificat la service!)
Zgomotul apare bineinteles atunci cand drumul are orice fel de denivelare si este destul de enervant. E ca si cum ceva nu e la locul lui si bate.

Ba, ce-ar putea fi fratilor ? Ca innebunesc. Sunt eu nebun sau vi s-a intamplat si voua ?
Mi-a trecut prin minte sa izolez fonic masina, implicit si portbagajul, si m-am gandit ca odata facuta operatiunea asta, poate se aseaza altfel lucrurile pe acolo.

Idei, sfaturi ?

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Iun 23, 2015 10:18 am

Daca vrei, te urci in portbagaj si te dau o tura prin oras.

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Mar Iun 23, 2015 12:12 pm

Vezi sa nu fi victima unei glume proaste.Acelasi lucru am patit cu Mercedesul unui amic,mai aveam putin si o desfaceam toata.Pina la urma am gasit buba...un idiot a bagat pe teava de esapament o baterie CR 2032,sunt folosit in placile da baza la calculatoare si mai nou in cheile cu telecomanda.Bineinteles ca aceasta a ajuns in toba de esapament si a inceput distractia.Cam acelasi zgomot auzeam si eu dar aparea si in turatii mai mari.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mar Iun 23, 2015 6:17 pm

Schimba bucsele de la bara stabilizatoare de pe spate si vei avea o surpriza...placuta.

La fel si eu...nu ii dadeam de cap...am schimbat si flansele de la amortizoare si tot degeaba.

Initial am schimbat bucsele de la bara stabilizatoare cu unele after market si zdronganitul a revenit dupa aproximativ 3000 km. Apoi le-am schimbat cu unele oem si la fel....zdronganitul a reaparut (nu mai stiu exat la ce nr. de km). In cele din urma le-am schimbat cu unele poliuretanice (Powerflex) si surpriza... zdronganitul nu a mai reaparut nici in ziua de azi (la peste 25000 km parcursi de la schimbare). Atentiie insa ca cele de la powerflex sunt pentru evo x si au diametrul interior mai mare putin (bara stabilizatoare de le evo x fiind mai groasa) si trebuie o mica adaptare pentru a se portivi...inginerie romaneasca aplicata cu succes )

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Iun 23, 2015 10:16 pm

Ia un prieten cu carnet, pune-l la volanul lancerului pe un drum cu piatra cubica iar tu urca-te in spate dar rabateaza banchetele. In timp ce masina merge incearca sa idnetifici de unde provine zgomotul.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mar Iun 23, 2015 11:57 pm

Asa cum zice si Moro, bucsele de la bara stabilizatoare spate fac zgomot.
Se potrivesc mai bine si sunt mai durabile cele de la Ralliart sedan.Cele de evo sunt prea largi si trebuiesc adaptate.

Avatar utilizator
m_mosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 06, 2010 3:11 pm

Mesaj de m_mosu » Mie Iun 24, 2015 11:16 am

Eu am avut o problema cu o aparatoare din aluminiu care e sub masina ,prinsa cu 2 suruburi, care izoleaza podeaua masinii de traseul tevii de esapament si de toba finala. fiind asa de ”groasa” la un moment dat unul din suriburi s-a hotarat sa iasa prin tabla si a ramas prinsa intr-o singura piulita si vibra. Verifica si asta.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mie Iun 24, 2015 5:44 pm

Bai baieti, eu le-as schimba si bucsele astea stabilizatoare, dar... nu ar fi normal sa fi fost identificata problema asta in momentul in care am fost in service cu masina ?

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Lun Iun 29, 2015 12:27 pm

Le-am schimbat in ceapa mamii lor, alea erau buba... multam pentru sfaturi.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 31 vizitatori