Donare Jante Pt O Zi

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
Badea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 24, 2012 6:22 pm

Mesaj de Badea » Vin Aug 02, 2013 10:32 am

Slautare tuturor,

Povestea pe scurt, m-a oprit un echipaj RAR miercuri, au constatat ca am anvelope 205/55/r16 si au considerat ca sunt pericol public, neavand dimensiunea acceptata 195/50/r16(singura dimensiune trecuta in carte).
1 bucata certificat retinuta.
ma poate ajuta cineva saptamana viitoare cu 4 jante 195/50/r16 pentru cateva ore, sa imi recuperez certificatul?
le schimbam cu ale mele la un service rapid, la rar nu ar trebui sa dureze f mult.
las garantie acte, bani, orice vreti.

Multumesc si sper sa se mileasca macar un membru de mine

o zi placuta tuturor!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Aug 02, 2013 10:42 am

Imi pare rau sa aud de necaz. Mentioneaza si din ce localitate esti, ca sa ai sanse sa primesti oferte relevante. Si eu umblu cu roti mai mari iarna, si ma mai tem cateodata cand vad ARR pe drum. Unde te-au oprit, si sub ce pretext?

Avatar utilizator
Badea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 24, 2012 6:22 pm

Mesaj de Badea » Vin Aug 02, 2013 10:51 am

Scuze de omisie, sunt din Bucuresti.
M-au oprit in drum spre Targoviste, sub pretextul unei verificari.
Dimensiunea asta este semnficativ mai ieftina decat cea acceptata, acesta e motivul pentru care le-am luat.
Multumesc.

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Vin Aug 02, 2013 1:21 pm

@ Alex : nu te mai feri de ARR( de aia se fereau soferii mei) ) http://www.arr.ro/doc_2_despre-arr_pg_0.htm

De RAR, poti sa fugi !!!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Aug 02, 2013 2:41 pm

Bine de stiut, tocmai ce am fost la vulcanizare si am pus rotile neomologate pt ca dau o raita pe transfagarasan si ar fi fost sinucidere cu cele omologate pt ca sunt ultra low profile.

Eu faceam confuzie, credeam ca RAR cand iese pe strada isi spune ARR Deci ARR e cu masini mari, transport, etc, RAR are ce are cu noi.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Sâm Aug 03, 2013 12:08 am

Nasoala poveste. Dar mai nou nu mai apare in certificat dimensiunea anvelopelor, de unde au stiu ei ce dimensiune ai omolagata pt masina ta ca banuiesc ca nu umbli cu cartea masinii dupa tine? Posibil sa aiba obaza de date...

Ca sa nu mai ai surprize in viitor ai putea sa iti omologhezi la rar si dimensiunea care o ai tu pe masina dar mai intai trebuie sa obti de la o reprezentanta mitsu o hartie precum ca noile dimensiuni sunt ok pt modelul tau de masina.

Eu am 205/60R16 si cand am cumparat cauciucuri de iarna gaseam numai 205/55R16 dar m-am incapatanat pana am gasit dimensiunea omologata, tocmai pentru a nu avea proble si ca pret nu a fost diferenta.

Avatar utilizator
Badea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 24, 2012 6:22 pm

Mesaj de Badea » Dum Aug 04, 2013 11:37 pm

Nu mai scrie in certificat, dar au baze de date...nu cred ca se poate omologa dimensiunea asta(doar 205/50, din cate am inteles).

in alta ordine de idei, ma ajuta si pe mine cineva?
mai am o sapt valabil certificatul provizoriu si nu as vrea sa imi cumpar alte cauciucuri.
Repet, platesc, las garantie absolut orice...plus ca dureaza cateva ore toata treaba, timp in care nu ramaneti fara masina, avand jantele mele.

pls help!

Avatar utilizator
Badea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 24, 2012 6:22 pm

Mesaj de Badea » Mar Aug 06, 2013 4:42 am

Am rezolvat problema, am reusit sa gasesc un set de anvepole la un second-hand si omul mi le-a imprumutat pentru cateva ore.
Ca idee, nu se poate omologa nici o dimensiune in afara de cea standard(195/50/16)
De fapt, se poate, dar numai cu teste facute de RAR, ceea ce costa o avere.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori