Revizie A 5-a La 63.000 Km

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
sind
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 23, 2013 2:54 pm

Mesaj de sind » Mar Iul 23, 2013 4:43 pm

Salutare tuturor.

Am si eu un lancer classic din 2008 1.6 benzina si am de facut o revizie. Vreau sa va cer o parere - ce ulei si ce filtre folositi? Ca as vrea sa imi cumpar eu piesele intrucat pretul de la reprezentanta este urias - 700 lei. Sau doar mi se pare mie foarte mare.

Si daca as avea de schimbat si placute, ce imi recomandati sa cumpar?

Aveti vreo recomandare de service autorizat unde sa merg pentru revizia asta? in afara de reprezentanta? In bucuresti?

Multumesc

Avatar utilizator
razvante
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 01, 2011 5:14 am

Mesaj de razvante » Mie Iul 24, 2013 9:43 am

O poti lua ca pe o recomandare insa a se nota ca nu e reclama, e doar o optiune personala. Piesele le cumpar de aici si merg pe producator Jakoparts. Filtrul de ulei costa vreo 14 lei, filtru aer motor 28 lei si filtru polen (habitaclu) 57 lei, cu mentiunea ca pentru habitaclu am folosit si Blueprint care e ceva mai ieftin si e ok calitativ. Din start poti scuti minim 50-60 lei daca iti schimbi tu singur filtrele de aer motor si polen, la filtrul de la motor sunt 2 cleme, iar la polen se desprinde o clema a torpedoului de da torpedoul jos si se desurubeaza 2 suruburi in care e prins filtrul.
Cu privire la mecanic am doua recomandari una ar fi aici lucreaza foarte ok, rapid prompt si la preturi super ok. Poti citi topicul si iti faci o parere. Eu am fost la el cu 4 masini, marci diferite(Hyundai, Suzuki, Seat si Mitsu) si mereu am plecat multumit. Iar a doua recomandare ti-o trimit prin mesaj privat.
In privinta placutelor de frana eu zic sa le verifici cu atentie, eu le-am schimbat la 50.000 km si erau uzate doar la jumtate. Am folosit pentru spate Roadhouse (~80 lei) si pentru fata Textar (~110 lei). Ambele se impaca destul de bine cu discurile originale ale masinii.

Avatar utilizator
cosma1973
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 31, 2012 11:35 am

Mesaj de cosma1973 » Vin Ian 17, 2014 5:34 pm

Salutari tuturor si " LA MULTI ANI ! "
Am o intrebare. A folosit cineva programul ziua masinii tale pentru revizii ? vezi: http://www.mitsubishi-motors.ro/oferte- ... ale#ancora
Daca da, cat de amanuntita este acea revizie ? Ce se verifica , ce se schimba, ce platesti? Eventual o parere despre service-ul din ALBA sau TIMISOARA, eu fiind din DEVA - HD

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori