Diferente design Lancer Classic

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
Ambr0
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 29, 2008 4:23 am

Mesaj de Ambr0 » Sâm Mar 29, 2008 4:30 am

Salut tuturor, luna aceasta voi da comanda la un lancer classic 1.6. Astept sa vand masina actuala deocamdata. Problema mea este urmatoarea, uitandu-ma la poze la mit motors pe site, pe google, pe forumul acesta, observ ca unele lancer-uri au sub spoilerele normale niste prelungiri, atat pe fatza cat si pe spate, fata de alte lancer-uri care nu le au; altele au cadranele albe, altele nu; iar altele au stopurile normale, cu foarte mult rosu, iar altele au stopurile clear glass cu doua cercuri inauntru, altele au volanul in 4 spite, altele in 3. Cam asta este ce am observat pana acum. Intrebarea mea este, a fost cumva vreun facelift? Daca da, daca comand acum lancer, cum va veni? Eu il vreau cu acele prelungiri la spoilere si cu stopurile clear glass. Sau inca exista ambele variante de spoilere si stopuri, si trebuie stabilit cu dealerul cum o vreau? In principiu voi lua masina stock, doar eleron voi pune, pt ca bugetul nu permite mai mult, dar nu vreau sa ma trezesc cu ea cu spoilerele normale fiindca mi se pare prea inalta. Multumesc anticipat pt raspunsurile ce vor veni.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Sâm Mar 29, 2008 7:10 am

diferentele astea vin de la optionalele alese ori de versiunea aleasa: de exemplu modelul cu motor 1.6 este cel simplu fara fustite la praguri si spoilere, cu stopuri rosii si fara eleron si cu jante in 4 prezoane(dar pot fi puse ca optionale). Cele cu stopuri clare, fustite, eleron, faruri cu fond negru, jante de 16 in 5 prezoane, proiectoare si ceva mai "rele" ca aspect sunt versiuni dotate din fabrica cu motor de 2.0 si optionalele enumerate. Diferentele(ca pret si dotari) le vezi pe mitsubishi-motors.ro selectand pe rand cele trei versiuni ale modelului Lancer Clasic.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Sâm Mar 29, 2008 8:05 am

Exista si un face-lift la Lancer si anume grila fata care in pozele atasate de mine se observa ca difera, modelul argintiu fiind ultimul. Modelul argintiu are AC Climatic, iar cel albastru are AC manual. Modelul albastru este 2005. Diferenta intre modelul Lancer 1.6 si Lancer 2.0 este ca cel din urma are cadranele ca la EVO, cu doua diferente, la EVO turometrul este in mijloc, la Lancer 2.0 este in stanga, si la EVO exista in plus indicatoarele de SNOW, MUD, TARMAC. Lancer 2.0 are volanul ca la EVO, este MOMO cu trei spite. De fapt Lancer-ul 2.0 este varianta Ralliart doar ca spre deosebire de SUA, i s-a pus in loc de motorul 2.4 - 170 CP, motorul de 2.0 - 136 CP. Prelungirile de la spoilerele fata si spate, pragurile, eleronul, farurile Lexus, jantele cu 5 spite in 5 prezoane, suspensia si directia sunt specifice modelului Ralliart. La modelul de 1.6 pe care vrei tu sa il iei, poti sa pui eleronul si pragurile, atat. Se pot pune daca gasesti la alte masini lovite sau pe internet, bordul tip EVO si volanul MOMO. Poza cu bordul este de la modelul 2.0 Intense. Pun si o poza cu un Lancer 2.0 Intense 2005 argintiu din Rusia, care dupa cum se poate vedea nu are prelungirile acelea la spoilerele fata si spate.
Fişiere ataşate
snow.jpg
snow.jpg (41.61 KiB) Vizualizat de 7865 ori
lancer_20_inside.jpg
lancer_20_inside.jpg (49.08 KiB) Vizualizat de 7877 ori
jdonohoeLanSil120.jpg
jdonohoeLanSil120.jpg (18.14 KiB) Vizualizat de 7880 ori
EO06VPL.jpg
EO06VPL.jpg (17.31 KiB) Vizualizat de 7880 ori

Avatar utilizator
Ambr0
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 29, 2008 4:23 am

Mesaj de Ambr0 » Sâm Mar 29, 2008 1:12 pm

Pai ca sa reformulez, se poate sa am si 1.6 dar si cu acele prelungiri ? Ai spus mai sus ca le pot pune ca optionale..intr-adevar, pe site scrie ca pot pune ca optionale eleronul si ornament de toba cromat..dar nu scrie nimic de stopuri si prelungiri.. Despre volan nu stiu cum e, dar stiu ca la 1.6, pe mit-motors scrie ca primesc volan sport in 3 spite ca dotare standard, deci oricum nu vor da volanul acela cu 4 spite. D-aia m-am gandit eu ca ar fi vorba de un facelift..

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Sâm Mar 29, 2008 2:19 pm

Ambr0"]D-aia m-am gandit eu ca ar fi vorba de un facelift..[/quote]

Nu prea cred sa mai fi umblat la design. Eu am luat masina in septembrie 2007 si am volan cu 3 spite. Daca am inteles eu, acelasi volan e si pe unele colturi. Vezi mai jos cateva poze cu exteriorul si interiorul de la masina mea.



Avatar utilizator
Ambr0
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 29, 2008 4:23 am

Mesaj de Ambr0 » Sâm Mar 29, 2008 4:37 pm

Pai exact asa NU o vreau..este prea inalta nu are prelungiri, si stopurile nu sunt clear glass ci sunt cele rosii. Exact asta trebuie sa aflu ca sa vad daca iau lancer sau nu..daca pot pune ceea ce vreau pe un 1.6 normal, IN AFARA de eleron si volan ca pe alea stiu siguir ca le am ca optionale. Adictoma a spus mai sus ca pot pune toate astea optional pe 1.6..dar pe niciun site nu apare asa ceva la optional..nu apare decat eleron si toba cromata..astept un raspuns. Multumesc

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Sâm Mar 29, 2008 5:15 pm

Deci Lancer 1.6 arata ca cel de mai sus, fara prelungirile la spoilere, ci doar la praguri, fara eleron, fara stopuri Lexus. M-am uitat si eu din nou pe lista de accesorii la Lancer-ul vechi, singurul lucru pe care o sa poti sa il pui ca optional va fi eleronul, restul nu sunt ca optionale ci doar standard pe varianta 2.0.

Avatar utilizator
Ambr0
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 29, 2008 4:23 am

Mesaj de Ambr0 » Sâm Mar 29, 2008 5:54 pm

Si atunci la ce s-a referit adictoma cand a spus ca mi le pot pune optional ? Imi este greu sa cred ca nu pot pune sau nu pot pune ei 2 prelungiri care pur si simplu cred ca se ataseaza la spoilerul standard..Fiindca 2.0 are tot spoiler standard, la care sunt atasate buzele alea. Poate diferenta este ca la 2.;0 sunt incluse standard..si la 1.6 o sa coste f mult..dar intr-adevar, atat timp cat pe site scrie ca poti pune doar eleronul..banuiesc ca nu mai avem ce sa comenta. Totusi, mai este pe site un catalog pdf cu accesori, pe care daca-l descarci, apare acolo ca poti cumpara pt 400 si ceva de euro "rear spoiler"..si mie din pzoa mi se pare ca e prelungirea de la 2.0..dar nu e de vanzare decat pt spate..pt fata nu e nimic.

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Sâm Mar 29, 2008 6:34 pm

eu zic sa te duci la o reprezentanta mitsu si sa intrebi ... s-ar putea sa te rezolve. Sunt insa sigur ca ai prefera sa ti le iei de pe e-bay

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Sâm Mar 29, 2008 8:25 pm

QUOTE (Ambr0)Si atunci la ce s-a referit adictoma cand a spus ca mi le pot pune optional ? Imi este greu sa cred ca nu pot pune sau nu pot pune ei 2 prelungiri care pur si simplu cred ca se ataseaza la spoilerul standard..Fiindca 2.0 are tot spoiler standard, la care sunt atasate buzele alea. Poate diferenta este ca la 2.;0 sunt incluse standard..si la 1.6 o sa coste f mult..dar intr-adevar, atat timp cat pe site scrie ca poti pune doar eleronul..banuiesc ca nu mai avem ce sa comenta. Totusi, mai este pe site un catalog pdf cu accesori, pe care daca-l descarci, apare acolo ca poti cumpara pt 400 si ceva de euro "rear spoiler"..si mie din pzoa mi se pare ca e prelungirea de la 2.0..dar nu e de vanzare decat pt spate..pt fata nu e nimic.

Pai daca spui ca ai citit acel PDF cu accesorii, acolo scrie clar - Rear Spoiler - Including 3rd brake light - For sedan only; standard on Intense models. Nu stiu unde ai vazut tu acea prelungire ca nu e nicaieri la accesorii. In engleza spoiler inseamna eleron si nu bara.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori