Inchidere Centralizata

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
testos
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Apr 18, 2012 6:34 pm

Mesaj de testos » Vin Feb 01, 2013 6:23 pm

Am o nelamurire in ceea ce priveste sistemul de inchidere a portierelor la Lancer Clasic: se poate incuia si descuia, cu cheia, portiera soferului, cea a pasagerului dreapta fata si capota de la portbagaj, in cazul in care nu mai are curent bateria din cheie? Am incercat azi la un model din 2008 de Lancer Clasic si nu mergea decat sa descui pe partea soferului, dar nu si sa incui. Pe partea pasagerului dreapta fata, nu mergea, insa, nici sa incui, nici sa descui. La portbagaj, nici sa incui, nici sa descui. Din moment ce exista yala, ar trebui sa se poate descuia si incuia, cel putin in cazul portierelor fata. La portbagaj, as intelege sa se poata doar descuia, similar Loganului inainte de facelift.

Ce-i in neregula, din ceea ce am mentionat eu? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Avatar utilizator
EvoX
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 27, 2007 7:22 pm

Mesaj de EvoX » Vin Feb 01, 2013 7:45 pm

Salut,
la mine se poate incuia si descuia cu cheia la portierele fata. Portbagajul merge descuiat cu cheia in yala, insa odata inchis este ca si incuiat pentru ca nu exista posibilitatea sa-l deschizi decat din interior sau cu cheia. Mai poti sa incui toate usile de la butonul de inchidere de pe portiera soferului, doar ca pe timpul operatiunii trebuie sa ai usa fata stanga inchisa si sa iesi pe alta portiera.
Oricum, daca portierele se inchid si se deschid din telecomanda, atunci poate e nevoie de curatarea yalei de pe portiera dreapta fata; o fi muradar in interior, nu stiu.
Si inca un amanaunt... ai incercat aceste operatiuni cand afara erau temperaturi negative?! E posibil sa fi intrat ceva apa, iar dupa inghetare sa fi aparut problema.
Bafta!

Avatar utilizator
testos
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Apr 18, 2012 6:34 pm

Mesaj de testos » Vin Feb 01, 2013 7:56 pm

Am incercat azi cand erau aproximativ 7-8 grade Celsius, insa pozitiva valoarea. Deci e o problema...

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Feb 01, 2013 8:06 pm

Esti primul proprietar? Daca nu poate ca vechiul proprietar a pierdut cheile, si a schimbat doar contactul si butucul de la sofer.

Avatar utilizator
testos
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Apr 18, 2012 6:34 pm

Mesaj de testos » Vin Feb 01, 2013 8:32 pm

Masina are o cheie originala, care merge doar in portiera soferului si la contact... Nu m-am gandit, insa, la ce ai zis tu. Multumesc pentru idee!

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori