Problema Climatizare

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
tomylio
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 16, 2012 4:30 pm

Mesaj de tomylio » Mie Iul 03, 2013 7:19 pm

salut,la mine la outlander am aceeasi problema ca la voi ,merge caldura doar la maxim ...atasez o poza cu clima ,e un pic diferita pt ca nu e cu acel senzor,,unde o fi?
Fişiere ataşate
Mitsubishi_Outlander_European_Version_2003_800_23.jpg
Mitsubishi_Outlander_European_Version_2003_800_23.jpg (59.5 KiB) Vizualizat de 6577 ori

Avatar utilizator
razvante
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 01, 2011 5:14 am

Mesaj de razvante » Mie Iul 03, 2013 9:21 pm

Greu de spus. Filtrul de polen in ce stare e? Daca a fost schimbat ai observat vreo diferenta notabila?

Avatar utilizator
testos
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Apr 18, 2012 6:34 pm

Mesaj de testos » Mie Iul 03, 2013 11:23 pm

QUOTE (tomylio @ Jul 3 2013, 07:19 PM) salut,la mine la outlander am aceeasi problema ca la voi ,merge caldura doar la maxim ...atasez o poza cu clima ,e un pic diferita pt ca nu e cu acel senzor,,unde o fi?

tomylio, am vorbit personal in Bacau despre asta. Vezi filmuletul de pe youtube postat de razvante, poate e problema cu deschiderea clapetelor, desi, clapetele nu fac altceva decat sa directioneze fluxul de aer, nicidecum la temperatura. E parerea mea, deci e posibil sa ma insel. Vezi ce a postat razvante, poate rezolvi problema.

Avatar utilizator
tomylio
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 16, 2012 4:30 pm

Mesaj de tomylio » Vin Iul 05, 2013 4:08 pm

salut .m-am uitat azi un pic la acele rotite si pot sa spun ca e ciudat ceva... acelasi lucru fac si ele....plec cu butonul de pe albastru,rotesc ,rotesc ,si aproape de maxim incepe sa se invarta si se duce rotita in capatul celalat ,nu stau rotitele de loc pe mijloc sau unde am vrea fiecare sa stea ..o fi cablu de vina?

Avatar utilizator
tomylio
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 16, 2012 4:30 pm

Mesaj de tomylio » Vin Iul 05, 2013 4:28 pm

hmmm se pare ca nici cablu nu am .acele rotite sunt comandate de doua motorase,nu e ca in clipul de pe youtube..


un motoras este pentru deschiderea zonei de aer ,picioare ,fata ,geamuri ,auto ...si celalat se ocupa cu temperatura,cred ca de aici este problema,eu avand clima automata difera un pic de asta de pe youtube.mersi

Avatar utilizator
EvoX
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 27, 2007 7:22 pm

Mesaj de EvoX » Sâm Iul 06, 2013 12:47 am

Nici eu nu am cablu, insa am miscat de rotitele alea de plastic cu mana, foarte putin, de teama sa nu stric ceva, iar aeratoarele au reinceput sa lucreze normal. Si Lancer 1.6SDN/Classic au tot clima, insa plasticele fac figuri la mai multe masini nu doar la Mitsu.
Bafta!

Avatar utilizator
tomylio
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 16, 2012 4:30 pm

Mesaj de tomylio » Vin Iul 26, 2013 6:58 pm

salutare colegi,am revenit cu noutati ,motorasele merg dar se pare ca nu primesc semnal cum trebuie de la climatronic ,treaba e mai complicata ....cel ce deschide aeratoarele merge cum trebuie dar cel de temperatura deschide doar la maximum,am inversat motorasele tot la fel face...ceva idei?

Avatar utilizator
tyty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 1:47 am

Mesaj de tyty » Vin Iul 26, 2013 8:05 pm

Pai poti sa inversezi si cablurile care le dau curent. Daca merge, atunci e comanda (tranzistori de putere). Daca nu, atunci e ceva mecanic (merg clapetele greu - praf, ceva). Doar o opinie.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori