Motorul Se Opreste In Mers

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
avy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:38 pm

Mesaj de avy » Dum Dec 30, 2012 12:23 am

A fost de la GPL, adica gazul a fost de vina. Ar fi bine sa iti mai puna o data calculatorul si sa iti verivice setarile la instalatie. Mi s-a intamplat si mie problema asta de douo ori,era spre iarna ,gazul prost,am mai umblat pe la setari si gata.

Avatar utilizator
Badea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 24, 2012 6:22 pm

Mesaj de Badea » Dum Dec 30, 2012 7:41 am

salutari si multumesc de opinii/sfaturi.
daca ar fi sa urmaresc toate cauzele posibile, probabil ca as schimba toata masina, piesa cu piesa:)
si eu zic ca a fost de la GPL, am mers aprox. 1000 km de atunci si nu a mai facut probleme. am facut o programare la baietii care m-au instalat minunatia sa vedem e si cum, poate exista vreo eroare.
deh, daca aveam bani de benzina, cine dracului isi punea butelia in masina.

Avatar utilizator
EvoX
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 27, 2007 7:22 pm

Mesaj de EvoX » Dum Ian 20, 2013 7:44 pm

Salut!
Deci, e de la GPL sau de la masina?!

Avatar utilizator
Badea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 24, 2012 6:22 pm

Mesaj de Badea » Sâm Ian 26, 2013 12:06 am

Spre rusinea mea(lene, lipsa timp etc.) nu am ajuns la gazarie sa imi verifice setarile instalatiei. Sper sa ajung sapt viitoare. Ideea e ca nu s-a mai intamplat. Ti s-a intamplat si tie?

Avatar utilizator
EvoX
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 27, 2007 7:22 pm

Mesaj de EvoX » Dum Ian 27, 2013 3:56 pm

Nu mi s-a-ntampalt, fiindca nu am GPL, insa acesta alternativa ma interesa intr-o perioada.
Nu stiu ce sa zic... Sper sa rezolvi fara sa te coste.
Bafta!

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Lun Ian 28, 2013 9:30 am

Vad ca se da mult cu parerea pe aici, dar problema nu e neaparat asa simpla. Dat fiind ca omul la GPL, e clar ca se complica treaba si nu trebuie dat neaparat vina pe masina (componentele originale cu care a venit masina)
De ce?
- de unde stiti ca ECU de la GPL nu a facut o prostie?
- de unde stiti ca e reglat bine? Daca GPL merge prost reglat, ECU-ul masinii automat se va adapta, sau va incerca. Asta inseamna ca in anumite situatii sa nu mai poata rezolva problema (avans, timpi injectie, etc) si sa dea de probleme. Mai ales la trecere de pe GPL pe benzina.

Dupa mine, ar trebui intai verificata instalatia GPL. Sau mers o perioada pe benzina si de vazut daca problema reapare. Daca apare, atunci devine clar ca masina are ceva iar GPL-ul slabe sanse sa aiba parte de vina. Nu e exclus, dar sansele sunt mai mici, mult mai mici.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori