Probleme Termostat

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
malescumarcel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 09, 2012 10:50 am

Mesaj de malescumarcel » Dum Dec 09, 2012 10:58 am

sall,am un lancer break din 95,am probleme mai nou cu caldura nu mai baga caldura si azi dimineata dupa ce am plecat mi-a fiert motoru,safie termostatu?unde se afla termostatu? daca ma poate ajuta cineva

Avatar utilizator
avy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:38 pm

Mesaj de avy » Dum Dec 09, 2012 1:48 pm

Pai mai intai baga apa in radiator (cu motorul rece ) ,dupa ce se umple completezi si in vas, dai drumul la motor si vezi daca dupa ce se mai incalzeste motorul se incalzesc si furtunele care intra in radiator.Daca se incalzeste radiatorul macar sti ca nu e termostatul blocat pe inchis . Cu ocazia asta vezi si daca nu pierde pe undeva antigelul ca la tine pare mai mult ca nu prea aveai apa in instalatie daca nu baga nici caldura

Avatar utilizator
malescumarcel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 09, 2012 10:50 am

Mesaj de malescumarcel » Dum Dec 09, 2012 2:14 pm

pai asta e da am apa si in radiator si in vasu de expansiune,furtunu de deasupra din radiator e fierbinte si cel de jos e rece,eu cred totusi ca e termostatu blocat pe inchis...dar nu stiu unde este termostatu asta e problema/

Avatar utilizator
avy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:38 pm

Mesaj de avy » Dum Dec 09, 2012 3:01 pm

Furtunul care intra jos in radiator iese din motor dintr-o piesa la 90 de grade prinsa cu doua suruburi. Desfaci suruburile si sub ea este termostatul. Il iei,il bagi intr-un ibric cu apa,il pui pe foc si vezi daca se deschide complet.

Avatar utilizator
malescumarcel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 09, 2012 10:50 am

Mesaj de malescumarcel » Dum Dec 09, 2012 3:04 pm

ok mersi mult..

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori