Problema La Indicatorul De Ulei

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
Ovichelu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 12, 2012 4:25 am

Mesaj de Ovichelu » Sâm Mai 12, 2012 4:35 am

Salut tutoror
Am un lancer din 2003 si de vreo 2 zile am observat ca uneori cand stau la semafor mi se aprinde becul de la ulei in bord si daca o accelerez putin se stinge imediat.Are cineva idee de la ce ar putea fi problema? Sau mai are cineva aceeasi problema? Mentionez ca e versiunea ES si ca e automat
Astept pareri, multumesc

Avatar utilizator
avy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:38 pm

Mesaj de avy » Sâm Mai 12, 2012 9:47 am

Presupun ca ai un ulei bun si filtrul de ulei schimbat (daca nu schimbale) . Mai ramane pompa de ulei care poate scapa pe retur sau e uzata, se poate verifica in orice service cu un manometru de presiune ulei. Mai pot fi si alte cauze dar astea sunt de verificat pentru inceput

Avatar utilizator
Vio63
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 5:11 pm

Mesaj de Vio63 » Dum Mai 13, 2012 6:52 pm

1.Ce ulei folosesti? 2.Citi km. are masina? 3.Citi km ai cu uleiul din masina?

Avatar utilizator
Ovichelu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 12, 2012 4:25 am

Mesaj de Ovichelu » Lun Iul 02, 2012 3:27 am

Baietii de la service cand mi-au schimbat uleiul au schimbat si filtrul, am folosit ulei 5w 30 (nu sintetic) iar cand am observat ca se aprinde becul la ulei in bord iar cand accelerez se stinge... aveam vreo 3000 de km facuti cu uleiul ala nou, deci nu stiu care ar fi cauza
Si acum am observat acceasi chestie, uneori se aprinde si dupa ce accelerez putin se stinge si culmea.. nu mi 'mananca' ulei (mereu verific joja de ulei si e la acelasi nivel)
Masina are acum 204.xxx km

Avatar utilizator
Vio63
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 5:11 pm

Mesaj de Vio63 » Dum Iul 22, 2012 12:16 pm

Daca ai km astia
te sfatuiesc sa pui ulei 20w50 sau 10w60.Ultimul este pentru motoare de turatii mari si motoare uzate.Motor uzat nu inseamna neaparat un motor care consuma ulei.Dar btu ai deja 204xxx km.Daca va face la fel ai doua cazuri:1 pompa de ulei.2 linia de cuzineti(palieri sau biela).

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori