Slabire Suruburi Scaun Sofer

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Vin Oct 28, 2011 11:17 am

Colegii, ati avut cumva probleme cu scaunul de la sofer? Al meu e ok, are ocazional un chitait oribil, dar chitaitul nu e buba principala. Cred ca s-a slabit un surub, pentru ca atunci cand iau curbe cu masina simt cum s-ar misca scaunul putin de tot. In acelasi timp se aude si un zgomot de frecare. Ati patit asa ceva si cum ati rezolvat? Stiu cum se desface scaunul, dar ma intereseaza sa merg direct la tinta nu sa bajbai sa caut buba.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Vin Oct 28, 2011 11:18 am

Al meu e ok, nu zice nimic. Bine, s-a cam cocosat un pic buretele de pe lateralele sezutului, da' aia e de la curu' mare al proprietarului...

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Vin Oct 28, 2011 2:15 pm

Pai si la mine pesemne tot curul proprietarului e cauza. Noroc ca s-a pus pe slabit proprietarul...

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Vin Oct 28, 2011 2:23 pm

Scaunul meu ... inca ... sta la locul lui. Nici o miscare pana acum. Scaunul rezista.

Avatar utilizator
Bogdanl
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 05, 2010 11:27 pm
Contact:

Mesaj de Bogdanl » Sâm Oct 29, 2011 2:12 am

Salut, si mie din cand in cand se aude un scartait mai gros cand ma ridic de pe scaun, dar cred ca este de la sistemul de rabatare al spatarului. La tine probail este mai slabit si a inceputi sa se miste spatarul un pic staga-dreapta.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Sâm Oct 29, 2011 11:51 am

Sa imi fac putin timp sa scot scaunul si sa vad ce buba are.

Avatar utilizator
marius_lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 9:26 am

Mesaj de marius_lancer » Vin Noi 04, 2011 11:17 am

Salut,
Cateva probleme si solutii:
1. cand mergi relativ usor pe drumuri denivelate/de tara se aud scartaituri usoare
* solutie: e posibil sa se auda de la priza centurii de siguranta, se poate pune putina vaselina/ulei in priza mama din dreapta scaunului.

2. cand te asezi/ridici se aude o frecare
* solutie nu stiu sa existe (as folosi si eu), insa pentru ameliorare, ridici husa spatarului si pe barele orizontale mai adaugi o gramade de bureti.

3. referitor la jocurile scaunului, astept si eu cu nerabdare idei de la experti...

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori