Vibratie Volan 100-130km/h Apoi Dispare

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
moldovan_andre1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 29, 2011 1:20 pm

Mesaj de moldovan_andre1 » Sâm Sep 17, 2011 10:24 am

de la 100 la 130 vibreaza volanul de la 130 in sus vibratia dispare la 160 nu se simte nimic, cand franez la aceeasi viteza incepe sa trepideze foarte tare volanul, daca apas foarte puternic pe frana nu trepideaza, daca franez la 160 nu se simte nimik doar cand scade viteza pe la 120 zici ca se rupe masina tin sa precizez ca mi s-a rupt bieleta antiruliu de pe stanga fata si am mers cu ea rupta unpic pana mi-am dat seama apoi am schimbat-o dar vibratia de care vb nu a disparut, am pus cauciucurile din spate in fata, acum am cauciucuri noi pe fata dar degeaba, masina este din 2008 si am 55000 km

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Sâm Sep 17, 2011 12:40 pm

Am patit si eu ceva asemanator. Vibratia din timpul deplasarii aparea la mine undeva pe la 80 km/h. S-a rezolvat cu echilibratrea celor 4 roti. Cu vibratiile aprute in momentul franarii am rezolvat problema prin schimbarea discurilor de frana pe fata, care se ovalizasera. Acum...sper sa fie si la tine aceleasi rezolvari. Daca ai mers cu bieleta antirului stanga/fata rupta, ar fi bine sa verifici intreg ansamblul rotii stanga/fata sa nu cumva sa fi fost afectat si altceva pe acolo si sa faci si giometria pentru a fi sigur.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Sâm Sep 17, 2011 1:51 pm

la viteza aia trebuie echilibrate. daca se simte si mai sus trebuie verificate jantele

Avatar utilizator
moldovan_andre1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 29, 2011 1:20 pm

Mesaj de moldovan_andre1 » Sâm Sep 17, 2011 4:24 pm

Le-am echilibrat nu a mers, apoi le-am schimbat cu cele din spate le-am echilibrat si pe alea nu a mers, apoi am pus cauciucuri noi pe fata si tot la fel face. Daca era ovalizat discu de frana nu trebuia sa simt in volan si la viteze mai mari? Dupa 130 vibratia dispare si cand pun frana
Multumesc

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Sâm Sep 17, 2011 7:22 pm

bieletele bara stabilizatoare sunt bune?

discul de frana intra in discutie doar daca vibratia se simte doar la franare.

din cate am inteles de la tine vibreaza si cand nu franezi.

la mine de ex. vibreaza volanul doar la 58-64 km/h sau 100-110 foarte rar.

citeste si topicul asta totusi: http://mitsu.ro/forum/index.php?showtop ... &start=160

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Sâm Sep 17, 2011 8:48 pm

Schimba vulcanizarea unde-ti echilibrezi jantele, e din echilibrare toata duda, sigur au aia masina decalibrata. Eu am patit-o la Sama.

Avatar utilizator
marius_lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 9:26 am

Mesaj de marius_lancer » Mar Sep 20, 2011 3:10 pm

intradevar, cea mai comuna cauza este echilibratul rotilor. Insa, din experienta proprie:
* butuc (sau cum se cheama piesa aia pe care este prins discul)
- iti trebuie aparat special de masura, la mine era un pic peste marja acceptata de producator
* bara aia care invarte(tracteaza) roata si poate fi deformata
- se vede cu ochiul liber daca o ridici pe rampa si invarti rotile pe rand: la mine era o amplitudine de 1 cm pe la mijlocul acelei bare

Ma scuzati ca nu sunt atat de tehnic

Avatar utilizator
moldovan_andre1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 29, 2011 1:20 pm

Mesaj de moldovan_andre1 » Joi Noi 17, 2011 8:33 am

am rezolvat problema am pus jantele de tabla cu cauciucuri de iarna si a disparut orice vibratie la accelerare si la franare

Avatar utilizator
gabivdo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 30, 2008 10:34 am

Mesaj de gabivdo » Joi Noi 17, 2011 8:59 am

Si la mine s-a rezolvat tot prin montarea cauciucurilor de iarna si re-echilibrare.
Pe una din jantele de pe fata am insa acum un colier frumos din vreo 10 plumbi...

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori