Probleme Distributie

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
giovani
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 19, 2010 11:42 am
Contact:

Mesaj de giovani » Mar Iun 07, 2011 2:05 am

Salut !

Incep aceasta discutie cu rugamintea ca in cazul in care a auzit cineva de o problema asemanatoare (chiar si la alte marci) sa ma ajute cu o sugestie. Va multumesc anticipat !
Descriere : Lancer Clasic 1.6, an 2007. La aprox 20 000 km au aparut zgomote suspecte in zona capacului de la cureaua de distributie; mers la Service pentru constatari de mai multe ori, dar fara o concluzie.
Ulterior - 22 000 km zgomotul a devenit f puternic, motiv pt care am tras pe dreapta si am dus masina in service cu platforma (MAP - super ok).
Concluzia, cureaua de distributie freca de zor in capacul de plastic din lateral; motiv banuit ?: intinzatorul. S-au inlocuit cureaua de distributie, rola si intinzator. Totul ok....pana acum !
42 000 km, un nou zgomot suspect aparut in aceeasi zona a motorului. Am fost din nou la service si surpriza !!! cureaua atinge din nou capacul de protectie din lateral.
A mai avut cineva aceasta problema ? Am cam inceput sa fac "spume" - chiar daca nu ajuta si nu pot sa cred decat ca sunt cam ghinionist, sau masina a avut un viciu de noua. In acest caz nu pot sa spun decat pls help !

Va multumesc !

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mar Iun 07, 2011 7:21 am

idei n-am, dar mi s-ar parea ok ca cei de la service sa elimine cauza nu efectul - nu-i lasa sa-ti schimbe iar rola/curea/intinzator pana nu isi dau seama ce le strica

daca vei continua cu schimbatul, urmatoarea situatie de acest gen te va prinde in afara garantiei

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Mar Iun 07, 2011 12:41 pm

Adictoma are dreptate. Trebuie eliminata cauza. Tu, la 42,000km faci o a doua schimbare de distributie, care in mod normal se facea la 180,000km... In mod clar problema este alta.

Avatar utilizator
giovani
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 19, 2010 11:42 am
Contact:

Mesaj de giovani » Mar Iun 07, 2011 2:42 pm

Masina deja nu mai este in garantie din luna mai; nu am ce sa reprosez service-ului MCar D deoarece au tratat deocamdata problema ca o revenire la cauza initiala, dar, cred ca nimeni nu-si da seama care este motivul si atunci m-am gandit sa va intreb daca a-ti auzit de ceva cazuri asemanatoare. Oamenii chiar si-au dat silinta, dar cauza nu o gaseste nimeni.
Oricum nu intentionez sa merg pe solutia "las-o ma ca merge asa". In cazul in care nu se va rezolva, ma voi gandi la pasii urmatori, deoarece am pastrat toate solicitarile de constatare la intrarea in service cu acesta probleme in perioada cand masina era in garantie; sper sa nu fie cazul.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mie Iun 08, 2011 9:40 am

Pe la 20 de mii incepuse sa se auda un uruit intermitent cind se-ncalzea masina. 1-2 secunde uruia, 1-2 secunde tacea. M-am dus la service si mi s-a schimbat rola intinzatoare in garantie. Uruitul a diparut la service, dar cind am ajuns acasa, 4 km. mai incolo, iar se auzea. A doua zi m-am dus la ei, au constatat problema si au schimbat o rola de ghidaj a curelei de distributie. Cind am preluat masina nu se mai auzea nimic, acasa iar se auzea. Iar m-am intors si au ajuns la concluzia ca trebuie schimbata iar rola intinzatoare,. Si au schimbat-o, eu platind contravaloarea curelei de distributie (am vrut eu s-o schimb, ca tot eram la capitolu' ala), manopera fiind gratuita din cauza rolelor. De atunci merge ok. Ideea e ca in 3 zile eu am schimbat 2 role intinzatoare si una de ghidaj.

Avatar utilizator
giovani
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 19, 2010 11:42 am
Contact:

Mesaj de giovani » Mie Iun 08, 2011 11:51 pm

Multumesc Marty !
Oricum intentionez sa mai fac 5-600 km in acest weekend si dupa sa merg din nou in service pentru verificari; daca situatia se va prezenta la fel (si nu cred ca exista motive sa dispara) o sa incerc sa schimb din nou rola si arcul intinzator.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori