Bataie Parte Stanga 2.0 135cp

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Scrie răspuns
Avatar utilizator
dragosh_em
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 29, 2011 9:52 pm

Mesaj de dragosh_em » Mar Noi 29, 2011 2:51 pm

Da, asa voi face

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mar Noi 29, 2011 3:06 pm

La mine iar a inceput sa concerteze spatele. Parca e un soricel putin strivit de suspensie cand aceasta se comprima

Scartaiala apare, dispare, o face vara pe drumuri proaste, dar doar in anumite perioade. Acuma, de vreo 3 saptamani a apucat-o iar, doar ca acum nu mai e cald, ci foarte frig. M-am cam saturat, daca nu identific EXACT ce anume face zgmotele, o lasa asa pina ii pica rotile....

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mar Noi 29, 2011 3:20 pm

Nu are nimic, va spun eu. Am pe fata amortizoare noi cu tot cu flanse si tot face. Nu are nimic la bucse. Dimineata face rau, apoi pe la pranz dupa ce merg cu ea, nu se mai aude nimic. Asa ca baieti, sa spunem merci ca nu avem Passat B6, ca uite azi am fost sa verific unul si cand am vazut ca are coduri de eroare si alte chestii, mi s-a luat. Mai bine simpla si fiabila, dar cu scartaituri, decat computerizata si praf.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mie Noi 30, 2011 7:32 am

QUOTE (driverx @ Nov 29 2011, 03:06 PM) La mine iar a inceput sa concerteze spatele. Parca e un soricel putin strivit de suspensie cand aceasta se comprima

Scartaiala apare, dispare, o face vara pe drumuri proaste, dar doar in anumite perioade. Acuma, de vreo 3 saptamani a apucat-o iar, doar ca acum nu mai e cald, ci foarte frig. M-am cam saturat, daca nu identific EXACT ce anume face zgmotele, o lasa asa pina ii pica rotile....
pe spate sunt sigur bieletele bara stabilizatoare. acele mici bucse sferice se fac tandari in interior. schimba-le ca nu sunt o avere(~ 90 lei amandoua) si ai sa vezi ca scapi de neplaceri.

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Mie Noi 30, 2011 3:33 pm

In cazul meu au fost mansoanele cablului de frana de mana (la trecerea prin bratele puntii spate). De cand le-au curatat/uns bine acum ceva timp, nu se mai aude absolut nimic. Sunetul venea din stanga spate..

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Joi Dec 01, 2011 11:40 pm

Vara asta am dat jos ambele amortizoare fata datorita scartaielilor la viraje, am crezut apoi ca sunt din coloana de directie (vreo bucsa de teflon sau ceva de genu)...degeaba...zgomotul era de la capetele de bara uzate. De fapt, singurele zgomote pe care le-am avut la masina dupa 136 k au fost datorate capetelor de bara, bieletelor de directie si bieletelor antiruliu.
Amortizoarele au trecut de curand testul cu brio, asa ca nu este necesara schimbarea lor...nu stiu cum de aveti atatea probleme cu ele.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Vin Dec 02, 2011 1:07 pm

Problemele Lancer-ului sunt legate de partile din cauciuc. Pe evolutionm, au aia concerte pe spate care se rezolva cu ungerea diferitelor parti. Asa ca nu ma agit prea tare.

Avatar utilizator
djbogdanici
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 20, 2010 9:05 pm

Mesaj de djbogdanici » Dum Ian 08, 2012 10:23 am

Am avut si eu aceeasi bataie pe fata la ambele roti.Au cautat mecanicii de se dadeau de ceasul mortii cauza acelor batai foarte suparatoare de ziceai ca se rupe ceva la ansamblul fata.Pare banal dar pana la urma am gasit cauza: prima spira a arcului la denivelari incaleca pe spira de jos si astfel apar acee 2 zgomote de metal foarte suparatoare unul la comprimare iar celalalt la decomprimare.Se rezolva prin aplicarea unei bucate de furtun de aprox 15 cm pe prima spira a arcului.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mie Ian 11, 2012 6:04 pm

Dupa cum am spus, nu e nimic grav, important e sa mearga masina bine, si merge.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mar Ian 31, 2012 2:53 pm

Deci cu gerurile astea, pe fata am niste zgomote de zici ca am caruta. La orice denivelare troncane cu un geamat criminal. Zici ca gatuie cineva un porc.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori