Bataie Parte Stanga 2.0 135cp

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mar Apr 19, 2011 8:05 pm

QUOTE (Sanky @ Apr 13 2011, 03:00 PM) O alta intrebare daca se poate pentru cei cu 2.0, la schimbarea treptelor intra mai greoi in viteza sau asa mi se pare cel putin in alea mai mici? [...]schimbat ulei in cutie [...] Face asa doar pina se incalzeste, este? Dupa aia merge perfect !? Zi-mi o treaba, te rog, ai schimbat si lichidul de frina?

QUOTE (adictoma @ Apr 13 2011, 03:35 PM) am tot sapat si am doua necunoscute:

1.amortizoare jakoparts ~ 400ron ambele spate
2.amortizoare Bilstein ~ ceva mai scumpe - astept un pret direct de la producator -

intrebarea mea este stiti ceva de marcile astea, merita sau nu?

sa ma dau pe Sachs?


AMORTIZOR FATA 133 euro fara TVA

Proprietati
Parte montare punte fata, Ansamblu amortizor-arc, presiune gas, bitubular – in pret este inclus si ARC?

AMORTIZOR SPATE 110 euro fara TVA


adictoma:

1. Jakoparts nu face amortizoare (cel putin nu pentru modelul asta)!
2. Billstein parca aveau o linie de asamblare la Sibiu.
3. Sachs si BOGE nu fac decit amortizoare fata pentru ale noastre.
4. Preturile alea sunt cel putin enorme! KYB costa 340 spate si 360 fata, Sachs costa 330 fata. RON. TVA inclus! (nu, arcul nu este inclus in pret, este vorba exclusiv despre ssolutia tehnica, altfel cunoscuta si sub numele McPherson.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mar Sep 20, 2011 10:07 am

Nene, a venit frigul, a reinceput concertul pe fata. Am amortizoare noi cu flanse noi si azi de dimineata pe dreapta dupa ce m-am dat jos de pe bordura parca aveam lipsa amortizor. Am cauciucuri puse la flansele de la arcuri dar cred ca e prea multa mizerie acolo. Nu cred ca are ceva masina sincer. A si evident cand ma dau jos de pe bordura dimineata, geme pe spate, asa cum a facut de noua. Deci suntem obisnuiti.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mar Sep 20, 2011 10:19 am

Neicule, padurile de cauciuc ce vin intre farfuria amortizorului si arc si intre flansa si arc, trebuiesc LIPITE! Zice si-n manual. Ei recomanda sa le lipesti cu banda dublu adeziva, eu recomand sa dai cu niste "perlandez". Pe spate ai schimbat amortizoarele? Vezi ca si alea au flanse si rulmenti.
Daca vrei, te trimit eu la nenea care mi-a schimbat mie amortizoarele pe fata cu 140 de lei ambele. Ii zici ce vrei si te rezolva.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mar Sep 20, 2011 10:22 am

Bre Marty, pe spate e totul ok, asa a facut de mica, cand era sugar. Important e ca o sa ma duc la revizie si o sa il pun pe mecanicul meu sa traga de directie sa vedem daca nu am probleme cu bucsele.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mar Sep 20, 2011 10:40 am

A mea a scirtiit aproape de noua pe fata. Au desfacut-o de s-au plictisit, pina la urma au schimbat rulmentii de la flanse si n-a mai facut.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mar Sep 20, 2011 11:00 am

Daca scartaia dimineata la rece cand roteai de volan, nu era din flanse dar era de acolo ca zona. La mine au uns sus la flanse si apoi a disparut scartaitul.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mar Sep 20, 2011 11:06 am

Mie-mi facea ca o caruta, cind treceam peste denivelari. Indiverent ca eram cu rotile drepte sau nu.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mar Noi 29, 2011 11:45 am

De cand cu seceta asta, a mea scartaie dimineata groaznic. Cum da putina ploaie cum face mai putin. Cred ca trebuie sa ma duc la o spalatorie sa dea aia cu jetul pe la arcuri.

Avatar utilizator
dragosh_em
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 29, 2011 9:52 pm

Mesaj de dragosh_em » Mar Noi 29, 2011 11:57 am

Si la mine e exact la fel ... De cand o am scartaie amortizoarele. Am observat in ultimul timp ca doar amortizorul stanga fata mai scartaie la denivelari !
Din pacate nu am ajuns inca la service sa vad care e problema. mai astept poate se duce scartaitul de tot

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mar Noi 29, 2011 2:39 pm

Flipper a schimbat 2 seturi de amortizoare la Lancerul nou (1.6). Eu spre ex. nu am avut probleme cu amortizoarele mele (Lancer nou 1.5) si am facut testul si cu Flipper ca sa se convinga si el. Te sfatuiesc sa mergi cu masina la garantie.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori