Faruri De O Calitate Indoielnica La Lancer Clasic

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mie Aug 18, 2010 1:47 pm

Deci tocmai am zarit aceasta problema la farul meu din dreapta. Am o parte cromata umflata, credeam ca farul e vopsit cromat, dar pare mai degraba o folie. Cine mai are asemenea probleme?

Nu am xenoane, am becuri normale, pleoapele ajuta sa nu bata soarele mult in far, deci nu poate fi decat un defect eventual sau chiar farurile sunt prost facute.

Avatar utilizator
gabitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 24, 2007 4:04 pm

Mesaj de gabitzu » Mie Aug 18, 2010 3:49 pm

Am observat si eu fix aceiasi chestie la un far.
Problema e ca am observat asta dupa ce l-am scos din cuptor asa ca nu pot pune mana in foc ca era sau nu dinainte. Parerea mea e ca tot de la caldura partea respectiva s-a deformat chit ca e de la soare + faruri aprinse sau cuptor.

Deci da, cred ca e calitatea indoielnica.

Avatar utilizator
xxi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 14, 2008 3:09 pm

Mesaj de xxi » Lun Sep 06, 2010 11:01 am

QUOTE (gabitzu @ Aug 18 2010, 02:49 PM) Deci da, cred ca e calitatea indoielnica.

N-as vrea sa te contrazic dar e posibil sa nu fie chiar vina farului.
Am observat si eu aceeasi problema la un far la care mi s-a ars becul. Am schimbat becul, tot nu s-a aprins lumina. Urmatorul pas a fost sa verific siguranta.
SURPRIZA: siguranta era arsa si cineva ii "refacuse puntea" folosind o bucata de sarma (nu stiu cat de corect m-am exprimat dar sper ca m-am facut inteles.

Concluzii:
- am cumparat 10 sigurante pentru MAGNIFICA suma de 3 roni => cine a pus sarma aia acolo a primit din partea mea niste calificative si atribute care nu pot fi scrise aici. Pentru o siguranta in valoare de 0.3 roni s-a stricat un far de 200E (sau cat o fi)
- masina a fost doar pe mana servisului de la reprezenta si mi-e foarte greu sa cred ca a venit din Japonia cu sarme la sigurante.

Mi s-a parut destul de mare coincidenta sarma - folie plesnita ca sa nu suspectez ca si sarma ia posibil sa fi avut o contributie la umflarea si pleznirea foliei. N-as vrea sa acuz fara dovezi exacte (posibil totusi sa nu fi fost neaparat vina sarmei aleia) dar nici nu mi se pare normal ca in secolul 21 sa se mai foloseasca sarma pe post de siguranta.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Lun Sep 06, 2010 4:22 pm

Mie nu mi s-a ars niciodata nici un bec, si nimeni de la reprezentanta nu si-a bagat nasul acolo.

Avatar utilizator
gabitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 24, 2007 4:04 pm

Mesaj de gabitzu » Lun Sep 06, 2010 6:33 pm

Nici eu nu cred ca am avut vreodata probleme sa-mi fie inlocuite sigurantele.

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Mar Sep 07, 2010 9:48 pm

[quote name='2dor' date='Aug 18 2010, 01:47 PM' post='69706']
Deci tocmai am zarit aceasta problema la farul meu din dreapta. Am o parte cromata umflata, credeam ca farul e vopsit cromat, dar pare mai degraba o folie. Cine mai are asemenea probleme?

Salut.
Stai linistit...nu esti primul. Primul a fost un prieten, tot cu un 2.0, care a reusit sa adune tot staff-ul Mcar sa "admire" farul. Masina avea un an jumate si 15000km. Concluzia...defect de fabricatie, inlocuit pe garantie.

Avatar utilizator
adys15
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 11, 2013 12:31 am

Mesaj de adys15 » Vin Apr 12, 2013 1:18 am

Chiar vroiam pe viitor sa-mi iau un lancer din asta,dar tot forumu e plin de threaduri cu defectiuni,nici cu o dacie din 88 nu am avut atatea belele...daca nici un amarat de far nui bun..c sa zic altcv,,,,,

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Vin Apr 12, 2013 8:17 am

Si ti-ai facut cont aici sa ne transmiti... nimic?

Succese cu dacia probleme dacia

Avatar utilizator
danielNEC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 07, 2010 9:14 pm

Mesaj de danielNEC » Vin Apr 12, 2013 8:46 am

QUOTE (adys15 @ Apr 12 2013, 12:18 AM) Chiar vroiam pe viitor sa-mi iau un lancer din asta,dar tot forumu e plin de threaduri cu defectiuni,nici cu o dacie din 88 nu am avut atatea belele...daca nici un amarat de far nui bun..c sa zic altcv,,,,,


))) Postul asta mi-a inseninat ziua )))

E proaste dom'le masinile astea.... )))

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Sâm Apr 13, 2013 7:41 pm

QUOTE (volint @ Apr 12 2013, 08:17 AM) Succese cu dacia probleme dacia
Mai nou iaste succesuri. Care este.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori