Culisant Etrier

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Sep 19, 2012 6:23 pm

La mine apar, dispar cand are masina chef. Ca e vara, ca e iarna, apare subit, dispare subit. Nu ma mai obosesc cu probleme dinastea. De franat franeaza, de consumat placute nu consuma, din contra. Am 67k km si mai am placute pentru inca atata.

Benzina......asta e problema...de fapt pretul ei.

Avatar utilizator
danyel_Ferrari
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 5:13 pm

Mesaj de danyel_Ferrari » Joi Sep 20, 2012 7:42 am

QUOTE (ady830409 @ Sep 19 2012, 03:43 PM) multumesc pt sfat. sunt bune amortizoarele. zgomotul este de fier pe fier, a verificat un mecanic si joaca etrierul - bolturile nu ami au garniturile pe ele. daca lovesti cu piciorul in anvelopa, se aude un zgomot metalic.

de unde se pot cumpara acele garnituri? la reprezentata sunt mai mult ca sigur o caruta de bani. in ultima faza daca nu gasesc, o sa le comand si la repr. , dar ce sa cer?

multumesc!

nu strica sa suni la reprezentanta sa vezi cat costa setul de garnituri. eu unul tind sa cred ca n-ar trebui sa fie asa scumpe, la urma urmei sunt niste garnituri, nu cine stie ce piese scumpe de directie. si din cate am auzit, numai pe original le gasesti. eu unul , as suna la reprezentanta, le-as cere si pretul si codul piesei, caci ei au programul de identificare piese. si apoi, daca pretul ti se pare mare, incearca si pe net, poate le gasesti la un pret mai mic.
succes!

Avatar utilizator
ady830409
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 16, 2012 1:13 pm

Mesaj de ady830409 » Vin Sep 21, 2012 8:31 am

salut!

lista de preturi data de Dealer-ul LITEX Ploiesti:

port etrier - 75 euro + tva / bucata *2
culisante - 12 euro + tva / buc * 4
kit garnituri culisante - 20 euro + tva * 2

ce parere aveti de preturi?

Avatar utilizator
ady830409
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 16, 2012 1:13 pm

Mesaj de ady830409 » Dum Sep 30, 2012 12:34 pm

QUOTE (AndreiS @ Jun 18 2011, 03:56 PM) A aparut si la mine zanganitul/bataia la roata dreapta spate.
Intai am crezut ca este vorba de amortizor, dar stiam ca bataia de amortizor se simte mai puternic in caroserie, asa ca nu m-am speriat f tare.
Am ajuns insa la un nene mecanic, mi-a verificat toate bucsele si bucsulitele posibile.
Verdict...culisantii etrierului dr spate sunt responsabili ptr bataie.
Stia si de ce bat...in capul bolturilor este o garnitura care in timp se uzeaza, se toaca, nu mai sta in canelura in care este fixata. Prin urmare, culisantul capata joc in etrier. Nu trebuie schimbat culisantul, decat trebuie gasita o garnitura de diametrul celei care lipseste, plus vaselina rezistenta la temperaturi ridicate.
Cum se poate depista daca bataia este de la culisant>

- pe rampa, prin miscarea etrierului cu mana. Jocul etrierului este semnificativ, dupa cum se scria mai sus, de cativa milimetrii buni.
- se ruleaza cu 20-30 /ora, pe drum denivelat, cu masina pe liber...se aude bataia. Se franeaza foarte usor...nu se mai aude.O lasi sa curga,tot pe liber...iar se aude.

Iata toata ingineria, taxata la repreyentanta cu 1,5 mil si la nea mecanicul cu 20 lei.

salut!

ai un PM referitor la ce fel de garnituri/bucsi ai pus la culisori. multumesc!

Avatar utilizator
testos
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Apr 18, 2012 6:34 pm

Mesaj de testos » Mar Ian 29, 2013 2:28 pm

Daca asa arata garniturile de la etrieri, ele costa 18.76-64.65 lei conform Unix Auto.
Fişiere ataşate
Garnitura.jpg
Garnitura.jpg (21.75 KiB) Vizualizat de 6444 ori

Avatar utilizator
frozzz3n
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 23, 2013 3:49 pm

Mesaj de frozzz3n » Lun Oct 14, 2013 12:49 pm

Salutare,
Si mie imi apare un sunet pe fata, stanga, dreapta ca si cum ar fi fier pe fier atunci cand cobor denivelariele pentru reducerea de viteza, am fost cu ea la un service si mi-a spus ca are joc port etrierul, ca s-au dus garnitura de la pistonasele culisante si mi-a spus ca trebuie sa cumpar kit de reparatie pt port etrier si port etrierul. Si am aflat ca sunt foarte scumpe. Stiti de unde pot sa iau garnituri pt pistonase din romania?

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Oct 14, 2013 9:49 pm

la ce service ai fost? in general suspensia de la lancer are un "zgomot metalic", asa fac toate.

Avatar utilizator
testos
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Apr 18, 2012 6:34 pm

Mesaj de testos » Lun Oct 14, 2013 10:59 pm

Curata "farfuria" de la amortizor de eventuale pietre. Asa am patit eu si se auzea un zgomot metalic, similar celui de la bieleta antirului rupta, iar cand am dat roata jos sa am acces mai usor unde sta arcul pe amotizor (acea "farfurie" de care ziceam mai devreme), am constatat ca aveam cateva pietre care fortau arcul atunci cand se comprima la denivelari mai pronuntate. Incearca sa cureti si apoi vezi daca mai sunt zgomote la trecerea peste denivelari. Daca ar fi probleme la acele garnituri de la etrieri, ar trebui sa se auda un zanganit atunci cand lovesti roata cu piciorul. Cel putin asa sustinea un coleg de pe forum. Sper ca ti-am fost de ajutor.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori