Ambreiaj prajit 2.0

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Joi Mai 24, 2007 3:29 pm

Am vazut ca s-a plins cineva c-ar fi prajit un ambreiaj de EVO 9, am vazut ca Laviniu a prajit un ambreiaj de 2.0, pot sa zic ca nici al meu nu se simte prea bine (a scos fum de vreo 3 ori).
Laviniu, la tine ce s-a-ntimplat: s-a tocit discu', s-a spart placa, rulmentu'...?

Avatar utilizator
LAV77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 01, 2007 6:51 pm

Mesaj de LAV77 » Joi Mai 24, 2007 7:32 pm

Mai al meu mai respira inca dar prinde foarte sus si daca il las doar de jumatate tremura ca draq toata masina. In plus la un condus agresiv sau o liniuta ...miroase destul de bine. sper sa mi-l schimbe in garantie (am avut unele discutii)....dar asta numai cand e mort de tot. Mi-e frica sa nu f... si volanta pana cand mi-l schimba service-ul

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Mai 25, 2007 10:16 am

................

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Lun Iun 25, 2007 3:13 pm

Dar mersul cu piciorul pe pedala de ambreiaj chiar este utilizare gresita - si acest lucru se vede imediat - material de frictiune sticlos, placa de presiune albastra.

Acum cativa ani in urma, cei de la Sachs au scos un catalog cu defecte uzuale la amortizoare si ambreiaje - cu imagini, descriere a defectului, cauzele lui, etc. Mersul cu piciorul pe ambreia sau power launch nu sunt incluse in utilizare normala, iar "prajirea" discului de ambreiaj chiar nu este defect de material sau de fabricatie. La urma urmei garantia la asta se refera - la defecte de material sau de fabricatie. Orice altceva iese din discutie. Ati avut vreodata curiozitatea sa vedeti cat de des schimba pilotii de raliu ambreiajele - la fiecare cursa in mod obisnui, sau la cel mult doua curse. Daca nu fac asta la a treia sigur raman pe drum.

Orice explatare la extrem a unei piese ii scade durata de viata.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Lun Iun 25, 2007 10:27 pm

QUOTE (LAV77)Mai al meu mai respira inca dar prinde foarte sus si daca il las doar de jumatate tremura ca draq toata masina. In plus la un condus agresiv sau o liniuta ...miroase destul de bine. sper sa mi-l schimbe in garantie (am avut unele discutii)....dar asta numai cand e mort de tot. Mi-e frica sa nu f... si volanta pana cand mi-l schimba service-ul

zici ca prinde foarte sus...asa prindea de noua?
e o curiozitate personala
eu am condus doua lanceruri noi si ambele prindeau sus, la o conducere mai sportiva reuseam de fiecare data sa patinez abmbreiajul pentru ca nu reuseam sa sincronizez cu acceleratia care actiona la cea mai mica atingere...

era prima data cand conduceam lancer si inca nu ma obisnuisem cu neobisnuitul.

Avatar utilizator
LAV77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 01, 2007 6:51 pm

Mesaj de LAV77 » Mar Iun 26, 2007 3:13 pm

E adevarat ca de nou prinde destul de sus ....dar acum mai si patineaza ....Oricum am invatat sa o conduc agresiv si fara sa patineze....asa ca ma va mai tine o vreme...

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Iun 26, 2007 8:17 pm

QUOTE (LAV77)E adevarat ca de nou prinde destul de sus ....dar acum mai si patineaza ....Oricum am invatat sa o conduc agresiv si fara sa patineze....asa ca ma va mai tine o vreme...

multumesc lav.
am crezut ca mi se pare mie, eu am acelasi inconvenient la colt dar la fel, m-am obisnuit.

Avatar utilizator
LAV77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 01, 2007 6:51 pm

Mesaj de LAV77 » Joi Iun 28, 2007 12:41 pm

Chiar ieri am fost la reprezentanta si am vorbit cu baietii...INTREBARE: daca ma tine ambreiajul asta pana la mare si inapoi....a tras de ea seful de service...inclusiv directorul a mers la un drive test...CONCLUZIA: mai merge inca....dar patineaza un pic....de schimbat in garantie: poate ca da...poate ca nu....kit nou: aprox 300E. Varianta kit complet ambreiaj sport am primit oferta la 450E - nu de la reprezentanta.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Sâm Iun 30, 2007 10:20 am

Offtopic: Laviniu, cand ajungi la mare?

Avatar utilizator
LAV77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 01, 2007 6:51 pm

Mesaj de LAV77 » Sâm Iun 30, 2007 2:25 pm

Pe 17 o sa fiu la concert Rolling Stones....dupa concert..daca ma tin "suspensiile" vreau sa o tai direct la mare sa fac o baie nocturna :wink:

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori