Rugina La Portbagaj

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Joi Mar 25, 2010 10:04 pm

Relanti, troncaneli asurzitoare la suspensia stanga fata, chitaieli la suspensia dreapta spate. De azi punem pe lista si .... rugina. N-as fi obsevat-o daca nu mi-ar fi picat ochii pe cauciucul care se sprijina pe caroserie, chiar inainte de a inchide portbagajul. Tabla nu a fost lovita. Pare pur si simplu doar un strat stupid de subtire de vopsea iar cauciucul cam tare de altfel cred ca strapuns acest strat "gros"....

Ce sa ii fac? Voi aveti asa ceva?
Fişiere ataşate
IMAG0023.jpg
IMAG0023.jpg (748.91 KiB) Vizualizat de 6659 ori

Avatar utilizator
gabitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 24, 2007 4:04 pm

Mesaj de gabitzu » Vin Mar 26, 2010 10:49 am

Acelasi lucru il am si eu drivere la ambele tampoane pe care se sprijina portbagajul. Am observat de ceva timp c-a sarit vopseaua da' n-am ce-i face si cred ca nici daca mergem la "oficiali" nu o sa rezolvam nimic.
Aici chiar e o problema de fabricatie si sunt convins ca mai multi daca nu toti au asa ceva.

Avatar utilizator
Bucy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 19, 2008 8:16 pm

Mesaj de Bucy » Vin Mar 26, 2010 10:52 am

Si eu am, dar asta este, presupun ca a aparut din cauza frecarii(torsiunii) dintre tampoanele de cauciuc si caroserie.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Vin Mar 26, 2010 11:25 am

La "oficiali" sigur nu merg. Din pacate e un razboi care l-au castigat partial. Oricum, cred ca va trebui sa merg la ei cu suspensiile. Ma intereseaza mai mult ce as putea face eu sa limitez extinderea ruginei.

Tamponul ala e de tot rahatul. E prea tare. E mult prea tare. Nu pare a fi nici reglabil, dar nu m-am uitat in detaliu ca m-am scarbit si am inchis portbagajul

Avatar utilizator
gabitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 24, 2007 4:04 pm

Mesaj de gabitzu » Vin Mar 26, 2010 11:33 am

Nu e reglabil, e un fel de cauciuc foarte tare dupa cum spui si tu. Singura solutie ar fi sa cureti acolo si sa aplici/lipesti o foita de cauciuc sau ceva incat tamponul sa nu mai izbeasca direct in tabla.
Vopseaua nu stiu daca e diferita acolo, adica nu cred, insa oricat ar fi ea de buna, la loviturile repetate ale tamponului respectiv tot ar sari.

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Vin Mar 26, 2010 11:55 am

Daca o cureti si pui cauciuc deasupra nu mare lucru ai facut .
Idea e ca trebuie si protejata cu un strat de primer si ceva povsea ( si spray .. chiar daca nu e perfecta la nuanta )
Aceeasi problema am avut-o si eu insa acum o jumatate de an ma busise un Opel Antara in portbagaj si toate alea pe acolo au fost revopsite.
Am pulit din Tampoanele alea groase dupa eveniment si am pus un cerculet din spuma de latex . Isi face treaba foarte bine si nu zdrangane deloc.

Avatar utilizator
body
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 21, 2007 9:28 am

Mesaj de body » Vin Mar 26, 2010 1:46 pm

Eu am pus in locul respectiv cate o bucata din aia mica de pasla ( care se pune sub mobila pt a nu zgaria parchetul ) , la fel am pus si la suzuki si nu am nici o problema .

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Vin Mar 26, 2010 3:37 pm

Aceeasi pb e si la mine. Am decis sa nu imi bat capul prea tare, ca nu e chiar atat de rau.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Vin Mar 26, 2010 7:29 pm

QUOTE (Donkey @ Mar 26 2010, 11:55 AM) ....
Am pulit din Tampoanele .....


QUOTE (Donkey @ Mar 26 2010, 11:55 AM) ..... si am pus un cerculet din spuma de latex . Isi face treaba foarte bine si nu zdrangane deloc.
Uite o idee buna...


QUOTE (legacyb4 @ Mar 26 2010, 03:37 PM) Aceeasi pb e si la mine. Am decis sa nu imi bat capul prea tare, ca nu e chiar atat de rau.
Precum se vede si in poza, la mine problema nu e mare deloc. Dar e ca la cancer. Mai bine previi din timp decat sa lasi sa se creeze gauri noi de vizitare in portbagaj

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Dum Mar 28, 2010 8:07 am

Scuze pt PULIT-ul ala dar in rest merge

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori