Posibila rugina discuri frane

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
Ramaxel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 18, 2007 5:37 pm

Mesaj de Ramaxel » Dum Noi 18, 2007 5:42 pm

Salut ! Nou venit pe forum cu o intrebare legata de Lancerul meu 1.6 SDN. Are aproape 3.000 km iar pe discurile de frana, mai ales pe cele de pe partea dreapta se poate vedea o culoare care se apropie de cea a ruguinei. Nu stiu daca e chiar rugina sau s-a format culoarea asta din cauza placutelor de frana. Voua vi s-a intamplat asa ceva ? Care poate fi cauza "murdaririi" discurilor. Multumesc.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Dum Noi 18, 2007 5:52 pm

Ramaxel, bine ai venit in club! Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de mitsa ta! Cat mai multi km fara probleme!

Unde ai vazut pete de rugina pe discuri? Pe suprafata pe care actioneaza placutele? Sa stii ca si eu am vazut astfel de pete dupa ce masina a stationat mai mult timp dar dupa primele doua, trei frane, dispar si discurile sunt din nou curate. Asa ca, nu-ti lasa mitsa prea mult timp pe dreapta ca nu-i prieste

Avatar utilizator
Ramaxel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 18, 2007 5:37 pm

Mesaj de Ramaxel » Dum Noi 18, 2007 5:58 pm

Mersi. Nu o las mult pe dreapta. O fi de la ploile astea care nu se mai termina, dar nu cred ca ar trebui sa apara asa ceva. In timpul saptamanii merg cu ea la serviciu si pe timpul zilei e in parcare subterana, deci nu o ploua. Afara sta doar noaptea si in weekenduri. Oricum, chiar daca se duce respectiva rugina sa-i zicem dupa cateva frane nu mi se pare normal nici sa apara. La altele nu prea am vazut si stau si alea in ploaie...
Si da...acea culoare care seamana cu rugina (nu stiu sigur ca e rugina) apare pe portiunile unde actioneaza placutele

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Dum Noi 18, 2007 6:18 pm

E normal sa apara acele urme de rugina cand masina stationeaza ceva timp in conditii de umezeala.
Se curata la prima franare.
Mie imi apare si cand o scot de la spalatorie.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Dum Noi 18, 2007 6:48 pm

..............

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Lun Noi 19, 2007 10:18 am

Nu cred ca sunt necesare nici acele doua trei zile ... de multe ori .. cand discurile sunt relativ incalzite si sare cate o picatura de apa pe ele ... apare acea oxidare .. e inofensiva din cate stiu eu - am suportat-o ani de zile cu clio dinainte

Asa ca .. vorba melodiei "relax .. take it easy"

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori