Lichid De Racire

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
brooklyntkd
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 02, 2009 2:07 pm

Mesaj de brooklyntkd » Sâm Sep 12, 2009 1:44 am

m-am uitat de plictiseala la joja aia din vasul de expansiune sa vad daca mai am ceva lichid de racire si ce mai surpriza....de ziceai ca acum iese andreea marin din vas. nu mai am lichid de racire. am cautat pe net lichid din asta care recomanda samuraii astia de au facut masinuta asta, dar nu gasesc nicaieri. imi este cam rusine sa ma duc la magazin si sa intreb daca au lichid de racire Diaqueen Super Long Life Coolant ca rad vanzatorii de mine.
si intrebarile mele sunt: de unde cumpar Diaqueen Super Long Life Coolant?
daca nu gasesc smekerie din asta de recomanda fosti samurai actualmente ingineri la mitsu, ce fel de antigel sa pun? roz, verde????de care? voi de care folositi???
mc de raspuns...anticipat
apropo...mai este vreo masina care la care sa se verifice lichidul de racire cu joja???? oare s-au imbatat samuraii???

m-am uitat mai atent la joja aia si am vazut ca e putin verde la capat, asa ca mi-am luat antigel de culoare verde

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Lun Sep 14, 2009 11:47 am

Cand am avut nevoie sa completez, am cumparat de la service. Nu mai stiu cat a costat dar nu mi s-a parut foarte scump.
Nu stiu ce joja ai tu la vasul de expansiune pentru lichidul de racire, ca la mine, vasul este marcat la minim si la maxim.
Singura joja pe care am vazut-o este la motor pentru verificat uleiul si in vasul cu lichid pentru spalat parbrizul un fel de pluta din burete.

Avatar utilizator
brooklyntkd
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 02, 2009 2:07 pm

Mesaj de brooklyntkd » Sâm Oct 03, 2009 3:15 am

scuze ca nu am intrat de ceva timp pe forum. stai ca nu pricep, tu cum sa ai vas marcat cu minim si maxim, iar eu am cu joja??? sfinxule, cum asa? lancer 1.6 din 2006.
nu ma duc sa fac o poza ca e tarziu. cum stai in fata masinii cu capota ridicata, in dreapta este o chestie de plastic si in varf are o joja???
acum daca e diferit recipientul in care se pune lichidul de racire, care e explicatia?
am sa fac o poza si am sa-ti arat.

Avatar utilizator
Mawsynram
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 10:06 am
Contact:

Mesaj de Mawsynram » Sâm Oct 03, 2009 11:53 am

Exista joja la lichidul de racire...lancer classic 2004 (1.6)

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Lun Oct 05, 2009 7:56 pm

Lancer 2007 are 2 linii pe cutie la lichidul de racire, care corenpund min si max, iar joja este la lichidul de parbriz.....poate te ajuta:). Pana la urma de unde luam antigel din asta fantastic?

Avatar utilizator
Adriancar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 15, 2008 3:38 pm

Mesaj de Adriancar » Mar Oct 06, 2009 8:43 am

Eu am pus Aral (verde-albastru ,indoit cu apa demineralizata)

Avatar utilizator
brooklyntkd
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 02, 2009 2:07 pm

Mesaj de brooklyntkd » Sâm Oct 17, 2009 3:47 pm

si eu am bagat din ala roz XT antifreeze. ideea este sa fie pe baza de etilen glicon dupa cum se arata in cartea masinii -

"Lichidul de răcire al motorului conţine un agent anticoroziv,etilen glicol. Chiulasa şi carcasa pompei de apă sunt din aliaj de aluminiu şi trebuie să schimbaţi periodic lichidul de răcire pentru a ?mpiedica corodarea acestor componente"

am vrut si eu sa pun aral dar scria pe el ca este pe baza de metanol, ceea ce nu este indicat, asa ca ai grija Adriancar ca antigelul tau sa fie pe baza de etilen glicol


● Nu utilizaţi alcool sau antigel cu metanol sau orice
amestec de lichid de răcire cu alcool sau antigel cu
metanol. Utilizarea unui antigel necorespunzător
poate provoca corodarea componentelor din
aluminiu.

Avatar utilizator
Mawsynram
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 10:06 am
Contact:

Mesaj de Mawsynram » Lun Noi 30, 2009 12:16 pm

In concluzie , ce marca de antigel se recomanda pentru lancer classic si ce culoare(verde ?) , ce G-- trebuie sa fie; G12?
Multumesc.

Avatar utilizator
brooklyntkd
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 02, 2009 2:07 pm

Mesaj de brooklyntkd » Dum Dec 06, 2009 5:51 pm

atat timp cat antigelul nu contine alcool sau mtanol nu conteaza culoarea. te uiti pe eticheta sa scrie ca e pe baza de etilen glicol. asta e tot. eu am avut verde si acum am roz - g 12

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Vin Feb 05, 2010 9:25 pm

Daca aveti de competat antigelul, folositi aceeasi culoare cu ce aveti in vasul de expansiune! nu amestecati culorile!!!
Daca trebuie sa schimbati antigelul, vedeti din ce aveti radiatorul facut si alegeti culoarea adecvata! Nu stiu sa va zic care, cum e, doar ca in functie de materialul din care-i facut radiatorul (cupru, aluminiu, plastic, etc.) trebuie sa alegeti culoarea de antigel (galben, albastru, verde, rosu/roz)

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori