Zgomot Tare Ciudat

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
mogul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 06, 2009 11:11 am

Mesaj de mogul » Dum Sep 06, 2009 11:16 am

am un zgomot identic ..masina noua lancer clasic 1.6....800 km la bord intru pe un drum de tara .... zici ca mi se rupe roata dreapta fata ... cume posibil asa ceva ???? asta e masina ? mi-a stricat tot concediul ... am sunat la MAP ... nici o solutie ... doar ca vine si ma ia cu platforma ... mda ... am mers incet vreo 3-400 kn se pare ca a disparut ... ma voi duce in service sa vad ce totusi se intampla ... si cand te gandesti ca am luat masina la intamplare ...

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Dum Sep 06, 2009 2:49 pm

...si asta este doar inceputul.

Avatar utilizator
florin munteanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 09, 2009 3:42 pm

Mesaj de florin munteanu » Mar Sep 08, 2009 10:41 pm

e de la amortizor. va spun sigur pentru ca si mie imi face la fel .am toayta bucsaraia schimbata inclusiv bratele totul nou
doar amortizoarele nu sunt noi . sunt momente cand nu se aude nimic de exemplu ieri am fost cu ea la inspectie si a trecut fara probleme . cat despre amortizoare daca sunt pe gaz sau ulei depinde de ce an e . uitate si tu pe ele ca ar trebui sa scrie

Avatar utilizator
mogul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 06, 2009 11:11 am

Mesaj de mogul » Mar Sep 08, 2009 11:17 pm

deci masina e luata in august ... noua ... nu are nici o luna ... sa ma duc in service cu ea ??? pai ma fac ceva pe ea ... m-am rugat 4 zile sa mi-o dea in conditiile in care am platit cash toti banii . .. "e masina japoneza nu o sa ai nici o pb cu ea" ... rahat ... in fine e masina noua ... ms de sfaturi

Avatar utilizator
brooklyntkd
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 02, 2009 2:07 pm

Mesaj de brooklyntkd » Sâm Sep 12, 2009 1:32 am

macar la mine au facut scandal amortizoarele destul de tarziu. ideea este ca nu am mai schimbat nimic. acum masina merge perfect. am fost de mai multe ori in service si nu au gasit aia nici o problema. m-am tot plimbat cu ea sa vad ce are si dupa ce i-am tras o spalatura cu un jet puternic de apa nu a mai facut scandal. cred ca sunt sensibile amortizoarele astea la praf, pentru ca alta explicatie nu am. cum au venit zgomotele alea la amortizor asa au si plecat. sper totusi sa te bucuri de masina chiar daca ti-a stricat concediul. incearca sa dai cu un jet de apa pe amortizoare

Avatar utilizator
gabi ml
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 10, 2009 10:21 pm

Mesaj de gabi ml » Sâm Oct 10, 2009 10:27 pm

QUOTE (brooklyntkd @ Sep 12 2009, 01:32 AM) macar la mine au facut scandal amortizoarele destul de tarziu. ideea este ca nu am mai schimbat nimic. acum masina merge perfect. am fost de mai multe ori in service si nu au gasit aia nici o problema. m-am tot plimbat cu ea sa vad ce are si dupa ce i-am tras o spalatura cu un jet puternic de apa nu a mai facut scandal. cred ca sunt sensibile amortizoarele astea la praf, pentru ca alta explicatie nu am. cum au venit zgomotele alea la amortizor asa au si plecat. sper totusi sa te bucuri de masina chiar daca ti-a stricat concediul. incearca sa dai cu un jet de apa pe amortizoare

Aceeasi problema! Zgomot macabru, pe stanga fata, la orice denivelare, ciocan sub roata, la capota. Trece partial la spalare puternica. Nu se simte nimic la volan.
Rezolvare: se urca pe rampa si un mecanic priceput scoate roata cu totu', apoi amortizorul si se curata. Sus la amortizor e ca o farfurie care strange praf si pietricele. Ele fac zgomotul asta. Em am rezolvat-o in 45 minute si am si cunoscut un mecanic serviabil.
Nota bene: trece partial si la ploaie, cand se inmoaie. Dupa ce se usuca face mai tare!

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mar Oct 13, 2009 11:32 am

Solutia finala este sa se imbrace spira cu un fel de furtun astfel incat sa nu se mai auda acel zgomot.

Avatar utilizator
Cristi@N
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 19, 2008 11:29 pm

Mesaj de Cristi@N » Dum Noi 22, 2009 10:06 pm

Aceeasi problema si la al meu Mitsu de 1.6. Si deasemenea am observat ca apare dupa ce ploua si intra mizerie sau noroi pe la arc / amortizor. Se rezolva cu o spalare cu jet puternic numai ca e o chestie deranjanta. Ciudat e faptul ca apare numai pe stanga fata. Nu ar trebui sa apara si pe partea dreapta ?!!! (Nu ca mi-as dori chestia asta ). Si bineinteles ca la service zice k nu are nimic.
Si inca ceva.... face la fel si la Mitsele cu motor de 2.0 ??? Ca la Iasi la reprezentanta este un tip care are un lancer 2.0 si zice k la a lui masina nu a auzit niciodata astfel de zgomote... m-as mira sa fie asa, dar in fine ...

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Dum Noi 22, 2009 10:31 pm

Eu am un lancer de 2.0 - 3500km si n-am intampinat problema asta pana acum. Sper sa nu apara.

Avatar utilizator
LAV77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 01, 2007 6:51 pm

Mesaj de LAV77 » Lun Noi 23, 2009 9:43 am

3500? facuti prin oras? Mai ai rabdare...la mine a aparut pe la 9-10000, chiar inainte de prima revizie. E intr-adevar suparator dar macar nu e grav....chiar daca suna ca si cum s-ar rupe masina sub tine.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori