Zgomot Puternic La Franare Usoara

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Classic
Avatar utilizator
nicu zugravu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Feb 22, 2009 8:37 pm

Mesaj de nicu zugravu » Dum Feb 22, 2009 8:56 pm

salut!sant proaspat posesor de lancer clasic 1.6,am 4000 km la bord,sant f multumit de masina dar acest zgomot puternic care se aude cand franez usor ,la viteza mica,pe partea dreapta ma ingrijoreaza.Este in garantie, dar v-as ruga sa ma ajutatzi cu un sfat .Masina e fb ,motorul si-a dat drumul, sant incantat de ea.

Avatar utilizator
dionut77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 03, 2008 3:50 pm

Mesaj de dionut77 » Lun Feb 23, 2009 11:00 am

Salut, si bine ai venit pe forum.

Eu am tot un 1,6 clasic, cu vre-o 11000km, fabricatie 2008. Si la mine se aude un scartait la franare pe rotile spate, dar numai dimineata si numai cand e frig si eventual nu foarte multa umezeala. Dar dispare dupa ce franez de vre-o 2-3 ori. Acest comportament este cunoscut si se incadreaza la categoria "asa face toate".

Da-ne mai multe detalii despre probema ta.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Lun Feb 23, 2009 11:38 am

Salut
Zgomotul tau poate fi dat si de ceva impuritati prinse intre placuta si disc. La al meu se aude un scartait in placute cand franez usor la mersul in marsarierre , dar astea sunt placutele. Zgomotul se aude mai ales dupa o pauza de 12 ore de mers .
Pentru a ne da seama si a ne da cu parerea ce are masinuta ta , cum spunea si Ionut , da-ne ceva mai multe detalii.

Avatar utilizator
sebasita
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 17, 2009 10:54 am

Mesaj de sebasita » Mar Mar 10, 2009 9:21 am

Salut

Si la mine am sesizat acest zgomot. Se aude la rece si umezeala. Probabil datorita temperaturilor si umezelii se umezesc discurile sau placutele, iar dupa 2-3 franari dispare datorita frecarii/incalzirii si evaporarii apei.
Pe de alta parte, ma distreaza zgomotul asta.....e ca la cele de raliu ).
Nu m-am prezentat...lancer 1.6 clasic, 23.000 de km, luat proaspat, la schimb cu o skoda superb diesel din 2003.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mar Mar 10, 2009 9:32 am

Azi dimineata la 5 franari placutele din spate au inceput sa cante. Urasc sa spun asta ... dar ... "asa face toate".

Avatar utilizator
andreicepoi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 9:08 pm

Mesaj de andreicepoi » Mar Mar 10, 2009 10:52 am

Va supun atentiei un comportament total aleator la franarea usoara.

Imediat inainte sa se opreasca masina, cam in ultimul metru de rulare, la franare foarte usoara, se simte o trepidatie ca si cand ar intra de ABS-ul. Ca senzatie, este exact ca si cum placutele s-ar bloca pe discuri cam de 2 ori inainte sa se opreasca de tot.

Nu stiu in ce asura am reusit sa descriu exact dar pot / sper sa pot sa va arat Vinerea la intalniri.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mar Mar 10, 2009 11:58 am

Trepideaza placuta pe disc. Apare scurt un fenomen de "lipire" de disc urmata repede de o "rupere".

Doar la Logan si la Seat Cordoba am mai vazut asa ceva. Cordoba de departe se comporta cel mai rau.

Avatar utilizator
andreicepoi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 9:08 pm

Mesaj de andreicepoi » Mar Mar 10, 2009 12:11 pm

Daca le descriu in service problema cum am facut aici pe site, crezi ca o sa isi dea seama ce vorbesc ? Si in alta ordine de idei, exista solutionare sau ... "asa tre sa faca" ?

Avatar utilizator
vlad_ambro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 18, 2008 4:19 am

Mesaj de vlad_ambro » Mie Mar 11, 2009 11:26 am

QUOTE (cristibna @ Feb 23 2009, 11:38 AM) Salut
Zgomotul tau poate fi dat si de ceva impuritati prinse intre placuta si disc. La al meu se aude un scartait in placute cand franez usor la mersul in marsarierre , dar astea sunt placutele. Zgomotul se aude mai ales dupa o pauza de 12 ore de mers .
Pentru a ne da seama si a ne da cu parerea ce are masinuta ta , cum spunea si Ionut , da-ne ceva mai multe detalii.

La fel am si eu, NUMAI la mersul cu spatele, si dupa 2-3 apasari dispare. Lamine se aude ca un trombon, ca goarna unui tren Nu cred ca avem ce sa le facem

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Vin Mar 13, 2009 5:07 pm

Da' stati un pic, nu va ambalati, ca omul n-a zis ce fel de zgomot sw aude. Poate-i o bubuitura, poate-i un trosnet, poate... etc., nu neaparat scartait sau fluierat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer Classic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori